Oční oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice se stalo prvním pracovištěm v Evropě, které vyzkoušelo nejnovější verzi revolučního chirurgického mikroskopu Beyeonics One® řízeného pohybem hlavy – nově vybaveného infračerveným světlem. Tato technologie zajišťuje vyšší přesnost zákroků, lepší vizualizaci jednotlivých vrstev oka a zároveň významně šetří zrak pacientů.
Vítkovičtí oční lékaři mají nyní přístroj k dispozici na dva týdny, během kterých testují jeho možnosti při operacích šedého zákalu. Mikroskop inspirovaný technologiemi z přileb stíhacích pilotů F-35 umožňuje chirurgům ovládat obraz operovaného oka a funkce mikroskopu pouze pohybem hlavy. Zobrazovací systém je plně digitální a prostorový (3D) – obraz je přenášen přímo do speciální náhlavní soupravy.
„Za největší přínos považuji výrazné zlepšení hloubky ostrosti a celkové kvality vizualizace,“ uvádí primářka Očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Jana Juhászová a pokračuje: „Obraz je mimořádně ostrý a prostorový, což zvyšuje naši jistotu při samotném zákroku. Zásadní změnou je rovněž ergonomie práce – zatímco nad klasickým chirurgickým mikroskopem s plošným 2D zobrazením sedíme v méně komfortní pozici, s touto novinkou máme k dispozici plnohodnotný 3D obraz promítaný přímo přímo do speciální náhlavní soupravy. To umožňuje operovat ve vzpřímené poloze, s výrazně vyšším komfortem a menší fyzickou zátěží.“
„Tato verze mikroskopu je unikátní tím, že využívá infračervené světlo. To umožňuje vizualizaci očních struktur bez nutnosti silného bílého světla, které může sítnici pacienta zatěžovat. Výsledkem je šetrnější operace, menší riziko fototoxicity a větší komfort pro pacienta i chirurga,“ vysvětluje Bc. Jiří Liška, obchodní ředitel dodavatelské společnosti CMI, a upřesňuje, že navíc chirurg disponuje větší pracovní vzdáleností – až 30 centimetrů – což mu dává více prostoru pro práci a snižuje riziko kontaktu s okolím oka.
Mikroskop je aktuálně na Očním oddělení v ostravských Vítkovicích využíván při operacích šedého zákalu (katarakty). Každý operační den na něm lékaři odoperují 10 až 12 pacientů, kteří sami k technologické novince poskytují pozitivní zpětnou vazbu. „Lidé, kteří přicházejí na operaci druhého oka, často spontánně uvádějí, že zákrok s novou technologií byl celkově příjemnější a méně zatěžující,“ sdělila primářka Očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Jana Juhászová.
Šedý zákal (katarakta) je nejčastější příčinou slepoty na světě a zároveň jedním z nejčastěji operovaných onemocnění v oblasti očního lékařství. Postihuje především osoby ve vyšším věku – odhaduje se, že více než 60 % lidí nad 60 let se s touto diagnózou setká. V České republice se každoročně provádí přibližně 140 tisíc operací šedého zákalu, přičemž díky moderním metodám jde o bezpečný, rychlý a prakticky bezbolestný zákrok. Oční oddělení ve vítkovické nemocnici v Ostravě provádí ročně přibližně 2 tisíce operací šedého zákalu.
Zdroj: TZ AGEL a.s.