Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Vítkovické slévárny dokončují reorganizaci s českým investorem

Reorganizační plán společnosti Vítkovické slévárny bude splněn s pomocí českého investora. Vlastníkem se stane společnost ISP Foundry. Finance na vypořádání věřitelů a pokračování výroby poskytla investiční společnost A&V INVEST. Přes všechny problémy vedení sléváren udrželo stěžejní výrobu válců a jedinečné know-how i zaměstnanost.

„Ozdravný proces zdárně postoupil do finální fáze. V souladu s připraveným a schváleným reorganizačním plánem můžeme vyplatit věřitele a zároveň pokračovat ve výrobě díky úspěšnému prodeji majetku a vstupu investora. Ten se v minulých měsících zkomplikoval, ale nakonec se to podařilo a firma bude mít nového českého vlastníka,“ uvedl Ladislav Musil, krizový manažer a jednatel společnosti Vítkovické slévárny.

Po splnění všech potřebných náležitostí se novým majitelem stane pro tento účel nedávno založená ostravská firma ISP Foundry, financovaná investiční společností A&V INVEST. „Bereme to jako investiční příležitost. Ocelářský průmysl je sice ve složité situaci, ale Vítkovické slévárny mají potenciál a jedinečné know-how. Byla by škoda, kdyby o něj region přišel,“ vysvětlil Vladimír Kubík, jednatel společnosti ISP Foundry.

Vypořádání věřitelů v souladu s reorganizačním plánem proběhne během listopadu, tedy přesně rok od zahájení insolvenčního řízení. „Bylo to těžké období. Jsem rád, že se společnými silami podařilo udržet unikátní výrobu odstředivě litých válců, z velké části i obchodní vztahy a 160 pracovních míst. Nový vlastník má na co navázat,“ doplnil Josef Ihnát, druhý z jednatelů společnosti Vítkovické slévárny. Investor poskytl kromě tzv. vypořádacího úvěru také provozní financování. Peníze budou použity hlavně na nákup materiálu a energií, opravy výrobních zařízení a obnovu kokilového parku.

„Zajištění věřitelé, což jsou zejména banky, dostanou převážnou část z více než 300 milionů korun výnosů získaných během reorganizace, nezajištění věřitelé ale dostanou jen zhruba 2% svých pohledávek,“ upřesnil Václav Žalud z advokátní kanceláře Glatzová, který se podílel na přípravě reorganizačního plánu. Do insolvenčního řízení přihlásilo pohledávky ve výši 874 milionů korun celkem 195 věřitelů.

„Prostředky z prodejů jsou uloženy na zvláštních účtech a budou využity pro uspokojení příslušných skupin věřitelů. Předpokládáme, že celý proces reorganizace by mohl být úspěšně formálně zakončen do konce roku,“ uvedl insolvenční správce Jan Mašek ze společnosti AZAM – insolvence.

Reorganizační plán, který připravilo vedení firmy ve spolupráci se specializovanými poradci EY, advokátní kanceláří Glatzová a krizovým manažerem, byl postaven na kombinaci zachování provozu restrukturalizované divize slévárny válců, vstupu investora, který poskytne vypořádací úvěr a peněžitý vklad, a rozprodeje majetku ztrátové divize slévárny odlitků, která ukončila výrobu loni na podzim.

Krizovému managementu se podařilo udržet výrobu perspektivní divize slévárny válců, zaměstnanost a obchodní činnost, vč. exportu válců do řady zemí. Prodej nemovitostí, hotových výrobků zbylých po uzavření divize slévárny odlitků a nepotřebného majetku této divize proběhl úspěšně s výsledným přínosem významně přes 200 milionů korun. Vstup investora se však zkomplikoval. Původní investor nesložil zálohu, což ohrozilo situaci podniku i reorganizační plán a musel být proto v srpnu upraven. 

Na schůzi věřitelů 5. 9. jej odsouhlasila většina věřitelů a následně Krajský soud v Ostravě 3. 10. reorganizační plán schválil. Firma v té době jednala s tureckým investorem, avšak jednání se protahovala a mezitím se našel nový zájemce, který dokázal splnit předpoklady reorganizačního plánu rychleji a s větší jistotou. Aktuálně již má společnost všechny prostředky nutné ke splnění reorganizačního plánu.

Společnost se dostala do potíží v důsledku války na Ukrajině, drahých energií a oslabení poptávky po ocelářských výrobcích. Podala na sebe insolvenční návrh loni v listopadu (13. 11. 2023) a navrhla řešení úpadku formou reorganizace, což odsouhlasila převážná část věřitelů. Insolvenční soud v návaznosti na to zahájil insolvenční řízení a posléze povolil společnosti připravovanou reorganizaci. 

Vítkovické slévárny patří k nejvýznamnějším slévárenským společnostem a výrobcům válců ve střední a východní Evropě. V návaznosti na provedení provozní restrukturalizace se může podnik dál rozvíjet. Proto se vedení společnosti v průběhu reorganizace zaměřilo také na zefektivnění výroby, finanční plánování a přenastavení řídících i kontrolních mechanismů.

Zdroj: TZ Vítkovické slévárny, spol. s.r.o

RELATED ARTICLES