Středa, 12 června, 2024

Od 3. srpna vystavuje v galerii magistrátu Barbora Balgová. Těšme se na drzost v módním stylu

„Mé ilustrace jsou někdy drzé, lehce feministické, někdy zase erotické nebo milé, kreslené ve fashion stylu. Snažím se do nich vždy dávat nějakou satiru nebo nadsázku,“ uvedla v rozhovoru pro město Třinec Barbora Balgová. Ta vystaví svá díla v galerii na 3. patře Magistrátu statutárního města Třince. Slavnostní vernisáž proběhne ve středu 3. srpna. Autorka bude akce osobně přítomná. O slavnostní zahájení se v 15.30 hodin postará primátorka města Třince Věra Palkovská. Výstava potrvá do konce října letošního roku.

Báro, jste další umělkyní v pořadí, která svými díly zpestří, potěší a rozveselí návštěvníky třetího patra našeho magistrátu, naší galerie. Jaký máte vlastně vztah k Třinci a k našemu regionu?

Jsem původem Slovenka. Do Třince jsem se přestěhovala s rodiči ve svých pěti letech, žila zde až do svých 13 let, kdy jsme se přestěhovali do nedaleké Bystřice nad Olší. Pravidelně se domů vracím za rodinou a přáteli. V tomto regionu mám stále trvalé bydliště, doktory, kadeřnici či kosmetičku. Od svých 15 let, po nástupu na střední školu, jsem žila takovým trochu „kočovným způsobem života“ a současnosti působím v Praze. 

Vystudovala jsem tři umělecké školy. Design obuvi v Uherském Hradišti, dále pak Animovaný film ve Zlíně a ve stejném městě pak Produktový design s grafikou. Po těchto školách jsem nastoupila do různých reklamních agentur a navrhovala reklamní kampaně. Krátce jsem si vyzkoušela i práci kreativního ředitele v jedné velké korporátní společnosti. Nyní pracuji „sama na sebe“. Živím se ilustrováním pro značky, knihy, magazíny a příležitostně stále pomáhám navrhovat reklamy.

Na Vaší tvorbě jde vidět, že moc neřešíte nějaká těžká filozofická témata …

Přesně tak. Jsem především komerční ilustrátor, který má rád milé vtipné, někdy drzé věci. Díky tomu mě často oslovují knižní nakladatelství, magazíny různých značek, které chtějí pomocí mých ilustrací odlišit na trhu nově nasazovaný produkt, nebo upoutat na novou či limitovanou edici svých produktů.

V mých ilustracích se objevují ženská témata, ta která si mnohá prožijeme a pak si o nich povídáme s kamarádkami nad sklenkou ginu. Kreslím takovou tu “ugly truth”, resp. „nemilou pravdu“. Věci, na které si myslíme, ale neříkáme nahlas v zájmu uchování „dobrých vztahů“. Je to, jako když píšete ve vzteku esemesku, ale nakonec odešlete až třetí verzi. Já kreslím to, co je v té první. Pak to v lidech rezonuje a řeknou si: “Hele, to je o mě, to je pro mě“. A pak sáhnou po knize s mou ilustrací, čokoládou s malovaným obalem a dalšími věcmi.

Mé ilustrace jsou někdy drzé, někdy lehce feministické, někdy zase erotické nebo milé, kreslené ve fashion stylu. Snažím se do nich vždy dávat nějakou satiru nebo nadsázku.

Úspěchy se dostavují. Vaše tvorba je velmi vidět…

Knížky, časopisy, reklamy… Moje práce je hodně různorodá, za což jsem velmi vděčná. Nejčastěji se tak lidé se mnou mohou potkat v knihkupectvích nebo na obálkách křídových módních magazínů. Někdy na ně mé návrhy vyskočí v televizi formou reklamy.

A třeba konkrétně?

Moje nejoblíbenější a asi největší radostí byly například ilustrovaná láhev Becherovky Lemond, knižní bestseller „Bez Jablka“ nebo rukopisy Jany Bernáškové. Věřím, že nejen pro mě byl úžasný projekt magazínu Harper’s Bazaar “Století žen”, ve kterém jsem malovala Olgu Havlovou, jejíž portréty se formou potisku na tričkách prodávaly na nadaci Terezy Maxové. Srdcovkou byly také ilustrace do nové centrály pojišťovny Modrá pyramida, malované sportovní šály pro Adidas na podporu ženského fotbalu nebo pomalovaný dekorační nábytek pro Zalando Press Day (celosvětová kampaň u příležitosti zahájení nového streetwearového oblečení). Portrét zpěvačky Marty Kubišové se zase prodává formou merche, čili suvenýrů, na představení „Marta“ na letní scéně Musea Kampa…. Další hezké projekty jsou ve výrobě, takže doufám, že lidem mé kresby budou dělat radost dál.

A co konkrétního budou moci vidět návštěvníci na magistrátu? Představte tedy svou výstavu.

Popravdě, pro mě je chodba na magistrátě celkem velkorysý prostor. Trošku se tam tedy chystám vytapetovat … (smích) Pro příchozí diváky jsem si připravila spoustu věcí, především těch komerčních. Lidé se mohou podívat na zhruba třicítku knižních obálek a magazínových ilustrací. Nachystala jsem si i několik skic, které skončily v mém šuplíku, a nebyly nikdy publikovány. Vše pak doplní moje čmáranice z notýsku, aby se lidé mohli podívat na celý proces, který předchází jedné kresbě.

Bude možnost si díla koupit?

Ano, připravena budou plátna a „autorské printy“, čili rozmnoženiny kvalitních tisků, vše z mojí volné tvorby. Pro dámy jsem připravila ilustrované dámské šátky z limitované edice, čili jde o tip pro muže – může jít o vhodný dárek pro své ženy. Ráda bych, aby byla výstava pro diváky různorodá, tak snad je to bude bavit.

Více o Barboře Balgové a její tvorbě najdete na https://www.balgova.com/

Zdroj: trinecko.cz

RELATED ARTICLES