Úterý, 23 dubna, 2024

Vyplatí se čekat na pokles ceny nemovitostí?

V poslední době se můžeme kvůli viditelného poklesu ceny nemovitostí setkat s častou otázkou jestli se ještě vyplatí počkat na další vývoj (tzn. Jestli cena bude dál klesat) a jak se budou vyvíjet náklady na koupit ve formě hypotéky.

Ono se není čemu divit, jen za první kvartál tohoto roku, byly zaznamenány oproti kvartálu předchozímu,  poklesy v průměrné ceně realizovaných prodejů i přes deset procent, nejvíce pak v Libereckém kraji (-15,6 %), Moravskoslezském kraji (-12,6 %) a kraji Pardubickém (-11,2%).

Skutečné ceny prodaných bytů v ČR

Zdroj: Deloitte Real Index Q1 2023

Důležité je si ovšem uvědomit, že tento pokles reflektuje  pár důležitých skutečností. První je obecná korekce trhu po prudkém nárůstu v letech předchozích a dále obecná horší dosažitelnost hypotečních úvěrů. Tyto a další faktory kulminovaly k tomu, že v prvním kvartále roku 2023 bylo prodáno nejméně bytů za posledních sedm let (poklesy v průměru o 26%).

Nabídka v tomto případě poté logicky musela reflektovat poptávku, a prodejci nemovitostí museli začít být čím dál tím realističtější s jejich představou o ceně, pokud si nemohli dovolit s prodejem počkat.  Pocházím z moravskoslezského kraje a právě díky viditelného poklesu, který je zde evidentní zejména v okresních městech, se často setkávám s otázkou:

Vyplatí se s koupí nemovitostí počkat na další pokles?”

Ať už pro vlastní bydlení nebo na investiční záměr, u novostaveb a developerských projektů pokles cen nelze očekávat. Spíše naopak kvůli zvyšování cen energií, materiálů, prací a pohonných hmot se staví nové bydlení dráž (průměrné zvýšení o 11%).

U bytů starších lze predikce zpočátku směřovat zejména směrem k úvěrové aktivitě domácností. Objem nových hypoték v červnu přesáhl 10 mld Kč, což je dvojnásobek druhé poloviny loňského roku, kdy hypoteční trh pocítil restriktivní opatření v podobě vyšších sazeb a tedy i nižšího zájmu o využití hypotečních úvěrů.

Hypotéky v červnu 2023

Zdroj: ČBA, zpracováno analytickým týmem DRFG

Velice zajímavé jsou výsledky hospodářského institutu Ifo a Institutu pro švýcarskou hosp. Politiku ze začátku srpna. Z nich plyne, očekávání, že vyšší životní úroveň a vyšší příjmy povedou právě ke zvýšení poptávky. Tuto úvahu podporuje i trend k častější práci z domova.  Odhady se v rámci predikce na dalších deset let setkávají v očekávání výrazného růstu cen, kdy u nás by mohly ceny určitých rezidenčních nemovitostí růst i tempem až dvaceti procent ročně.

Na závěr je důležité si říci to nejzákladnější a to, že se doporučení bude lišit byt od bytu, určitě bych nesázel na strach, že Vám může uniknout poslední šance na koupení nemovitosti s vizí vysokého růstu ceny. Naopak bych doporučil zachovat chladnou hlavu, shrnul si své požadavky a hlavně vizi jak chci s nemovitostí pracovat do budoucna, jelikož na co hodně lidí zapomíná, že koupě a prodej nemovitostí není jako prodání oblečení, které Vám nepadne přes online trh. Pokud máte jasnou vizi a vidíte nemovitost , která ji splňuje, a víte, že jste schopni pokrýt aktuální náklady, s kterými se dá ve Vašem finančním plánu pracovat, tak není nad čím uvažovat.

RELATED ARTICLES