Sobota, 2 března, 2024

F*ck-upy rychle rostoucích firem: Jak zvládnout růst?

V Moravskoslezském inovačním centru se konala první akce Patriotů MSK v letošním roce, která byla věnována tématu růstu rychle rostoucích firem a jak se vyrovnat s výzvami, které tento růst přináší. Akce přilákala mnoho podnikatelů a manažerů, kteří se chtěli dozvědět více o zkušenostech a nástrojích pro zvládání růstu.

Hlavními body programu bylo sdílení příběhů o řízení a ukočírování růstu, prezentace osvědčených praktik velkých společností, diskuse o spirálovém managementu a výměna konkrétních rad a nástrojů pro plánování růstu.

Významní řečníci jako Konstantin Margaretis ze Skladonu, Jaroslav Sedlák z Bonatransu a Pavel Csank z MSIC Ostrava sdíleli své bohaté zkušenosti a přístupy k řízení rychlého růstu ve svých firmách. Diskutovali o výzvách spojených s exponenciálním růstem, potřebě adaptace firemní kultury a významu vytváření autonomních týmů. Byly analyzovány společné jmenovatele úspěšných a neúspěšných rychle rostoucích firem, s důrazem na to, jak se poučit z chyb. Řečníci poskytli praktické rady a nástroje, jak efektivně plánovat a řídit růst ve svých společnostech.

Akce Patrioti MSK

Hlavní řečníci a jejich příspěvky

Konstantin Margaretis, spoluzakladatel Skladonu, hovořil o výzvách a triumfech při řízení své firmy, která za poslední čtyři roky vyrostla o 1 213 %. Zdůraznil, že při skokovém růstu z 50 na 115 lidí se firma a její kultura zásadně mění a vyžaduje adaptaci ve vedení a struktuře.

Pavel Csank, manažer a vizionář MSIC Ostrava, přinesl unikátní pohled na společné faktory úspěchu a selhání napříč různými firmami, se kterými se setkal. Zdůraznil důležitost hierarchie a rozvoje dovedností (umění) pracovníků při růstu.

Jaroslav Sedlák, dlouholetý člen týmu Bonatransu, sdílel zkušenosti s překonáváním období útlumu a dosahováním rekordního obratu. Upozornil na význam práce s postoji lidí a vývoje firemní kultury pro úspěch při růstu. Dotazník firemní kultury a diskuze o jeho výsledcích byly klíčové. V BONATRANS si tehdy charakterizovali 5 stupňů:

 • sabotér – kazí firemní kulturu
 • poloplnič – je do nich třeba občas postrčit k dobrému výkonu
 • plnič – dělají úkoly sami od sebe, ve firmě jich musí být 50-60 %
 • zlepšovač – přichází s dílčími zlepšeními sám od sebe
 • spolupodnikatel – nepotřebují úkoly, přichází s návrhy, ve firmě jich nemusí být moc

Akce byla zakončena večerním networkingem a bohatým rautem, kde účastníci měli možnost navázat nové kontakty a diskutovat o prezentovaných tématech.

„Pocitově byla akce dobrá, ale výsledky uvidíme až ze zpětné vazby. Účast byla hojná, myslím si, že jsme se trefili do tématu, protože z průzkumu mezi našimi 150 členy vyplívá, že více než 50 % z nich chce v tomto roce růst o více než 10 %. Jsem moc rád, že se lidi s bohatými zkušenostmi chtěli podělit o své postřehy,“ uvedl k proběhnuté akci Tomáš Buchwaldek.

Dále pak prozradil i několik novinek, které Patrioti MSK chystají pro tento rok. „Budeme mít nové webové stránky, u kterých bude více informací z členské sekce uveřejněno i pro širší veřejnost. Web by měl být přehlednější a jednodušší pro všechny. Mezi další novinky patří, že budeme více rozjíždět komunitu v Praze. Každý první čtvrtek v měsíci se tam budeme potkávat na klubovém formátu. Nyní to bude na téma investic do nemovitostí v Moravskoslezském kraji. Může to být něco, co může zajímat nejen naše rodáky, ale i širší veřejnost. Budeme to mít v Operu, což je pěkné místo na takovou akci. Říkáme tomu, že tam tvoříme takový Moravskoslezský konzulát.“

Vedle toho Patrioti MSK rozšířili spolupráci o projekt, který motivuje mladé lidi v podnikání. Vedle toho se budou Patrioti držet stabilní struktury, na kterou jsou členové zvyklí z minulých let. „Každý měsíc nás bude jako vždy čekat business klub, HR klub a členská akce. Pomalu už budeme připravovat řečníky na velké setkání na konci roku. Domluvili jsme se na podpoře projektu „Můžeš podnikat“, protože chceme toto téma dostat na více středních škol. Máme společný cíl, a to aby každá střední škola v kraji měla jejich program, kdy podnikatel přijde přímo na danou školu a motivuje, aby studenti začali podnikat taky,“ uzavřel výhled na rok 2024 Tomáš Buchwaldek.

Krátké shrnutí business klubu Patriotů MSK z této akce

 • 🔥 Když firma vyroste tak, že se všichni lidé nesejdou kolem jednoho ohně, musí změnit firemní strukturu: Už nemůže být tak plochá.
 • 💼 Najmout nejlepší manažery na trhu nestačí. Ať už jsou z oboru, nebo ne, do nové firmy přechází z jiného ekosystému: Majitel jim musí „namontovat“ do hlavy nový ekosystém a novou firemní kulturu.
 • 🙅 Firma pocítí, že kontext, který zvládal jeden člověk, najednou obstarává více lidí. Nic se nemá přehánět: Majitel nemůže novým manažerům nedůvěřovat, ale ani jim moc rychle předat odpovědnosti.
 • 🎯 Majitel by měl především nastavit indikátory úspěchu a sledovat jejich plnění: Ne strkat nos pod ruce managementu a kontrolovat každý jejich krok.
 • 🧯 Pro rychle rostoucí firmy je typické, že všechno hoří: Manažeři musí hasit tam, kde hoří nejvíc. Dokud „neumírají lidi a firma“, je to v pohodě.
 • ☁️ Nemůžete plánovat na mráčku, zatímco se dole děje něco jiného: Ověřujte si, že informace, které jdou svrchu, se cestou dolů nemění.
 • ⭐️ Cílem je, aby lidé chtěli, nikoliv museli: Úkolem manažera je zvyšovat chtění svých lidí.
 • 👥 Na budoucnost se nejlépe sahá při zvyšování efektivity, ne počtu lidí: Firma může růst jenom tehdy, když rostou schopnosti jejich zaměstnanců.

Autor článku: redakce

Zdroj fotografií: Patrioti MSK

RELATED ARTICLES