Středa, 12 února, 2025

V českém národním pavilonu na EXPO 2025 se představí více než 200 umělců.

Češi finalizují výslednou podobu kulturního programu české účasti na EXPO 2025. V průběhu 26 týdnů trvání světové výstavy se představí více než 200 umělců ve více než 30 hudebních, scénických a cross-žánrových projektech. Mezi úspěšnými projekty, které se na světové výstavě představí, lze najít osvědčené stálice české hudební scény, které pro japonské publikum fungují v podstatě jako synonyma pro Česko.

Nejvýznamnější kulturní momenty českého programu

To jsou především projekty z oblasti klasické hudby, jako je například Česká filharmonie, Komorní sólisté Českého rozhlasu nebo Komorní orchestr Plzeňské filharmonie. Ukáží se nicméně v současném světle – doplněné o inovativní a cross-žánrové propojení s dalšími uměleckými soubory. Pomyslnou vlajkovou lodí českého kulturního programu bude Národní den 24. července 2025, na kterém se představí ve společném vystoupení Cirk La Putyka a Česká filharmonie, Dětský sbor Českého rozhlasu a hudebnice Aiko.

Nechybí zástupci progresivních osobností a uskupení, jako je zástupkyně současné české hudební scény Bára Zmeková v doprovodu japonského dua Mika Mangetsu, písničkářka Anna Blomqvist Vaverková, varhanice a skladatelka Katta Vox či uskupení Lunchmeat, který propojuje elektronickou hudbu s digitálním uměním. Na zahájení 13. dubna 2025 a v prvních dnech světové výstavy zahraje Ivo Kahánek, následně se bude prezentovat mimo jiné Duo Jamník. Kulturní program neopomene ani nejmenší návštěvníky EXPO, pro ně se chystají loutkařská představení a dětské hudební produkce.

Součástí kulturního programu bude také společné divadelní představení Divadla Alfa Plzeň a tokijského divadla PUK, víkendová přehlídka českého loutkářství, hudebně-baletní vystoupení Národního divadla Brno s Brněnskou filharmonií nebo představení současného scénického umění v podání tanečníku z 420People či performace skupiny Vektroskop.

Význam české účasti na EXPO 2025

„V průběhu 26 týdnů trvání světové výstavy se představí více než 200 umělců ve více než 30 hudebních, scénických a cross-žánrových projektech. Jsem velmi potěšen, že díky partnerské podpoře a ohromnému zájmu umělců bude tato reprezentativní kulturní přehlídka v Ósace jednou s nevýznamnějších letošních prezentací české kultury v zahraničí a nezpochybnitelně přispěje k úspěšnému představení Česka na tomto světovém výstavním fóru,“ přibližuje programový ředitel české účasti na EXPO 2025 Přemysl Pela.

„Je mi velkou ctí, že se nám ve spolupráci s odbornou komisí podařilo sestavit reprezentativní výběr špičkových českých umělců, kteří na EXPO 2025 představí to nejlepší z tradiční i současné tvorby. Náš pestrý program představí návštěvníkům bohatství naší kulturní scény a současně zdůrazní, jak významnou roli sehrává Česko na poli moderního umění. Věřím, že právě tato komplexní prezentace české kultury posílí naše mezinárodní renomé a povzbudí mladou generaci tvůrců k dalšímu rozvoji jejich talentu a kreativity,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.

Český národní den se skuteční 24. července 2025 za 165. narozeniny Alfonse Muchy. Jeho dílo se v Japonsku těší značné popularitě a obdivuje ho dokonce sama císařská rodina, která se s Muchovými dodnes přátelí. I proto Mucha v prezentaci Česka sehrává tak významnou roli. Na český národní den se v Japonsku představí Česká filharmonie společně s Cirkem La Putyka, Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu a zpěvačka Aiko, reprezentantka Česka na soutěži Eurovize 2024, která v minulém týdnu obdržela nominaci na hudební cenu Anděl.

Česká filharmonie a Cirk La Putyka – spojení klasiky a akrobacie

Česká filharmonie připravuje pro EXPO 2025 komorní program ve spolupráci s Cirkem La Putyka. Choreografii vytvoří Rosťa Novák a úpravy známých skladeb české hudební historie budou z dílny skladatele a dirigenta Jana Kučery. Filharmonie vyšle do Japonska jedenáct hudebníků, kteří spolu s Janem Kučerou a umělci z La Putyky nastudují představení pro český národní den. Česká filharmonie si podobnou spolupráci s Cirkem La Putyka vyzkoušela v rámci zahajovacího večera festivalu Smetanova Litomyšl.

„Na základě tohoto úspěšného projektu, který bavil jak hudebníky, tak publikum, jsme tento projekt prostřednictvím otevřené kulturní výzvy nabídli organizátorům EXPO 2025, kteří si ho následně vybrali. Česká filharmonie po celou svoji historii pravidelně jezdí do Japonska a místní publikum je jednou z nejdůležitějších zahraničních komunit, která první český orchestr podporuje. Komorní vystoupení na EXPO 2025 by mělo být naším poděkováním za dlouhodobou přízeň japonských posluchačů i pozváním na podzimní turné celého orchestru s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem,“ říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

„Je pro mě velkou ctí reprezentovat současnou českou kulturní scénu, zvlášť když mám příležitost si zahrát po boku Cirk La Putyky a České filharmonie. Zahrát si v Japonsku a na EXPO 2025 beru jako skvělou příležitost a další krásný milník v mé kariéře, samozřejmě připravíme co nejlepší vystoupení. Japonsko jsem navštívila ve svých 18 letech a velmi si to tehdy zamilovala, částečně mě inspirovalo k mému uměleckému jménu, tudíž se velmi těším na opětovnou návštěvu,“ říká zpěvačka Alena Shirmanova-Kostebelova, působící pod pseudonymem Aiko.

Otevřená výzva pro české umělce a umělkyně

Kancelář generálního komisaře ve spolupráci s kulturním institutem Česká centra vyhlásila na výběr kulturního programu na světovou výstavu vůbec první takto otevřenou výzvu s cílem vybrat to nejlepší, co česká kulturní scéna nabízí. Kulturní výzva byla spuštěna v červenci 2024, přičemž běžela zhruba dva měsíce. Odborná porota pak na podzim vybírala finalisty, se kterými se následně vyjednávalo o podobě kulturního programu, z rekordních 186 přihlášek. Vedle programové kvality projektu porota zohledňovala zejména česko-japonskou kulturně-uměleckou vazbu. Pro české umělce a umělkyně jde o mimořádnou příležitost se prezentovat na světové scéně. Kulturní program doplní byznysový rozměr české účasti na výstavě EXPO 2025 v Ósace. Vzhledem k architektuře českého pavilonu, jejíž součástí je multifunkční auditorium, i jeho atraktivní a dostupné poloze se hledaly projekty určené především pro vnitřní prezentaci. Ústředním tématem výstavy je Vytváření budoucí společnosti pro naše životy. Tématem české účasti pak Talent a kreativita pro život.

O českém pavilonu na EXPO 2025

Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře.

O české účasti na EXPO 2025

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Zdroj: TZ Kancelář generálního komisaře, Česká centra

RELATED ARTICLES