Sobota, 22 června, 2024

Ostravica: Historický dům opět ožívá po náročné rekonstrukci

Dnešní tisková konference u příležitosti otevření historického domu Ostravica se nesla ve znamení vzpomínek, rekonstrukčních úspěchů a velkých očekávání do budoucna. Mluvčími byli jak představitelé města, tak hlavní aktéři rekonstrukce, kteří se podělili o své osobní zážitky a vize.

Osobní vzpomínky a historie

Na úvod se slova ujal jeden z hlavních organizátorů Jindřich Vaněk, který se podělil o svou osobní historii spojenou s Ostravicou. „Poprvé jsem sem přišel v roce 1989, když jsem přijel studovat na Vysokou školu Báňskou. Tehdy jsem tu koupil dámské spodní prádlo pro svou tehdejší dívku. Pamatuji si atmosféru toho domu a bufet, kde jsme si dali něco k jídlu,“ vzpomínal.

Dům Ostravica zažil několik významných etap. Po dlouhém období úpadku, kdy byla budova prakticky opuštěná, začal před sedmi lety ambiciózní projekt rekonstrukce a oživení. „Teď tady stojím po těch sedmi letech a mám velmi zvláštní pocit, protože to je skutečně jeden z projektů, kterým jsem se věnoval od začátku až do konce,“ dodal Jindřich Vaněk.

Význam pro město Ostrava

Primátor města Ostravy Jan Dohnal zdůraznil symbolický význam této rekonstrukce: „Je to opravdu ikonická stavba pro Ostravu. Její osud byl dlouho sledován a to, že dnes stojíme před dokončenou budovou, je naprosto neuvěřitelné. Děkuji všem, kteří se na tom podíleli,“ řekl.

Vyzdvihl také, že Ostravica získává nový smysl a stane se místem setkávání a kulturního života. „Myslím, že Ostrava tímto získává novou dominantu, nové místo, které bude sloužit setkávání a bude zde fungovat živé centrum města,“ dodal primátor Dohnal.

Rekonstrukční úspěchy a výzvy

Rekonstrukce domu Ostravica nebyla jednoduchá a přinesla řadu výzev. „Bylo nutné urazit sedm let a udělat spoustu práce. Mám velké štěstí, že jsem ve funkci primátora zrovna v době, kdy se tato rekonstrukce dostala do této fáze,“ řekl primátor Dohnal.

Michal Bystroň, zástupce stavební firmy Bystroň, podrobně popsal náročnost rekonstrukčních prací. „Byli jsme nadšení, že jsme tuto zakázku získali. Byla to pro nás velká výzva. Museli jsme řešit mnoho neočekávaných komplikací, jako například zaměřování svítidel do jednoho středového bodu, což není obvyklé na běžných stavbách,“ vysvětlil.

Architektonické řešení a budoucnost Ostravice

Architekt Martin Náhovský se podělil o svou vizi a přístup k rekonstrukci. „Před pěti lety jsme zahájili architektonický workshop, abychom si ujasnili vizi. Byla to pesimistická doba, ale těch nadcházejících pět let mě přesvědčilo o opaku. Ostravica zažívá svůj comeback ve velmi příhodný čas,“ řekl.

Náhovský zdůraznil, že rekonstrukce nebyla jen o navrácení historické podoby, ale o vytvoření nového funkčního prostoru, který bude sloužit současným a budoucím generacím. „Vzali jsme z toho domu to nejlepší, co za sto let bylo. Nevrátili jsme se k žádné podobě z minulosti, protože se díváme do budoucnosti. Ten dům budou splácet naši děti, ne naši předci,“ dodal architekt.

Závěrečné poděkování za spolupráci na domu Ostravica

Daniel Zeman, vedoucí projektu rekonstrukce a investor, poděkoval všem, kteří se na projektu podíleli. „Chci poděkovat všem lidem, kteří se v průběhu výstavby angažovali. Bez nich by se tento projekt nikdy neuskutečnil,“ řekl.

Zeman také zdůraznil význam projektu pro budoucnost. „Ten dům musí být určen našim dětem. Proto jsme do něj vložili to nejlepší z minulosti i současnosti, aby sloužil jako inspirace a místo setkávání pro budoucí generace,“ uzavřel.

Dům Ostravica se tak stává symbolem revitalizace a nového začátku pro celé město Ostravu, které může být právem pyšné na tuto novou dominantu svého centra.

Zdroj: redakce magazínu POSITIV Business & Style

RELATED ARTICLES