Od ledna se minimální mzda zvýšila na 20 800 korun, což představuje nárůst o 1 900 korun. Významné změny se dotknou také pracujících důchodců, kteří nově získají slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu. Tato úleva se vztahuje na důchodové pojištění, ovšem bez vlivu na výši budoucího starobního důchodu.
Nová pravidla pro dohody o provedení práce
Jednou z klíčových změn je posunutí hranice pro odvod pojistného na 11 500 korun. „Navíc se upustilo od původně plánovaného sčítání příjmů z více dohod a zavedení institutu oznámené dohody,“ vysvětluje Ivana Brancuzká, Country manažerka společnosti Crowe. Tato hranice odpovídá 25 % průměrné mzdy a bude se každoročně aktualizovat.
Vyšší odvody v rizikových zaměstnáních
Zaměstnavatelé v oborech zařazených do čtvrté kategorie rizikovosti nyní odvedou na pojistném 26,8 % místo dosavadních 24,8 %.
Změny v benefitech: Nové limity pro zdravotní a ostatní benefity
Od letošního roku mají zdravotní benefity samostatný limit ve výši průměrné mzdy, tedy 46 557 korun. Ostatní benefity zůstávají omezeny na polovinu průměrné mzdy, tedy 23 278,50 korun.
Úpravy exekučních srážek a srážkové daně
Od ledna manželé a registrovaní partneři nejsou považováni za vyživované osoby, pokud nepobírají starobní nebo invalidní důchod. Nová nezabavitelná částka činí 13 026,67 korun, přičemž částka, nad kterou se mzda strhává bez omezení, je 29 310 korun.
Dále se změnila hranice pro srážkovou daň:
- U dohod o provedení práce na 11 499 korun,
- U ostatních pracovních poměrů na 4 499 korun.
„Při nepodepsaném prohlášení se do těchto hranic bude odvádět srážková daň. Od vyšších příjmů již bude odváděna zálohová daň,“ doplňuje Ivana Brancuzká.
Zdroj: TZ Jana Hedencová, Michna media