Sobota, 20 července, 2024

Moravskoslezský kraj pomůže obcím na Osoblažsku a Vítkovsku financovat rozvojové plány

Téměř 22 milionů korun rozdělí Moravskoslezský kraj na rozvojové projekty obcí, které leží ve znevýhodněných oblastech Osoblažska a Vítkovska. Letos si na krajskou dotaci sáhne 8 obcí. 

„Znevýhodněné oblasti našeho regionu podporujeme od roku 2017. Program vznikl na základě diskusí se starosty. Za tu dobu jsme přispěli na desítky projektů, které tamním obcím pomáhají zkvalitnit životní úroveň obyvatel, podporují cestovní ruch nebo komunitní život. Krajskou dotací chceme posílit sociální a ekonomický rozvoj na Osoblažsku a Vítkovsku,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Šárka Šimoňáková. 

Vysvětlila, že projekty obcí do tisíce obyvatel kraj finančně podpoří 80 procenty uznatelných nákladů, na projekty obcí nad tisíc obyvatel se bude spolupodílet 70 procenty. Každá obec může získat maximálně 3 miliony korun.

„Naší snahou je přispět k tomu, aby se lidem v těchto obcích dobře žilo. Aby své vesnice neopouštěli a nestěhovali se do větších měst. Kraj tedy přispívá na rekonstrukce nebo výstavbu škol, sportovišť, kulturních center nebo třeba zdravotnických zařízení. Také podporujeme vznik lokálních podnikatelských zón,“ řekla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková s tím, že o krajskou dotaci letos požádalo 16 obcí. 

Na projekty žádaly přes 35 milionů korun. Vzhledem k alokaci programu, která se pohybuje okolo 25 milionů korun, jsme nemohli vyhovět všem a museli pečlivě vybírat, což bylo velmi těžké. Proto se budeme v nejbližší době snažit program finančně posílit,“ upřesnila náměstkyně Šárka Šimoňáková. 

Za krajské peníze se například zrekonstruuje nádvoří zámku v Jindřichově a základní škola ve Slezských Rudolticích. Upravením půdy vznikne další třída mateřské školy ve Větřkovicích.  Ve Starých Těchanovicích budou vybudována místa pro odpočinek, jejichž součástí budou dřevěné finské venkovní sauny pro veřejnost. Dalšími podpořenými jsou obec Vysoká a Město Albrechtice, které obdrží dotaci na revitalizaci parků. Obec Radkov a město Budišov nad Budišovkou získaly dotace na rekonstrukce obecních budov. 

Zdroj: TZ Moravskoslezský kraj

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES