Sobota, 27 července, 2024

Ostravský startupový akcelerátor Green Light slaví 10 let!

Program Green Light se věnuje podpoře studentů a všem, kteří se zajímají o podnikání a pomáhá jim proměnit jejich nápady v úspěšné podniky.

Byl rok 2013 a v hlavě jednoho muže na VŠB-TUO se zrodila myšlenka rozjet něco, co u nás moc lidí neznalo, ale ve světě už to byl hit. Takto vznikl jeden z prvních akceleračních programů v našem kraji a ČR vůbec. Svůj domov našel Green Light na VŠB-TUO, ale jeho dveře jsou otevřeny všem studentům napříč Moravskoslezským krajem i široké veřejnosti se zájmem podnikat v našem kraji.

Otcem tohoto nápadu je Martin Duda, tehdejší ředitel, tehdejšího Centra podpory inovací (dnes Business centrum), který s tímto nápadem oslovil Jana Jůzla, majitele ostravského klubu Dock. Celý program a brand vznikal takříkajíc „na koleni“, ale i přesto se do historicky prvního Akcelerátoru přihlásilo 29 projektů a Startup Show konané v klubu Vrtule se zúčastnilo 5 projektů.

V následujících letech se program neustále vyvíjel a zdokonalovat tak, aby absolventi byli co nejlépe připraveni začít reálně podnikat. Dvoustupňový systém (Start a Akcelerátor) umožňuje věnovat se jak zájemcům s pouhým nápadem, tak projektům, které už se svým podnikáním začali. Mentoři a lektoři, kteří „greenlightisty“ v průběhu Akcelerátoru provází, jsou sami zkušení podnikatelé. I oni si prošli fázemi úspěchů a pádů, a tak mohou budoucím podnikatelům předat autentické zkušenosti.

Green Light se nezastavil ani během Covidu. I krizová období totiž mohou být příležitostí k podnikání. Přestože byl celý 8. ročník v onlinu a Starup Show se streamovala živě z ostravského planetária, byl to velmi povedený ročník. Projekt Jonggle dokázal, že i žáci středních škol mají skvělé nápady a podnikat mohou i teenageři a vítězem se stal projekt Nilmore, který vyrábí 100% recyklovatelné oblečení a je jedním z nejúspěšnějších absolventů.

Z vítězství máme velkou radost. Každý takový úspěch je pro nás zadostiučiněním po těch letech vývoje našeho produktu a jeho recyklace. Startup Show byla perfektně zorganizována stejně jako celý Green Light, ze kterého se stává program opravdu evropské úrovně,“ říká Mikuláš Hurta, autor projektu Nilmore.

Během deseti let se do Green Lightu přihlásilo 484 podnikavců, 70 z nich prezentovalo na Startup Show, 16 projektů získalo další podporu z Moravskoslezského kraje ve formě voucherů a částka, kterou byly projekty podpořený soukromými investory přesahuje 62 milionů Kč.

Netvrdíme, že podnikání je jednoduché a mnoho začínajících si „natluče nos“.  Ne každému to vyjde na poprvé, ale každá, i ta nevydařená zkušenost k podnikání patří. Úspěšnost našich absolventů, kteří stále podnikají, i když třeba s jiným projektem, je téměř 48 %, což považujeme za skvělý výsledek.

Udržitelné módní oblečení Nilmore, personifikované herní ovladače GameArts, apka na lepší parkování AnthonyApp, VR v rehabilitacích Virtual Real Life, zavlažovací systém Zahradní Olla, sdílený 3D tisk Joggle, smart a bio zemědělství Ullmanna a další inovativní produkty a apky pro spousty oborů. To vše se urodilo v hlavách absolventů Akcelerátoru. Ti všichni už se svými nápady podnikají.

Dodneška si pamatuji, jak jsme byli v prvním Akcelerátoru a završovali svou prezentaci na Startup Show. Právě Green Light Akcelerátor nám dodal sebevědomí, díky kterému jsme potom vyhráli Czech akcelerátor a dostali se do Ameriky. Z tohoto hlediska startupové akcelerátory mají svoji roli, protože tam lidí mění mindset. Rozhodně bych všem lidem, kteří o startupu uvažují, doporučil Green Light, protože je to perfektní pro start. Já se ho dnes účastním už jako mentor a vidím, kolik péče každý účastník získá. A pak už je to jen na vás.“ Uzavírá Jan Tkáč z firmy AVE soft a mentor Green Light Akcelerátoru.

Tak jako bylo slovo akcelerátor před 10 lety vzácné, dnes je situace opačná. Možností, jak si usnadnit vstup do podnikání je opravdu hodně a také my pociťujeme postupné ochlazení zájmu. Zároveň však vnímáme, že rozdíl mezi studenty středních a vysokých škol není až tak velký, a tak se nabízí možnost zaměřit svou pozornost na podporu podnikání a podnikavosti právě na středních školách. Věříme, že studenti mají potenciál stát se další generací úspěšných podnikatelů a jsme odhodláni jim poskytnout podporu a získat zdroje, které potřebují k úspěchu. VŠB-TUO by tak mohla nabídnou ucelený systém podpory podnikání od základních až po vysoké školy i pro širokou veřejnost v celém kraji.

13. 4. jste všichni zváni! 10. ročník je výjimečné jubileum a těšit se můžete na výjimečnou show! Dopolední část bude patřit základním školám a programu Dne Zlepši si techniku, odpoledne budete mít příležitost navázat kontakty s dalšími podnikateli a profesionály z byznysu, zúčastnit se workshopů a panelových diskusí vedených odborníky v oboru. Hlavním hostem je popularizátorka technologií a umělé inteligence a výzkumnice Sara Polak, Jan Jůzl s hosty si budou povídat o tom, že podnikání někdy nemusí vyjít na první dobrou a zájemci se na praktickém workshopu mohou dozvědět jak k prodeji využívat platformy jako je Instagram nebo TikTok. Připravená bude i Podnikavá poradna pro ty, kteří by měli chuť přímo na místě svůj nápad zkonzultovat. V podvečer na program volně naváže samotná Startup Show a pořádná oslava 10. výročí!

Zdroj: TZ Green Light

RELATED ARTICLES