Čtvrtek, 14 listopadu, 2024

Jak bude vypadat nová továrna Marlenka

Přípravy rekonstrukce zámečku a výstavby továrny výrobce medových dortů v Hálkově ulici v Místku jsou v plném proudu. Uskutečnila se řada jednání, během kterých se ladila konečná podoba nových výrobních prostor Marlenky. Městu se nakonec podařilo zabezpečit konečnou podobu továrny v souladu s územním plánem i městským urbanismem. 

Výsledná podoba nové továrny Marlenky zapadne do městského panoramatu. Maximální výška továrny bude maximálně 22,8 metru, což souzní s územním plánem a požadavky města. Jde o výsledek řady jednání, na kterých se podílelo také město Frýdek-Místek.

„Vítáme tuto investici a věříme, že bude přínosem pro Frýdek-Místek. Již v loňském roce jsme jednali s panem Avetisjanem o budoucím vzhledu výrobních prostor v zadním traktu. Na veřejnost dříve unikl neoficiální snímek budoucích hal, které měly tvar kostky s výškou 30 metrů. Našim přáním bylo, aby nové objekty zapadly do panoramatu města a působily přirozeně,“ potvrdil primátor Petr Korč (Naše Město F-M) s tím, že investor měl k návrhům města kladný postoj.

Žádná velká nevzhledná kostka, ale členitá budova

Investor postupně snížil výšku plánovaných budov a také zajistí jejich odstup od rodinných domů v Hálkově ulici, včetně odclonění před nežádoucími vlivy z provozu budoucího výrobního areálu.

„Nakonec jsme se shodli na výšce budov cca 22,8 metru, což je v souladu s územním plánem a našimi požadavky. Dále fasáda bude členitá, nebude se tedy jednat o žádnou velkou kostku. Investor rovněž akceptoval náš další požadavek, aby nebyla zastavěna celá plocha areálu, a to s ohledem na obyvatele rodinných domů v Hálkově ulici. Mohu říct, že se nám podařilo při jednáních prosadit naprostou většinu našich požadavků a oceňuji opravdu vstřícné jednání investora,“ dodal primátor Petr Korč.

Areál Lembergerovy továrny v Hálkově ulici se může rozvíjet díky spolupráci města se Slezanem. Investor, společnost Marlenka podnikatele Gevorga Avetisjana, odkoupila celý areál v roce 2023.

„Měl jsem nabídky pozemků v Karviné a Mošnově s nižší cenou, ale cítím se být frýdecko-místeckým patriotem, proto jsem chtěl rozšířit podnikání právě tady. Přeji si také opravit hlavní budovu, tzv. zámeček, aby se proměnil v nejkrásnější stavbu ve městě,“ řekl Gevorg Avetisjan.  

Oživení areálu bývalé Lembergerovy textilky

Proměna areálu za 3,5 miliardy bude pro obyvatele Frýdku-Místku v mnohém přínosem. V opraveném zámečku vznikne muzeum, kavárna i kanceláře, neupravený předprostor se promění na další příjemné místo ve městě – parčík s fontánou, kde bude možnost trávit čas procházkami. V neposlední řadě nové výrobní provozy přinesou výrazný počet pracovních míst. Společnost Marlenka souhlasila, aby plocha za zámečkem byla do doby zahájení výstavby byla využívána pro pořádání hudebního festivalu FM City Fest. Rovněž nechala odstranit komín, který částečně bránil ve výhledu na dominantu města – baziliku Navštívení Panny Marie.

Bývalé slezanské provozy „střeží“ memorandum

Memorandum z roku 2016 mezi městem Frýdkem-Místkem a společností Slezan Holding a.s., které připravil náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město F-M) vrátilo do života do té doby uzavřené a zchátralé slezanské budovy. Areál ve Staroměstské ulici slouží kulturním akcím, bývalá škola v Těšínské ulici se stala sídlem městské policie, ve vedlejší slezanské budově se konají výstavy a navštěvují je účastníci exkurzí. Budova u nádraží se stane součástí dopravního terminálu. Faunapark se stal místem setkávání obyvatel města na zajímavých akcích.

Zdroj: frydekmistek.cz, Úvodní foto: Vizualizace poskytnuta společností Marlenka

RELATED ARTICLES