Úterý, 13 května, 2025

Umělá inteligence v IT: Pomocník, ne nepřítel programátorů – tvrdí experti

S rychlým nástupem umělé inteligence dochází v oblasti IT k zásadní proměně. Umělá inteligence přestává být v oblasti informačních technologií pouhým experimentem a její nástroje se stále častěji stávají součástí běžné práce programátorů a dalších specialistů. Jejich role ale není konkurenční, podle dostupných dat z IT prostředí je spíše podpůrná.

V posledních měsících podnítil vývoj nástrojů jako ChatGPT nebo GitHub Copilot diskusi o tom, zda bude AI v budoucnu programátory nahrazovat. Současné zkušenosti z praxe však ukazují, že AI v IT neplní roli konkurenta, ale jde spíše o efektivního pomocníka, který výrazně rozšiřuje schopnosti lidských pracovníků.

Podle dat Českého statistického úřadu využívá v současné době AI technologie již 11 procent českých firem, přičemž ve velkých podnicích se tento podíl pohybuje nad hranicí 40 procent. Z průzkumu Stack Overflow Developer Survey 2024 vyplývá, že některou z forem umělé inteligence používá 44 procent vývojářů z celého světa. Přestože plnou důvěru v AI má zatím pouze 43 procent z nich, sedm z deseti programátorů vnímá umělou inteligenci jako nástroj, který jejich práci podporuje, nikoliv ohrožuje.

Umělá inteligence pomáhá především v rutinních záležitostech

AI se v IT uplatňuje zejména v oblastech, kde lze automatizovat rutinní úkoly, například při testování, generování kódu, analýze dat nebo správě dokumentace. „To umožňuje vývojářům soustředit se více na kreativní činnosti, inovace a řešení složitějších problémů. Díky těmto možnostem roste poptávka po odbornících, kteří umějí s AI pracovat – v posledních letech se zvyšuje o desítky procent ročně,“ říká Marian Hurta, CEO ve společnosti ENGETO, která díky kurzům pomáhá lidem získat nové digitální a IT dovednosti.

Firmy jsou navíc připraveny nabídnout odborníkům, kteří umí AI aktivně využívat, nadstandardní platové ohodnocení. Podle dat firmy Amazon jsou společnosti ochotny nabídnout až o 47 procent vyšší mzdy těm kandidátům, kteří umí s umělou pracovat. Zároveň se očekává, že do roku 2027 implementuje umělou inteligenci do svých procesů polovina světových firem, přičemž investice do AI technologií by měly vzrůst o více než 60 procent.

AI nenahradí kritické myšlení ani lidskou kreativitu

Navzdory pokročilým schopnostem zůstává umělá inteligence nástrojem, který potřebuje lidské vedení. AI systémy jsou založené na práci s existujícími daty a vzorci, neumějí samostatně inovovat ani vyhodnocovat kontext tak, jak to dokáže člověk. „Kritické myšlení, kreativita a schopnost chápat širší souvislosti tak zůstávají klíčovými dovednostmi v oblasti IT. Využívání AI nástrojů se v IT stává novým standardem, lidskou práci ale nenahradí,“ doplňuje Hurta.

AI kurzy s Davidem Šetkem a Sarou Polak

Na rostoucí potřebu edukace v oblasti umělé inteligence reaguje i česká vzdělávací společnost ENGETO, která připravila nové kurzy zaměřené na praktické využití AI v IT profesích. Kurzy povedou odborníci David Šetek a Sara Polak. Šetek se zaměří na konkrétní techniky využití AI při programování a automatizaci vývoje softwaru. Kurz Sary Polak bude zaměřený na kariérní změnu a úsporu času pro různé profese, s důrazem na praktické scénáře (pohovory, administrativa, analýza dat). Součástí jejího kurzu bude i interaktivní hackathon, jenž se bude soustředit na okamžitě použitelné dovednosti a týmovou práci.

AI rychle mění IT i další obory a my chceme, aby lidé byli na tuto změnu co nejlépe připraveni. Máme velkou radost, že se do vzdělávání s námi pouští David Šetek a Sara Polak, kteří v oblasti vzdělávání a umělé inteligence patří mezi špičku. Zájemce společně naučíme nejen ovládání nástrojů AI, ale i pochopení jejich možností a omezení. Cílem je připravit odborníky, kteří budou schopni v nové éře IT obstát,“ uzavírá Marian Hurta. Více informací o připravovaných kurzech lze nalézt na webových stránkách ENGETO

Zdroj TZ ENGETO

RELATED ARTICLES