Potenciál 3D tisku je fascinoval odmalička. Nyní, v 17 letech, vymysleli dva studenti ekologie, jak svůj zájem proměnit v byznys a „odlehčit planetě“. Maximálně udržitelné podnikání jim vyneslo nejenom první zisky, ale také titul JA Studentská firma roku 2024/25 a účast na evropském veletrhu studentských firem v Athénách.
Ve firmě Prismatica se spolužáci Jaroslav a Michal věnují 3D tištěným produktům s vlastním designem, oproti konkurenci nabízí významný ekologický rozměr své práce.
„Naším hlavním zdrojem materiálu jsou použité PET láhve, které přetváříme inovativní technologií na tiskovou strunu. Z filamentů pak vyrábíme dekorace a doplňky do domácnosti, jejichž návrh a modelace zabere zhruba od půl hodiny až po pět hodin kreativní práce, záleží na složitosti výrobku. Samotný 3D tisk u některých váz trvá až 22 hodin, ale to už zvládá tiskárna bez naší přítomnosti. K napájení 3D tiskárny, počítačů a dalších nástrojů využíváme solární energii a výrobky balíme do recyklovatelných materiálů. Naším cílem je snižovat znečištění přírody a podnikat s co nejmenší uhlíkovou stopou,“ shodli se mladí byznysmeni.
Prismaticu založili začátkem školního roku na své domovské střední škole Prague British International School – v rámci výukového programu JA Studentská firma. V začátcích podnikání kluci trochu tápali, ale na jaře už ve výroční zprávě odhadovali zisk kolem 23,5 tisíce korun.
„Nevzdali se ani po prvotních nezdarech a rostoucích nákladech. To, co podle mého názoru odlišuje Prismaticu od ostatních studentských společností, je schopnost obou jejích členů pracovat pod tlakem. Na projekt měli studenti ve škole vyhrazeno pouhých 30 minut vyučovacího času týdně. Kluci byli ale odhodlaní pokračovat v samostatné práci ve volném čase – hledat nápady a uvádět je v život. Rychle si vytvořili kompletní prezentaci na sociálních sítích a svou značku posilovali nejprve v rámci školy a programu JA, nyní už mají zákazníky i mimo své okolí,“ vyzdvihla učitelka vítězného týmu Eliška Mwingira.
Jaroslav i Michal hodlají v rozjeté firmě pokračovat navzdory skončení školního programu. Ostatně krátkodobý výhled do budoucna byl součástí i jejich výroční zprávy. V roce 2027 se vidí už s automatizovanou výrobou a rozsáhlou distribuční sítí.
„Úspěch v soutěži a dosažení finálového kola bývá silný motivační impulz k dalšímu podnikání pro většinu úspěšných středoškoláků. Během sedmi měsíců v programu nabírají zkušenosti a kontakty, což je neocenitelný kapitál do budoucna. Obecně mají mladí podnikavci elán a technologickou gramotnost, ale logicky zatím postrádají hlubší praktické znalosti o řízení a každodenním provozu firmy. Kdy jindy si to bez rizika vyzkoušet než právě v rámci školní výuky? Počáteční chyby a naivitu studentů v programu regulují sami učitelé a především mentoři, kteří je programem provázejí a propojují se světem reálného byznysu. To vše je podpora, která mladým talentům otevírá nové možnosti a dává konkurenční náskok při vstupu na pracovní trh,“ míní Martin Smrž, ředitel vzdělávací organizace JA Czech, která program JA Studentská firma na českých školách realizuje.
V letošním školním roce program JA Studentská firma oslavil 30. výročí. Účastnilo se ho 378 studentských týmů ze všech krajů Česka. To jsou rekordní čísla, přesto sahají ambice JA Czech ještě výš.
„Výuka v podnikavosti a finanční gramotnosti je důležitá na všech typech škol. Nejde o to vychovat z dětí podnikatele, jak si někteří mylně odvozují, jde o moderní výuku, která v dětech podněcuje chuť přijímat výzvy a nebát se projevit vlastní nápady. Rozvíjí měkké dovednosti studentů, jako umění prezentace, komunikace, týmové spolupráce, organizace a plánování, které jsou v dnešním světě zásadní pro úspěch v práci i osobním životě. A potěšující je, že stále víc škol si toto uvědomuje nehledě na své zaměření – ze škol, které se letos do programu JA Studentská firma zapojily, bylo 30 procent gymnázií, 26 procent obchodních akademií a 44 procent zaujímaly různé střední odborné školy např. automobilní, IT, strojní, stavební nebo hotelové,“ vyjmenoval Martin Smrž.
V národním finále soutěže v polovině května porazila Prismatica osm dalších studentských týmů. Všichni finalisté prezentovali porotě své podnikání v anglickém jazyce. Vítěz bude totiž zastupovat Česko na 36. ročníku slavnostní přehlídky evropských JA Studentských firem Gen-E 2025, který proběhne v první půli července v Athénách.
Výsledky národního finále soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2024/2025:
1. místo: studentská firma Prismatica (3D tištěné produkty s procesem proměny PET láhve na tiskovou strunu), Prague British International School, pod vedením učitelky Elišky Mwingira
2. místo: studentská firma Eiva (zážitkové lety pomocí FPV technologie), Střední škola technická Vysoké Mýto, pod vedením Martina Štěpánka
3. místo: studentská firma Auxi (výroba unikátních šátků s pomůckou při poskytování první pomoci), Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové, pod vedením učitele Zdeňka Pospíšila
Zdroj TZ JA Czech