Moravskoslezský kraj rozdělí mezi univerzity na svém území až 200 milionů korun z Operačního programu Spravedlivá transformace. Evropské peníze podpoří vznik postdoktorandských pracovních pozic a vytváření výzkumných týmů. Veřejné vysoké školy z regionu si o dotaci mohou požádat až do 1. listopadu 2026.
„Náš kraj potřebuje a v budoucnu bude stále potřebovat nadané vědce a výzkumníky, kteří posílí transformaci našeho kraje směrem k inovacím a nejmodernějším technologiím. Proto chceme, aby na univerzitách působily špičky ve svých oborech. Vouchery pomohou univerzitám financovat dvou až tříleté výzkumné projekty zahraničních vědců nebo těch českých, kteří se vědě minimálně rok v zahraničí věnovali. Díky tomu u nás významně zvýšíme kvalitu vývoje a výzkumu,“ uvedla 1. náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková a vysvětlila, že celkově je v operačním programu připraveno 200 milionů korun, aktuálně hejtmanství vyhlásilo 1. výzvu, ve které rozdělí polovinu z tohoto obnosu.
Univerzity mohou dotaci ve výši až 4,68 milionu korun získat na projekty držitelů titulu alespoň Ph.D. nebo jeho ekvivalentu. Evropské peníze pokryjí 90 % výdajů projektu, jsou určené na mzdu výzkumníka i na další související výdaje.
„Ráda bych upozornila, že tyto vouchery nejsou úplnou novinkou. Moravskoslezský kraj přispívá univerzitám na projekty špičkových výzkumníků už od roku 2022. Tyto pilotní projekty mají společný název Global Experts. Zapojilo se i město Ostrava. Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu podpořil 3 excelentní vědce celkem 18 miliony korun,“ řekla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková.
V roce 2022 se jednalo o podporu běloruského profesora, který se na VŠB-TUO věnuje výzkumu v oblasti nanomateriálů. Tento vědec díky Moravskoslezskému kraji na univerzitě působí od loňského května až do jara roku 2026. V roce 2023 kraj přispěl na projekt káhirského vědce, který se při VŠB-TUO zabývá využíváním umělé inteligence pro zdokonalenou výrobu zeleného vodíku, jeho projekt končí až v létě 2026.
Hejtmanství také podpořilo výzkumníka z Německa, který se na Slezské univerzitě tento měsíc začal věnovat astrofyzice. Také jeho projekt je tříletý, až do konce roku 2027 bude zkoumat výbuchy supernov, vznik neutronových hvězd a bude pracovat na simulacích souvisejících procesů.
Zdroj: TZ Moravskoslezský kraj