Ostrava podporuje školství v celé jeho šíři
Neuplynul ani měsíc od dob, kdy se v Ostravě konal 6. ročník konference Talent City, věnovaný rozpoznání, podchycení a využití talentu a nadání školních dětí. Této akce, svou povahou v zásadě unikátní, se opět účastnila rovněž celá řada odborníků z tuzemska i zahraničí. Jejich zájem rozhodně nebyl náhodný. Statutární město Ostrava se totiž už delší dobu školství a vzdělávání nadstandardně věnuje a dá se říci, že v tomto může být inspirací ostatním. Více nám prozradila náměstkyně primátora města Ostravy Andrea Hoffmannová, která má ve své gesci právě oblast školství.
V Ostravě skutečně běží hned několik velmi zajímavých školských projektů. Které z nich považujete za nejdůležitější?
Já to vnímám v trochu odlišném smyslu. My jsme se rozhodli podívat na školství jako jeden soubor a v rámci naší Strategie vzdělávání Ostravy 2030 – v dané oblasti zcela klíčového dokumentu – se pak soustředíme na ty jeho části, kde vnímáme nevyužitý potenciál nebo potřebu s věcmi takzvaně pohnout. Ale nejde o nějaké izolované projekty, usilujeme o kvalitní, inspirující a dostupné školství jako celek. V zásadě jsme takoví mozaikáři. Doplňujeme jednotlivé kameny do výsledného obrazu. Těmi největšími z oněch „kamenů“ jsou talentmanagement, kariérové poradenství, podpora zdravého životního stylu, stejně jako vstřícného prostředí ve školách, kam by děti měly chodit, pokud možno, rády. Jsem přesvědčená, že jsme vykročili správným směrem, což dokazují také prestižní ocenění, která naše projekty sbírají na celostátním i mezinárodním poli. Jen v posledních měsících získal náš školský projekt (R)evoluce pohybu druhé místo v celorepublikové soutěži „Sport Alive Awards 2025“. Krátce předtím se projekt kariérového poradenství probojoval až do finále renomované evropské ceny „The Innovation in Politics Awards 2025“.
„Nejde o nějaké izolované projekty, usilujeme o kvalitní, inspirující a dostupné školství jako celek.“
Strategie vzdělávání Ostravy 2030 a práce s potenciálem
„Talentmanagement“ – tento pojem neslýchám příliš často.
To ani nemůžete, protože Ostrava je momentálně jediným českým městem, které se práci se školními talenty dlouhodobě a systematicky věnuje. Jak jsem řekla už dříve, plně si uvědomujeme, že největší kapitál pro budoucnost máme v lidech. Jsme zemí bez pohádkového nerostného bohatství, takže prosperitu nám zajistí jen vzdělání a kvalifikace. Právě o tom je talentmanagement – poznat dětský talent v co nejútlejším věku, umět jej rozvinout a nastavit podmínky k jeho upevňování. Kromě odborné konference Talent City, určené odborné i širší veřejnosti, pořádáme celou řadu workshopů, podporujeme tematické kroužky, poskytujeme stipendia, vzděláváme pedagogy a informujeme také rodiče. Nejsilněji samozřejmě můžeme působit na úrovni mateřských a základních škol, které zřizují převážně městské obvody, ale náš záběr jde ještě dál. Už třicet let například podporujeme mimořádně nadané studenty vysokých škol. V posledních pěti letech se tato podpora transformovala do ocenění Talent roku, kdy jeho držitelům věnujeme také finanční dar ve výši 50 000 korun.
„Právě o tom je talentmanagement – poznat dětský talent v co nejútlejším věku, umět jej rozvinout a nastavit podmínky k jeho upevňování.“
Talent je určitě důležitý, ale ještě ho nasměrovat k uplatnění…
Naprosto souhlasím. Právě z toho důvodu na školách zřizujeme a udržujeme pozice kariérových poradců. Jedná se právě o projekt oceněný na evropské úrovni, o němž jsem se zmínila v první otázce. Dobře proškolení kariéroví poradci dokážou žáky a studenty vést k plánování vlastní budoucnosti a v případě potřeby je propojit s místními zaměstnavateli. Do celého procesu zapojujeme také odborníky na politiku zaměstnanosti. Ráda bych nicméně zdůraznila, že kariéroví poradci nejsou zdaleka jedinou odbornou pozicí, kterou jako město ve školách podporujeme. S naším přispěním dnes 25 základních škol disponuje také výchovnými poradci, speciálními pedagogy, psychology, sociálními pedagogy nebo asistenty. Jejich přínos vzdělávacímu procesu je nezpochybnitelný, podložený tvrdými daty. Bylo by velmi dobré, kdyby tyto odborné pozice dostatečně financoval státní rozpočet. Ostravský magistrát dal jenom za poslední dva roky na zajištění a udržení těchto odborných pozic přes 15 milionů korun. Přestože jde o určitou finanční zátěž, budeme ji snášet, jak jen to bude možné, abychom dostáli našemu cíli dostupného, tedy inkluzivního, školství a vzdělávání. My dnes víme, podtrhuji, že nepředpokládáme, ale víme, že díky pracovníkům v odborných pozicích se například výrazně zlepšuje školní úspěšnost dětí z takzvaného sociálně vyloučeného prostředí, a naopak znatelně klesá počet jejich předčasných odchodů ze vzdělávacího procesu.
Pohyb, sport a zdravý životní styl dětí
V posledních letech se často množí kritické hlasy ohledně klesajících pohybových dovedností dětí, a také se snižuje jejich zájem o sport. Mohou školy pomoci daný stav zlepšit?
Mohou, ne-li musí. V Ostravě se této problematice intenzivně věnujeme. Svědčí o tom třeba zmíněný úspěch našeho projektu (R)evoluce pohybu. Ke sportu nemůžete nikoho přinutit, děti zkrátka musí pohybové aktivity bavit. Z tohoto předpokladu naše snahy vychází. Pomyslnou vlajkovou lodí městských sportovních projektů jsou Ostravské sportovní hry. Ve spolupráci s Asociací sportovních klubů České republiky momentálně chystáme jejich 6. ročník. Velice mě těší, že obliba této akce mezi školami stále roste. Loni se zapojilo přes 6,5 tisíce dětí z 58 ostravských základních škol a víceletých gymnázií. Součástí her jsou jednak různé výzvy, kde lze nasbírat body za účast v pohybových činnostech. Druhou část her pak představují městská kola ve vybraných kolektivních sportech. Děti tak kromě radosti ze sportu okusí trochu zdravého soupeření. Vyvrcholením her je závěrečný sportovní den. V jeho průběhu si školáci vyzkouší nejen „obvyklé“ sporty, které už dobře znají, ale také ne tolik rozšířené disciplíny. Například šerm, lukostřelbu, lezení po cvičné stěně, judo a další. Sport je radost – tohle by si měl každý účastník Ostravských sportovních her z jejich konání odnést.

Kvalitní školní stravování jako součást vzdělávání
Po sportu vytráví. Slyšel jsem, že ostravským školákům už chutnají obědy ze školních jídelen…
Chápu, na co narážíte. Ano, už od roku 2019 realizujeme městský projekt Fajne školní bistro, tedy mentoring školního stravování v jídelnách našich mateřských i základních škol. Už v samotných začátcích akce byl mentorem věhlasný šéfkuchař David Valíček, člověk s mnoha mezinárodními zkušenostmi. Později se k němu přidali další mistři svého oboru – Petr Bláha a Michal Adam. Zapojily se rovněž výživové specialistky
Michaela Remešová a Dagmar Kovářů. Výsledkem jsou školní jídelny, které vaří chutná, zdravá, výživná a správně kaloricky vyvážená jídla. Jejich kuchařům se v dětských očích daří rehabilitovat dříve notoricky neoblíbené pokrmy jako luštěniny, ryby, žemlovku a další, na které moje generace nemá ze škol právě ty nejlepší vzpomínky. Zkušenosti z mentoringů a workshopů jsme zpracovali do Digitální kuchařky Fajneho školního bistra. Ta se na školách setkala s dobrou odezvou, takže momentálně připravujeme druhý díl.
Investice do školství jako investice do budoucnosti
Vše, o čem jsme si povídali, ale něco stojí, a málo to určitě nebude.
Pochopitelně. Spolu se zřizovateli statutární město Ostrava investuje do školství přes jednu miliardu korun ročně, kdy výše podpory navíc průběžně stoupá. Zdůrazňuji ten výraz INVESTUJEME, protože peníze dané na školství a vzdělávání se dobře zhodnotí a vrátí nám všem jako společnosti. Tak se na financování těchto oblastí musíme dívat, jako na celospolečensky výnosnou investici. A pokud se shodneme v požadavku kvalitního školství pro co největší počet dětí, pak skončíme u rčení našich zvěčnělých předků, kteří už dávno před námi věděli, že „za kvalitu je třeba pustit vorla“. To platí všude, školství nevyjímaje.
Děkuji za rozhovor.
Zdroj: magazín POSITIV Business & Style
Foto: Jiří Zerzoň


