Sobota, 22 června, 2024

Vítkovické slévárny doplatily odstupné bývalým zaměstnancům

Ostravská společnost Vítkovické slévárny, která je od listopadu v insolvenčním řízení, vypořádala své bývalé zaměstnance. V souladu s reorganizačním plánem dostali doplatek odstupného, které firma nebyla schopna loni vyplatit. Jedná se o 63 zaměstnanců propuštěných v souvislosti s ukončením ztrátové výroby divize slévárny odlitků loni na podzim. Divize slévárny válců dál vyrábí.

„Během uplynulých měsíců se podařilo stabilizovat zaměstnanost, udržet provoz a nyní také doplatit bývalým zaměstnancům odstupné. Věříme, že to přispěje ke zmírnění sociálního dopadu insolvence, do které se firma loni dostala, a k posílení povědomí o reorganizaci jako smysluplné cestě z krize,“ uvedl Ladislav Musil, krizový manažer a jednatel společnosti Vítkovické slévárny.

Převážnou část nároků celkem 82 propuštěných zaměstnanců, konkrétně 5,3 milionu korun, v souladu se zákonem o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele vyplatil Úřad práce ČR prostřednictvím krajské pobočky. Společnost Vítkovické slévárny bývalým zaměstnancům doplatila 1,6 milionu korun na základě souhlasu věřitelského výboru a insolvenčního správce. Úřad práce vyplacené nároky uplatnil jako pohledávky v insolvenčním řízení a reorganizační plán s tím počítá.

Od ukončení ztrátové výroby divize slévárny odlitků loni na podzim neproběhlo žádné další propouštění. Společnost se zaměřuje na udržení provozu a výroby odstředivě litých válců a splnění dalších podmínek reorganizace. Intenzivně pracuje na prodejích zbytného majetku a do závěrečné fáze pokročilo hledání investora pro fungující divizi slévárny válců, což je další součást reorganizačního plánu.

Společnost podala na sebe loni v listopadu insolvenční návrh a navrhla řešení úpadku formou reorganizace, což odsouhlasila převážná část věřitelů. Insolvenční soud v návaznosti na to zahájil insolvenční řízení a posléze povolil společnosti připravovanou reorganizaci. Do insolvenčního řízení přihlásilo 195 věřitelů pohledávky ve výši 874 milionů korun. Většinu z nich insolvenční správce uznal. Reorganizace má firmě umožnit nejen překonání finančních potíží, ale také pokračování ve výrobní činnosti, případně další rozvoj. 

Vítkovické slévárny, spol. s r.o. jsou tradičním výrobcem válců pro válcování kovů za tepla, do nedávna také výrobcem tvarových odlitků z ocelí, litin a slitin mědi. Jako jediný český výrobce disponují technologií odstředivého lití válců. Roční výroba se pohybuje kolem 6 000 tun válců. Vítkovické slévárny vznikly v roce 1994 vyčleněním slévárny barevných kovů a později slévárny válců z průmyslového koncernu VÍTKOVICE, a.s. při restrukturalizaci. Firmu vlastní fyzická osoba prostřednictvím společnosti IC TRADE. Vítkovické slévárny zaměstnávaly v posledních letech kolem 300 lidí, po ukončení ztrátové výroby odlitků se jejich počet snížil na 180.

Zdroj: TZ Vítkovické slévárny

RELATED ARTICLES