Sobota, 20 července, 2024

Česko a Rakousko – budoucnost stejně bohatá jako historie

Kariérní diplomatka Bettina Kirnbauerová působí od roku 2020 jako rakouská velvyslankyně v České republice. Bezprostředně před svým současným působením zastávala funkci diplomatické poradkyně rakouského spolkového prezidenta Alexandera van der Bellena. Je držitelkou doktorského titulu v oboru práva a na rakouském ministerstvu zahraničních věcí zastávala také řadu prestižních funkcí, mimo jiné funkci Vedoucí oddělení protokolu v letech 2012-17. V letech 2014-2015 měla na starosti jaderné rozhovory s Íránem, které se konaly ve Vídni a k uzavření Společného komplexního akčního plánu.

Rakousko je dlouhodobě jedním z největších investorů v České republice. Proč tomu tak je, jaký potenciál vidíte v českém trhu?

Rakouské investice v České republice dosahují 330 miliard korun, což z České republiky činí třetí nejvýznamnější investiční destinaci Rakušanů na světě. Tyto investice vytváří v České republice přibližně 100 000 pracovních míst. Rakousko v této souvislosti těží také z rostoucích investic českých podniků.

Jedním z nejdůležitějších faktorů ve prospěch přeshraničních investic je členství obou zemí v Evropské Unii. Evropská Unie vytváří jednotný trh se spravedlivými a transparentními pravidly a normami, které platí pro všechny. Například byly harmonizovány postupy pro přístup na trh, což výrazně usnadňuje podnikání v jiných zemích Evropské Unie. V obou zemích dochází k rychlé internacionalizaci národních ekonomik.

Nové příležitosti vznikají zejména v souvislosti s digitalizací a přechodem na udržitelnou, ekologicky šetrnou ekonomiku. Evropská unie prostřednictvím plánu obnovy a dalších nástrojů poskytuje potřebnou podporu a podniky aktivně rozvíjejí nová odvětví. Velmi povzbudivé je například to, že společnosti z obou zemí spolupracují v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Celý rozhovor si můžete přečíst ve vydání magazínu POSITIV Business & Style 1/2022 ZDE.

RELATED ARTICLES