Sobota, 26 dubna, 2025

Češi opouštějí fixace energií. Chytřejší tarify jim přináší nižší ceny i větší kontrolu

Česko žije s fixními cenami energií už patnáct let. Na trhu domácností se poprvé objevily na přelomu let 2009 a 2010. Pro zákazníky měly představovat ochranu před nejistotou a trvalým růstem cen. Během krizí (2008, 2021 a 2022) domácnostem pomohly, zároveň ale znemožnily těžit z poklesu cen. Trh se již postupně stabilizuje, elektřina i plyn zlevňují a domácnosti, které mají cenu zafixovanou, často platí víc než ti, kteří reagují na vývoj trhu. Například u elektřiny má dnes fixaci přibližně polovina odběrných míst – tedy přibližně 2,7 milionu ze zhruba 5,4 milionů. Část dodavatelů sice eviduje větší zájem o fixace cen energií, čím dál více lidí však přechází na flexibilní tarify a mění dodavatele.

Na rostoucí zájem o flexibilní, tzv. plovoucí a spotové produkty upozorňuje startup bezDodavatele, který nabízí plyn a elektřinu z čistých zdrojů. „Fixace je jako sázka na akcii – nikdy nevíte, jestli jste trefili ten správný okamžik. U plovoucích a spotových tarifů prodejní cena transparentně kopíruje cenu na trhu, a to dává zákazníkům větší kontrolu nad tím, kolik platí skutečně za energie a kolik platí nám jako dodavateli. A navíc je objektivně prokazatelné, že tyto tarify jsou dlouhodobě nejlevnější,“ vysvětluje Libor Holub, spoluzakladatel a CEO bezDodavatele, v čem spočívá hlavní nevýhoda fixovaných cen za energie.

Fixní tarify a běžné tarify na dobu neurčitou už tolik výhodné nejsou

S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů v evropské energetice, kde výrobní náklady nejsou vázány na cenu paliva, slouží fixace ceny pro domácnosti spíše jako nástroj dodavatelů k udržení zákazníků než jako prostředek jejich cenové ochrany. Obdobně lze nahlížet i na běžné tarify na dobu neurčitou, které má dnes zhruba polovina zákazníků. Oba tyto tarify v současnosti vycházejí v porovnání s aktuální tržní cenou výrazně dráž. Podle výpočtů bezDodavatele se ceníkové sazby na dobu neurčitou pohybují kolem 4 099 korun za MWh (včetně DPH), zatímco reálná spotová cena energií na duben by mohla být zhruba o 800 korun nižší, tedy 3 302 korun za MWh (včetně DPH). Fixované ceny energií tak postupně ztrácí svůj význam.

Výhoda spotových tarifů spočívá v transparentnosti

„Fixace dávala smysl hlavně v době nejistoty, kdy ceny energií kolísaly. Dnes ale trh ukazuje opačný vývoj. Ceny elektřiny postupně klesají a tento trend je patrný i v následujících letech. V takové situaci už fixace často nepřináší úsporu, naopak může vést k vyšším nákladům,“ říká Holub. Někteří dodavatelé přesto uvádí, že v poslední době zaznamenali vyšší zájem o fixované ceny energií. Stále více zákazníků ale volí plovoucí nebo spotové tarify, jejichž cena se přizpůsobuje aktuálnímu vývoji na burze.

Nechci přeplácet. Motivace pro přechod je jasná

Model plovoucích tarifů, jejichž cena se pravidelně mění podle vývoje na trhu, je běžnou součástí energetiky například ve Skandinávii – využívá ho až 80 % domácností. Výhodou tohoto přístupu je větší transparentnost, možnost reagovat na aktuální tržní ceny a často i nižší výsledná cena.

Chytrý měsíční tarif jako alternativa během krize

V době, kdy stát během energetické krize omezil sjednávání spotových tarifů, přišli bezDodavatele s chytrou alternativou – měsíčním tarifem navázaným na ceny na burze. Umožnili tak zákazníkům platit méně, když tržní ceny klesaly, a zároveň si zachovat flexibilitu bez dlouhodobých závazků. Tento model si později osvojily i další firmy.

„Naše flexibilní tarify jsou postavené na jednoduchém principu – cena se odvíjí od toho, za kolik se elektřina reálně obchoduje na trhu. Pokud elektřina zlevňuje, zákazník platí méně. Pokud naopak zdražuje, cena dočasně stoupne. V průměru ale tyto výkyvy často vedou k nižší výsledné ceně,“ říká Libor Holub.

Podle interních dat společnosti zájem o plovoucí a spotové tarify stále roste. Zatímco v roce 2020 zajišťovala pouhých 130 odběrných míst, ke konci loňského roku to bylo už přes 9 000 – největší nárůst přitom zaznamenala právě v uplynulém roce. „Rychlý růst zájmu o tyto tarify podle nás jasně ukazuje, že lidé chtějí mít nad výdaji větší kontrolu a chtějí transparentní přístup a volnost. Vývoj v poslední době tak naznačuje, že tradiční přístupy ustupují a na jejich místo nastupují modely, které lépe odpovídají dnešním potřebám spotřebitelů,“ uzavírá Holub.


O bezDodavatele

bezDodavatele je český startup, který se zaměřuje na inovativní způsob obchodování s elektřinou z čistých zdrojů a zemním plynem. Oproti velkým dodavatelům nabízí tzv. plovoucí tarif a spotové ceny, jejichž výši určují především aktuální podmínky na trhu. Firma vychází z obchodního modelu, který je zavedený a osvědčený především v severských zemích. Společnost bezDodavatele vznikla v roce 2020, aktuálně má více než 9 tisíc zákazníků.

Zdroj: TZ bezDodavatele

Ilustrační photo: Libor Holub, CEO společnosti bezDodavatele

RELATED ARTICLES