Pondělí, 5 května, 2025

MUDr. Katarína Zogatová z Nemocnice AGEL Nový Jičín je první ženou v Česku s certifikací pro robotickou ORL chirurgii

Průkopnice v medicíně – tak lze označit MUDr. Katarínu Zogatovou z Nemocnice AGEL Nový Jičín. Jako vůbec první žena v České republice i na Slovensku totiž získala prestižní certifikaci pro robotickou chirurgii v oblasti otorinolaryngologie (ORL).

Historický milník v ORL chirurgii pro Česko i Slovensko

Jaký je to pocit? Úplně normální. Věděla jsem, že budu první, protože ORL pracovišť operujících pomocí robota není mnoho a známe se,“ říká doktorka Zogatová ke svému historickému úspěchu. Podle ní je jen otázkou času, kdy v oboru ORL přibydou další lékařky, které budou operovat pomocí robotických systémů. „V Česku a na Slovensku jsem sice první ženou v ORL oblasti, ale v jiných specializacích, jako chirurgie nebo urologie, je již mnoho žen operujících pomocí robota. Také ORL je rychle se rozvíjející oblast a poměr žen oproti mužům studujících a pracujících v medicíně je rok od roku vyšší,“ zdůrazňuje.

Náročná cesta k certifikaci

Cesta k zisku certifikace nebyla jednoduchá. MUDr. Zogatová musela projít náročným procesem zahrnujícím technickou přípravu, stovky hodin na chirurgickém simulátoru a náročnou certifikaci. „Celý proces je zdlouhavý a časově náročný. Musíte se naučit základní věci ohledně manipulace, nastavení robota, naučit se možné technické chyby robota a jak je řešit. Následuje chirurgická příprava. Ta probíhá na robotickém simulátoru, kde je několik desítek úkolů zaměřených na zručnost a práci s robotem. Jednotlivé úkoly je potřebné splnit nad určitou procentuální hodnotu,“ vysvětluje novojičínská lékařka s tím, že současně je potřeba nacvičit si spolupráci s asistentem.

Výcvik ve Štrasburku a první operace pod dohledem

„Po této přípravě následuje certifikace ve výukovém centru. V mém případě to bylo ve Štrasburku. Tam technický školitel nejdřív prověřil naši připravenost úkoly ze simulátoru a potom jsme se jednotlivé operační techniky učili operováním zvířete.“

Chirurgickým školitelem MUDr. Zogatové pak byl Dr. Lörinzc z ORL kliniky ve Frankfurtu, který se robotické chirurgii věnuje již 15 let. Ten také přijel do Nového Jičína a byl přítomen u prvních robotických operací mladé lékařky.Náročná cesta k certifikaci

„Sledoval nás, učil, usměrňoval. Rady, které mi dal jsou pro mě velmi cenné,“ dodává Katarína Zogatová, která má nyní za sebou už více jak deset robotických operací.

Podpora od primáře

MUDr. Katarína Zogatová se k robotické chirurgii dostala díky důvěře primáře oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice AGEL Nový Jičín MUDr. Jakuba Syrovátky, který ji nejprve přizval jako svou asistentku a po dvou letech jí nabídl pozici konzolového chirurga.

„Nyní jsme na oddělení se zkušenostmi s robotickou chirurgií dva a střídáme se v práci na konzoli a v asistování,“ přibližuje MUDr. Zogatová.

Robotická chirurgie přináší pacientům výrazné výhody

Robotickou chirurgii v oblasti ORL pak novojičínští lékaři nejčastěji využívají při operacích některých zhoubných nádorů v hrdle – hlavně krčních mandlí a kořene jazyka. Druhou indikací jsou vybraní pacienti se spánkovou apnoe a chrápáním, kteří ale musí před zákrokem projít sérií podrobných vyšetření. Robotická technologie přináší pacientům zásadní výhody. „Můžeme se dostat do oblastí, které jsou takzvaně ‚za rohem‘ a nejsou dosažitelné běžnými přístupy,“ popisuje MUDr. Katarína Zogatová.

Přesnost, menší zásah a rychlejší zotavení

Robotické operace znamenají pro pacienty menší jizvy, rychlejší hojení a výrazně nižší bolestivost po zákroku. I přes počáteční náročnost v přípravě operačního pole oceňuje MUDr. Zogatová přesnost a detailní zobrazení, které robotická technologie umožňuje.

Budoucnost robotické chirurgie v oblasti ORL vidí s optimismem, i když uznává současné technologické limity. „Technologie se však neustále vyvíjí a čas vše ukáže,“ uzavírá první žena za robotickou ORL konzolí v Česku a na Slovensku.

Zdroj: TZ AGEL a.s.

RELATED ARTICLES