Sobota, 22 února, 2025

IT firmy otevírají dveře středoškolákům: Roste počet studentů podnikatelů

V oblasti informačních technologií se firmy stále častěji zaměřují na středoškoláky, čímž reagují na nedostatek absolventů. Mladí vývojáři a správci sítí tak často zahajují své kariéry ještě před maturitou a mnozí se během studia pouštějí do vlastního podnikání.

Nezkušení stážisté? V IT oborech naopak vítaní

V Česku aktuálně pracuje přes 226 tisíc ICT odborníků, z nichž přes 11 tisíc je mladších 25 let. „Studenti a absolventi ICT oborů jsou mezi vrstevníky výjimkou. Zatímco někteří mladí nepracují vůbec nebo si přivydělávají brigádami mimo svůj obor, téměř všichni vysokoškoláci a velká část středoškoláků IT škol se zapojuje do různých projektů. Menší i nadnárodní firmy aktivně nabízejí placené stáže, brigády i zkrácené úvazky, takže studenti, kteří mají zájem, si mohou rychle najít uplatnění. Ve druhém a třetím ročníku si často přivydělávají na brigádách, maturanti si pak již domlouvají dlouhodobou spolupráci nebo rozjíždějí vlastní byznys. Odhadem 75 procent našich studentů má při škole příjem z činnosti v oboru,“ říká Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).

Firmy vítají studenty na školní praxe

V posledních letech roste zájem IT firem o školní praxe středoškoláků. „V současnosti spolupracujeme se zhruba 30 firmami a každý rok zajistíme stáž minimálně třetině ze 180 studentů 2. a 3. ročníků. Je běžné, že po stáži studenti ve firmách pokračují na brigádě nebo zkráceném úvazku. Už 16letí studenti si mohou vybírat práci podle svého zaměření a zájmů, což dříve nebývalo běžné,“ vysvětluje Martin Vodička.

Firmy po mladých talentech obvykle nevyžadují specializaci, ale širokou znalost IT. „Se SSŠVT spolupracujeme čtvrtým rokem. Studenti se u nás zapojují do technického týmu a získávají zkušenosti například v našem Security Operation Centre, kde se seznamují s reálnými situacemi v oblasti kyberbezpečnosti,“ popisuje Lumír Srch ml., ředitel ITS.

Investice do mladých se firmám vyplatí

Pro firmy je často jednodušší rozvíjet vlastní talenty než hledat absolventy vysokých škol, kteří jsou na trhu práce rychle „rozebráni“ a mají vyšší mzdové požadavky. „Mnoho studentů u nás získá přehled o různých technologiích a postupně zjistí, jaká specializace by jim nejvíce vyhovovala. IT obor se mění tak rychle, že školní osnovy nemohou držet krok s vývojem trhu, proto je důležité, aby studenti získávali aktuální zkušenosti přímo v praxi. Navíc mladí lidé přinášejí nový pohled na technologie a pracovní prostředí, což je pro firmy cenné,“ dodává Lumír Srch ml.

Firmy hledají prakticky zaměřené studenty

V IT sektoru 43 procent odborníků nemá vysokoškolský titul, což potvrzuje, že středoškolské vzdělání mnohdy stačí pro úspěšný start kariéry. „IT obory nabízejí skvělé možnosti pro práci už při studiu. Na rozdíl od manuálních profesí nebo administrativních pozic mohou studenti pracovat na dálku i na mezinárodních projektech,“ upozorňuje Marcela Vyskoková, marketingová manažerka Advantage Consulting.

Rostoucí poptávka po ICT specialistech se odráží i v jejich platovém ohodnocení. Juniorní IT support specialisté a administrátoři sítí si mohou přijít na 35 tisíc korun hrubého měsíčně. „Firmy u středoškoláků oceňují nejen praktické dovednosti, ale i ochotu učit se, schopnost pracovat v týmu a kritické myšlení. Znalosti se dají doplnit, ale správný přístup a motivace jsou klíčové,“ doplňuje Denisa Janatová, ředitelka smitio.

Čím dál více studentů podniká už během školy

IT studenti mají velkou výhodu v možnosti rychle budovat vlastní portfolio a získávat zakázky nezávisle na zaměstnavateli. „Vidíme rostoucí počet studentů, kteří už během studia zakládají vlastní podnikání a po absolvování školy v něm pokračují,“ uzavírá Marcela Vyskoková.

Zdroj: TZ Soukromá střední škola výpočetní techniky

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES