Středa, 21 května, 2025

Revoluce v medicíně: Kmenové buňky z mléčných zubů míří do laboratoří

Česká biotechnologická společnost Bioinova spouští první biobanku v České republice zaměřenou na uchování dřeně dětských zubů, z níž lze získat vysoce kvalitní kmenové buňky. Tyto buňky mají obrovský potenciál pro léčbu mnoha závažných chorob, zejména v oblasti regenerativní medicíny, tkáňového inženýrství, ale i některých systémových onemocnění.

První biobanka dětských zubů v EU slouží k výrobě léčivých přípravků

V České republice i ve světě probíhá nespočet výzkumných aktivit, na základě kterých se neustále rozšiřuje škála onemocnění potenciálně léčitelných kmenovými buňkami. Tkáňové zařízení společnosti Bioinova je držitelem povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) k provozování biobanky zubní dřeně a spolupracuje s vybranými stomatologickými ordinacemi, kde dochází k odběru zubu dle schválených postupů.

Jedná se současně o první biobanku dřeně dětských zubů na území Evropské unie za účelem jejího využití pro výrobu léčivých přípravků. Uchování kmenových buněk v hluboce zmrazeném stavu, který zaručuje jejich kvalitu po desítky let, je klíčové pro jejich možné budoucí využití pro výrobu léčivých přípravků.

„Léčba kmenovými buňkami má obecně obrovský potenciál. V současnosti ve světě probíhá řada klinických studií na indikace od poškození pojivových tkání a některých vnitřních orgánů, až po autoimunitní onemocnění nebo post-transplantační komplikace“, vysvětluje MUDr. Petr Bauer, Ph.D., ředitel společnosti Bioinova, a doplňuje:

„Dřeň dětských zubů je zdrojem bohatým na tzv. pluripotentní MUSE buňky, které jsou flexibilní ve využití, což je odlišuje od „klasických“ mesenchymálních kmenových buněk získaných z jiných tkání. Navíc je určitá subpopulace kmenových buněk v zubní dřeni tzv. ektodermálního původu odvozeného z buněk neurální lišty, což umožňuje potenciální využití těchto buněk i pro regeneraci nervové tkáně a v budoucnu léčbu neurologických onemocnění. V Bioinově teď můžeme na základě mnohaletého výzkumu tyto buňky nejen uchovávat, ale současně vyvíjíme vlastní léčivé přípravky a provádíme klinické studie.“


MUDr. Peter Bauer, Ph.D.,
ředitel společnosti Bioinova

Stojí v čele Bioinovy od roku 2016. Vede tým zajišťující výrobu a výzkum kmenových buněk a koordinuje klinické studie. Před příchodem do Bioinovy působil řadu let na renomovaných výzkumných pracovištích v zahraničí, například jako výzkumný pracovník v japonském institutu RIKEN, kde se věnoval neurodegenerativním onemocněním a jejich experimentální léčbě.

Dále vědecky pracoval v oblasti neuroonkologie v Národním institutu zdraví v USA, kde se mimo jiné začal zabývat buněčným reprogramováním. Později přešel na prestižní Mayo Clinic, kde se stal asistent profesorem na oddělení neurověd a soustředil se zejména na výzkum ALS a Parkinsonovy choroby. Z Mayo Clinic se vydal před bezmála deseti lety zpátky do Česka, kde převzal vedení Bioinovy.


Léčba kmenovými buňkami je celosvětově na vzestupu

V současné době patří mezi indikace pro léčbu kmenovými buňkami např. leukémie, infarkt myokardu, amyotrofická laterální skleróza. Také diabetes I. typu, Crohnova choroba, poškození kloubní chrupavky, revmatoidní artritida, oční onemocnění a řada dalších chorob. V rámci probíhajících klinických studií ve světě jsou kmenové buňky rovněž testovány pro pacienty s diabetem II. typu, dětskou mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, jaterní cirhózou, onemocněním ledvin a množstvím dalších onemocnění.

Uchování kmenových buněk je nyní možné pro širokou veřejnost

Biobanka společnosti Bioinova umožňuje uchování kmenových buněk z dřeně dětských zubů zájemcům z řad veřejnosti, tj. rodičům. A to díky spolupráci se stomatologickými pracovišti, která jsou pro tento účel schválená SÚKLem jako Odběrová zařízení. Zde dochází k odběru dětských zubů dle validovaného postupu.

„Dětské zoubky jsou zásobárnou kvalitních kmenových buněk, které jsou zároveň velmi mladé, takže riziko přítomnosti spontánních genetických mutací či jiných nežádoucích modifikací je u nich nízké. Vhodný je odběr například mléčného zoubku ve chvíli, kdy se kýve. Samotný odběr u stomatologa se nijak neliší od standardní extrakce, je rychlý a šetrný. Zoubek je následně vložen do našeho patentovaného roztoku a dopraven k nám do Bioinovy, kde se postaráme o tu náročnější část,“ vysvětluje proces provozní ředitel biobanky, Mgr. David Větvička, Ph.D.


Mgr. David Větvička, Ph.D., provozní ředitel biobanky Bioinova

V Bioinově působí od července 2023, kdy zastřešoval projekt BioCanim zaměřený na vývoj intratumorální imunoterapie. Před příchodem do Bioinovy působil řadu let na 1. LF Univerzity Karlovy, kde se zaměřoval na experimentální vývoj nádorových terapií. Má rozsáhlé zkušenosti s biologickým hodnocením systémů pro cílené dodávání protinádorových léčiv a jejich vlivu na imunitní systém.

Během své profesní kariéry dále pracoval jako výzkumný pracovník na renomovaných výzkumných pracovištích v zahraničí, například na Oxford University, na University of Minnesota či na Nebraska Medical Center v USA. Mimo akademickou dráhu založil a vedl společnost Sven BioLabs distribuující produkty pro výzkumné laboratoře a farmaceutický startup rozvíjející lék proti tuberkulóze. V Bioinově nyní přebírá projekt biobanky dřeně dětských zubů, kde může uplatnit zkušenosti z akademické i komerční sféry.


Každý vzorek je podroben mikrobiologickému testování a zkouškám vlastností obsažených kmenových buněk, vše za účelem potvrzení vhodnosti jejich uskladnění pro případné budoucí zpracování.

Celý proces, od odběru po transport, extrakci a uchování buněk je přísně kontrolován a podmínky skladování jsou nepřetržitě sledovány po celou dobu uchování dřeně.

Provoz biobanky Bioinova je oficiálně spuštěn od 20. května 2025, informace pro zájemce o uchování kmenových buněk jsou k dispozici na: www.detskyzoubek.cz.

Zdroj TZ Bioinova

RELATED ARTICLES