Průzkum Home Creditu: Detailní přehled o výdajích má jen třetina domácností
Společnost Home Credit přináší nový pohled na finanční situaci českých domácností a odhaluje, jak Češi spravují své rodinné finance. Červnový průzkum* z letošního roku ukazuje, že mnoho domácností stále nedostatečně plánuje své rozpočty, což může mít vážné důsledky. Znepokojivé je, že ve srovnání s loňským rokem přestalo 10 % domácností připravovat rozpočet rodinných výdajů.
Pouze 30 % českých domácností má v současnosti velmi detailní přehled o svých měsíčních výdajích. Dalších 42 % domácností sleduje větší nebo pravidelné výdaje, avšak menší útraty často zůstávají mimo jejich pozornost. Zajímavé je, že 49 % osob se středoškolským vzděláním a 47 % lidí ve věku 18–26 let tvrdí, že mají dobrý přehled o všech velkých nebo pravidelných výdajích. Naopak domácnosti s čistým měsíčním příjmem do 25 tis. Kč často uvádějí pouze přibližnou představu o svých výdajích a 11 % osob se základním vzděláním přiznává jen malý přehled o skutečné útratě.
Finanční gramotnost napříč věkem a vzděláním
„Mít přehled o rodinných výdajích a tvořit reálné rodinné rozpočty je klíčové pro finanční stabilitu každé domácnosti,“ říká Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Creditu. „V dnešní době, kdy se může vyskytnout celá řada nečekaných výdajů, je důležité mít finanční rezervu minimálně ve výši tří měsíčních výplat. Bez ní se můžete snadno ocitnout v obtížné situaci, kdy budete nuceni hledat alternativní zdroje financování. Doporučuji všem, aby si pravidelně kontrolovali své výdaje a snažili se odkládat si alespoň malou částku stranou. Budou pak připraveni na nečekané finanční výzvy. V případě, že vás přesto nějaký větší výdaj zaskočí, je vhodné zvážit krátkodobou půjčku od spolehlivého finančního partnera. Od nás z Home Creditu dostanete odpověď na žádost o půjčku v řádu několika hodin. Můžete pak operativně sami zvážit, jakým způsobem nenadálý výdaj ufinancujete.“
Rodinný rozpočet plánujeme jen krátkodobě
„Červnový průzkum* odhalil, že 54 % českých domácností si nedělá žádný rozpočet rodinných výdajů, což je varující nárůst oproti 44 % v roce 2024,“ komentuje výsledky šetření Jaroslav Ondrušek, analytik společnosti Home Credit, a dále je rozvádí: „Rozpočet v horizontu do tří měsíců si častěji připravují rozvedení (41 %), jednočlenné domácnosti (39 %), lidé ve věku 27–35 let (38 %) a domácnosti s čistým měsíčním příjmem do 30 tis. Kč. Rozpočtům na delší, než čtyřměsíční období se věnují spíše lidé s vysokoškolským vzděláním (16 %) a osoby ve věku 54–65 let (14 %).“
Nečekané výdaje: nejčastěji opravy aut a spotřebičů
V posledních třech měsících čelilo 31 % Čechů neplánovaným výdajům přesahujícím čtvrtinu jejich měsíčního příjmu. Nejčastěji se s těmito výdaji potýkaly domácnosti s příjmem 15–40 tis. Kč. Dalším 32 % domácností se to stalo v průběhu posledních šesti až dvanácti měsíců. Jednalo se převážně o osoby ve věku 27–35 let a obyvatele obcí s 5–20 tis. obyvateli.
Neplánované výdaje se nejčastěji týkaly servisu nebo koupě auta (29 %): ty uvedlo 36 % domácností z menších obcí do 5 tis. obyvatel a 35 % sezdaných osob. Opravy nebo nákupu nového spotřebiče se neplánovaný výdaj týkal v 19 % a platili ho převážně lidé ve věku 45–65 let (25 %) či dvoučlenné domácnosti (24 %). V Praze a mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi (15 %) se řešilo spíše pořízení nového vybavení do bytu. Vyšší doplatky za energie častěji potkaly svobodné (15 %) a domácnosti s příjmem 15–30 tis. Kč (20 %).
Z čeho Češi pokrývají nenadálé náklady? Úspory, výplaty i půjčky
Z průzkumu* vyplynulo, že 67 % dotázaných zaplatilo neplánované vyšší výdaje z vlastních úspor. Celkem 20 % dotazovaných si letos vystačilo s penězi z výplaty, v loňském roce to bylo o pět procentních bodů více. Půjčku od banky nebo nebankovní společnosti využilo 7 % respondentů. Úspory častěji využívali lidé z měst nad 100 tis. obyvatel (75 %), konkrétně v Praze to bylo 78 %, a domácnosti s příjmem 70 tis. Kč a více. S výplatou si častěji vystačili lidé ve věku 27–35 let (27 %) a svobodní (25 %). Půjčku od rodiny si častěji brali lidé s nižším vzděláním a domácnosti s příjmem do 30 tis. Kč (16 %), zatímco půjčky od banky nebo nebankovního poskytovatele půjček využívali spíše lidé ve věku 36–44 let (12 %).
*Sběr dat byl realizován ve dnech 3. – 6. června 2025 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1019 respondentů ve věku 18–65 let, česká online populace.
Zdroj: TZ HOME CREDIT
Ilustrační foto vytvořila umělá inteligence