Středa, 2 dubna, 2025

Americký akciový trh stále v propadu – Co/kdo stojí za poklesem?

Americký akciový trh i nadále čelí výrazném propadu, který  může znepokojovat investory po celém světě. Po období růstu přichází korekce, způsobená kombinací makroekonomických faktorů, změn v měnové politice a rostoucí nejistoty na globální scéně. Nedávné prohlášení amerického prezidenta Trumpa o zavedení 25% cla na dovoz automobilů do USA situaci příliš nepomáhá a vyvolává tak obavy u zahraničních výrobců zejména v Japonsku a Evropě.

Zvolení Donalda Trumpa a jeho dopad na trhy

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA v roce 2024 mělo výrazný dopad na americký akciový trh. Po počátečním optimismu, kdy investoři očekávali růst ekonomické politiky, došlo k výrazným propadům na trzích. Například Nasdaq Composite klesl o 1,9%, přičemž akcie společností jako například Tesla nebo Nvidia ztratily přibližně 5,7% své hodnoty. Největší americký akciový index S&P 500 po rekordních výsledcích v březnu 2024 vykazuje v tomto roce negativní trend, kdy poklesl přibližně o 2%

Politická rozhodnutí mají často přímý dopad na byznys. Dobře nastavená interní komunikace může firmě zlepšit výsledky, jak ukazuje i situace na tuzemské scéně.

Klíčovým faktorem těchto poklesů byly obavy z nových celních tarifů zavedených administrativou prezidenta Trumpa. Tyto tarify vyvolaly nejistotu mezi investory, která vedla k poklesu spotřebitelské důvěry na nejnižší úroveň za posledních 12 let, což se projevilo poklesem amerických akciových indexů.

K situaci se vyjádřil i americký investor a největší investiční správce na světě Warren Buffett, který dokonce varoval, že tarify mohou vést k vyšším cenám pro spotřebitele a označil je za „akt války“. I na české scéně investoři naznačují, že je důležité sledovat dění a vývoj trhu, a hlavně zvážit diverzifikaci svých portfolií.

Jaké jsou tedy výhledy pro investory v tomto roce?

Je potřeba si říct a uvědomit, že prognózy finančních expertů nejsou vždy přesné. V minulosti se často ve svých odhadech mýlili, což jen dokazuje fakt, že vývoj trhů je velice obtížně předvídatelný. Neteří předvídají mírný růst, zatímco jiní očekávají stagnaci či dokonce pokles. Stratégové hlavních investičních bank na Wall Street očekávají, že S&P 500 vykáže nárůst o zhruba 8%, oproti tomu Barclays naznačuje růst o méně, než 1%. Naopak hlavní stratég banky UBS očekává propad indexu až o 8%

Investiční rozhodnutí vyžadují i schopnost efektivního plánování a koncentrace. Klíčová dovednost efektivní time management hraje v tomto ohledu zásadní roli.

Závěr

Celkově lze říct, že zvolení Donalda Trumpa a následné ekonomické politiky, zejména v oblasti cel a obchodních vztahů, přinesly na akciový trh značnou kolísavost  a případnou nejistotu investorů. Pokud se tento výkyv na trhu týká portfolia s dlouhodobými cíli, můžeme ho označit za běžnou situaci, která v konečném důsledku nehraje roli. V opačném případě, je potřeba si uvědomit, že by portfolia měla být diverzifikována i mezi konzervativnější nástroje, které mají obecně nižší míru kolísání. Je vhodné veškeré dění na trhu konzultovat s finančním profesionálem a dostatečně diverzifikovat svá portfolia.

Zdroje: Finex.cz, Reuters, faei.cz, investicniweb.cz, fxstreet.cz, wood.cz, freedomfs.cz, ekonom.cz, idnes.cz, cnb.cz, mfcr.cz, patria.cz, conseq.cz

Autor: Karel Záruba, ROYAL VISION s.r.o. (člen skupiny DRFG)

RELATED ARTICLES