Středa, 4 prosince, 2024

Ručně tvořená keramika má kouzlo, říká Veronika Závorková z Bracket ateliéru

Veronika Závorková, původně grafická designérka, objevila na mateřské dovolené svou vášeň pro keramiku. Po té, co ve Frýdlantu a okolí nemohla delší dobu najít volný keramický kurz, rozhodla se, že se na práci s hlínou a keramickou tvorbu vrhne sama. Dnes má v centru města ateliér, kde nejen tvoří, ale také pořádá kurzy pro všechny, kdo si chtějí vyzkoušet práci s hlínou. V ateliéru si můžete také zakoupit její designové hrníčky, vázy nebo abstraktní obrazy.

Veroniko, popíšeš nám na úvod, co si máme představit pod názvem Bracket ateliér?

V Bracket Ateliér se zaměřuji na ručně tvořenou keramiku, která má kouzlo. V každém keramickém kousku je kus srdce, protože do každého kousku dávám kousek své kreativity. Keramiku tvořím také na hrnčířském kruhu a experimentuji s litou keramikou a tvorbou sádrových forem. Moje keramika má netradiční glazury, takže v životě nikdy neudělám stejný kus dvakrát. Každý kus, který si u Bracket ateliér koupíte je jedinečný, nikdy u mě nenajdete sériovou výrobu.

„V každém keramickém kousku je kus srdce, protože do každého kousku dávám kousek své kreativity.“

Jaká je tvá oblíbená barva? Je to modrá barva, kterou tady vidím na hodně výrobcích?

Mou oblíbenu barvou je černá, ale co se týče práce s keramikou, tak musím říct, že modrá je u zákazníků hodně oblíbená a dobře se s ní experimentuje, protože každý kousek vychází právě úplně jinak, ono totiž není modrá jako modrá a všechny její odstíny keramice velmi sluší, navíc je to barva, která se hodně hodí i do různorodých interiérů, designových. Najdete u mě i jednobarevné kousky, nejčastěji si ale hraju právě s prolínáním různých barev.

Zákazníci jsou konzervativní anebo jdou do experimentů společně s tebou? 

Je skvělé vidět, že lidé už nejsou tak konzervativní jako dříve. Chtějí hlavně autorskou keramiku, která je jedinečná a může sloužit jako designový prvek v interiéru. Každý kousek si nakonec najde své místo u konečného zákazníka. Konkrétně tady ve Frýdlantu vidím, že lidé oceňují kreativitu, různorodost a zatím tady ke mně nikdo nepřišel, že by chtěl jenom jednobarevný čajový servis. Naopak vidím, že zákazníci vyhledávají originalitu a o to více mě baví tvořit netradiční možná až experimentální kombinace barev a tvarů.

Veronika Závorková

Popíšeš mi tvou cestu ke keramice?

Koncept Bracket vznikl cca před deseti lety, kdy jsem rok po narození syna založila značku Bracket Design. Pod značkou Bracket Design jsem tvořila grafiku, převážně tiskoviny a této práci se věnuji dodnes. Poté jsem k tomu přidala ještě malbu abstraktních obrazů a poslední tři roky jsem se vrátila ke keramice, jejíž kouzlo jsem objevila již v mateřince. Když jsem hledala nabídku keramických kurzů ve Frýdlantu, žádný jsem nenašla. Nejbližší kurzy byly ve Frýdku Místku, kde však byla čekací lhůta i přes rok. V tu chvíli jsem si začala pohrávat s myšlenkou otevřít si vlastní ateliér. A náhoda tomu dala, že se zrovna v centru Frýdlantu uvolnil krásný prostor na ulici Školní, který jsem si pronajala a Bracket ateliér konečně otevřela.

Kdo všechno tady chodí na kroužky a kurzy?

Na kroužky chodí děti různého věku, věkově to nemám omezené. Když jsou to úplně maličké děti, tak tam většinou požaduji součinnost rodičů a jedná se spíše o individuální lekce. Potom sem chodí hodně děti z místních základních škol a školek. Důležitou částí aktivit jsou kurzy pro dospělé, kde mám tematické workshopy na modelování keramiky.

Ke grafice a volné tvorbě jsi přičichla už na střední škole?

Ano, mám vystudovanou obalovou techniku a počítačovou grafiku. 

Kam tvé kroky vedly po střední škole? 

Můj manžel studoval v Praze, kam jsem šla s ním. Takže jsem si užila pěkného studentského života a určitě to byla dobrá zkušenost. Po škole jsme se přestěhovali do Holandska, ale to nemělo dlouhého trvání, protože nám začala chybět domovina a tak jsme se vrátili zpátky tady do Frýdlantu.

Sama máš dva syny. Jaké to bylo skloubit práci s péčí o děti, když byly menší?

Když se mladší syn narodil, tak už tři čtvrtě roku na to jsem si zakládala živnostenský list, mateřská nebyla nic moc a hledala jsem způsob jak si přivydělat. Založila jsem si proto živnost a pracovala pro firmy externě jako grafička. Z počátku to bylo velmi náročné skloubit práci s péčí o děti, ale manžel i celá rodina mi byli vždy oporou. Živnost mě naučila organizaci práce a obecně svého času, což je obecně pro podnikání velmi důležité.

Jaké máš plány do budoucna?

Momentálně rozjíždím e-shop, nečekala jsme jak časově náročné to bude (smích), ale neumím přešlapovat na místě a pořád se mi v hlavě honí nové nápady jak své podnikání posunout. E-shop je krok jak dostat svou autorskou tvorbu mezi nové zákazníky mimo Moravskoslezský kraj.  Kdykoliv pokořím svůj cíl, hned mám nutkání nastavit si nový a vymyslet zase něco nového. Tak uvidíme, co nám ještě čas přinese.

Děkuji za rozhovor.
Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představuje 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz. Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Do aktivit akademie se mohou zapojit nejen podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.
Mediální partner Diáře: Positiv.cz

Zdroj: progresko.cz

RELATED ARTICLES