Dlouhá čekací doba na vyšetření a nedostatek míst pro nové pacienty – takový je současný stav českého očního lékařství. V Česku působí kolem 1200 očních lékařů, lidé čekají na vyšetření i několik měsíců, výjimkou nejsou ani roční objednací lhůty. Zoufalý nedostatek je zejména dětských očních lékařů, přitom počet dětských pacientů každým rokem stoupá.
Stárnoucí populace a technologický pokrok zvyšují tlak na oftalmology
Populace stárne, lidí s očními vadami přibývá a potřeba očních lékařů roste. Těch je ale v Česku kritický nedostatek. Například v jižních Čechách, kde se v posledních letech několik oftalmologických ordinací bez náhrady zrušilo, se na vyšetření čeká i několik let. „Nedostatek lékařů je komplexní problém, který má několik příčin. Stárnutí populace a rostoucí počet lidí s chronickými nemocemi, jako je například cukrovka, zvyšují poptávku po zdravotní péči, což klade vysoké nároky na dostupnost lékařů. Oční vady, jako je krátkozrakost a dalekozrakost, jsou stále častější, zejména u mladých lidí, což zvyšuje tlak na specialisty v této oblasti. Dalšími faktory jsou nedostatečné kapacity lékařských fakult, náročnost odborné přípravy a odliv lékařů do zahraničí, kde jsou lepší pracovní podmínky a platy. Nízké finanční ohodnocení a stresující pracovní podmínky vedou k vyhoření některých lékařů, což ještě více zhoršuje situaci. K tomu se přidává rostoucí náročnost zdravotní péče a technologický pokrok, který vyžaduje větší počet specialistů. Tento problém vyžaduje systémové řešení, zahrnující zlepšení pracovních podmínek a investice do vzdělávání nových odborníků,“ poukázal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Dětští oční lékaři chybí nejvíce, čekací doby se prodlužují
Nedostatkovým „zbožím“ jsou zejména dětští oční lékaři. Například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze činí čekací doba na neakutní vyšetření dětského pacienta 10 týdnů, v jiných regionech je ale situace mnohem horší. Specialisté však chybí napříč celým očním lékařstvím. „V České republice aktuálně nejvíce chybí odborníci hned v několika specifických oblastech. Největší nedostatek je v dětské oftalmologii, kde je stále méně specialistů schopných se postarat o včasnou diagnostiku a léčbu očních problémů u dětí. V některých regionech je také nedostatek optometristů, kteří by se zaměřovali na prevenci a pravidelné oční prohlídky. Tento problém je ještě umocněn vysokým pracovním vytížením stávajících oftalmologů, což prodlužuje čekací doby na vyšetření i operace. Zejména mimo krajská města je pak dostupnost oftalmologické péče velmi omezená, lidé často kvůli vyšetření dojíždějí desítky kilometrů. Na našich klinikách se obvyklá čekací doba například na operaci šedého zákalu pohybuje okolo čtyř až šesti týdnů. Na laserové odstranění dioptrií je to ještě méně. Vždy záleží na časových možnostech pacienta a vytíženosti dané kliniky,“ popsal současnou situaci Pavel Stodůlka.
Ordinace se po odchodu lékařů do důchodu zavírají
Najít náhradu za končícího lékaře je čím dál složitější. Řada ordinací se tak po odchodu stávajícího lékaře do důchodu definitivně zavírá. „Doba potřebná k obsazení pozice očního lékaře se liší podle specializace i regionu. Nábor lékaře na běžnou ambulantní oftalmologii může trvat několik měsíců. V méně atraktivních lokalitách a u specializovaných pozic, jako jsou dětská nebo chirurgická oftalmologie, je situace složitější a obsazení může trvat rok i déle. V regionech s výrazným nedostatkem oftalmologů se doba hledání vhodného kandidáta ještě prodlužuje,“ řekla Kristýna Kovářová, vedoucí personálního oddělení oční kliniky Gemini.
Nedostatek lékařů ohrožuje včasnou diagnostiku závažných onemocnění
Vlivem nedostatku očních lékařů hrozí, že budou některá závažná onemocnění zraku zanedbána. Pro léčbu očních onemocnění je totiž včasná diagnostika zásadní. „Dlouhé čekací doby na vyšetření a diagnostiku mohou vést k opožděnému zjištění vážných zdravotních problémů, což může zkomplikovat léčbu a zhoršit prognózu pacientů. U dětských pacientů je tento problém obzvlášť kritický, protože včasná diagnostika a léčba očních onemocnění, jako jsou šilhání, tupozrakost, zhoršení zraku nebo oční vady spojené s jinými zdravotními problémy, jsou klíčové pro správný vývoj zraku. Nedostatek specialistů v dětské oftalmologii znamená, že mnozí malí pacienti nebudou mít včas přístup k potřebné péči, což může mít dlouhodobý negativní dopad na jejich zdraví a kvalitu života,“ varuje světově uznávaný oční chirurg.
Odborníci volají po transformaci a systémových změnách
Podle odborníků je transformace očního lékařství nezbytná. „Budoucnost českého očního lékařství závisí na komplexním přístupu – kombinace lepšího vzdělávání, atraktivnějších pracovních podmínek, technologických inovací a regionální podpory může zajistit, že kvalitní oční péče bude dostupná všem pacientům. Pokud se tyto kroky nepodniknou včas, může se situace dále zhoršovat, což by mělo negativní dopady nejen na jednotlivce, ale i na celý zdravotní systém,“ uzavřela Kristýna Kovářová.
SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI
Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Jinonicích, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.
prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR
Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, implantaci presbyopické fakické čočky nebo odstranění vetchozrakosti pomocí laseru ReLEx Smile, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. V roce 2017 jako první lékař v České republice složil zkoušku FEBOS-CR. V letech 2022 až 2024 byl evropským prezidentem odborné společnosti AECOS – Americko-evropský kongres oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka
Zdroj: TZ GEMINI