Středa, 4 prosince, 2024

Pro úspěšnou budoucnost má zásadní význam „chytrá česká hlava“

Společnost MATEICIUC a.s. je tradičním výrobcem plastových produktů, který dlouhodobě inovuje své výrobní procesy a neustále hledá nové příležitosti pro expanzi. Ing. Ludvík Šanda a Ing. Tomáš Fabián představí klíčové technologické inovace a nastíní, jak vidí budoucnost stavebních profilů a plastových produktů v kontextu rychlého technologického vývoje a nových trendů, jako je využití recyklovaných materiálů či implementace nanotechnologií.

Společnost MATEICIUC a.s. má dlouholetou tradici ve výrobě plastových produktů. Podařilo se vám v posledních letech implementovat nějaké klíčové technologické inovace? 

Tomáš Fabián: Naše společnost s dlouholetou tradicí v oblasti výroby plastových výrobků se neustále snaží držet krok s technologickým pokrokem a aplikovat klíčové inovace. V posledních letech jsme zavedli několik významných technologických novinek, které nám pomohly zvýšit efektivitu výroby, zlepšit kvalitu výrobků a zároveň minimalizovat dopad na životní prostředí.

Konkrétně zmíním zprovoznění regranulační linky, která zpracovává technologický odpad z naší výroby. Kromě toho spolupracujeme s externími partnery, od nichž získáváme plastový odpad pro další využití. Výsledkem je kvalitní regranulát, který následně znovu využíváme ve výrobě, především při produkci našich plastových profilů.

Díky regranulační lince efektivně snižujeme množství odpadu a zároveň podporujeme udržitelnost našich výrobních procesů a výrobků.

Společnost si stanovila ambiciózní cíl stát se jedním z předních evropských výrobců profilů. Jaké strategické kroky plánujete, abyste tohoto cíle dosáhli?

Ludvík Šanda: Stanovení cíle v r. 2009 bylo vskutku ambiciózním rozhodnutím, ale sjednotilo směr rozrůstající se společnosti. 

Hlavní strategické kroky byly zaměřeny na výrobkové inovace, vlastní vývojové centrum, na vlastní nástrojárnu a již zmíněnou vlastní výrobu regranulátu. Spolu s těmito kroky jsme rozšířili sortiment a vstoupili na nové trhy.

Většinu stanovených cílů se podařilo splnit i navzdory celosvětové covidové pandemii, válečnému konfliktu na Ukrajině, energetické i celoevropské hospodářské krizi.

S vašimi výrobky jste úspěšně expandovali na nové trhy. Plánujete ještě další rozšíření? Které oblasti aplikace vašich produktů považujete za klíčové pro budoucí expanzi společnosti?

Ludvík Šanda: Za současné tržní situace je nutné se zaměřit na ekonomickou stabilizaci firmy, bezdlužnost a rozložení podnikatelského rizika na rentabilní produkci. 

Tomáš Fabián: Klíčovou oblastí aplikace našich produktů je stavební segment, na který klademe velký důraz. Zejména se jedná o vnitřní a vnější omítkové profily a profily pro systém zateplování budov, které jsou nezbytné pro moderní stavební projekty s nízkoenergetickými požadavky. Zároveň vidíme rostoucí poptávku po našem potrubí KLIMAFLEX SB s antibakteriálními aditivy, zejména v instalacích vzduchotechnických systémů řízeného větrání s rekuperací v rodinných a rezidenčních domech.

Ludvík Šanda: Naše produkty mají pozitivní renomé na zahraničních trzích, což podporuje naši expanzi do nových zahraničních destinací. Více než 70 % naší produkce je určeno pro export. Dlouhodobá konkurenceschopnost nejen našich výrobků na těchto trzích bude samozřejmě ovlivněna vývojem cen strategických surovin a energií, jak v Evropě, tak v České republice.

mateiciuc

V souvislosti s rychlým technologickým vývojem – jak vidíte budoucnost stavebních profilů a dalších plastových produktů? Které inovace nebo technologie považujete za klíčové pro jejich budoucí vývoj?

Ludvík Šanda, Tomáš Fabián: Můžeme oba shodně říci, že vidíme budoucnost stavebních profilů a dalších plastových produktů jako velmi perspektivní. Plastové materiály nabízejí díky své flexibilitě, odolnosti a nízké hmotnosti velký potenciál pro další inovace ve stavebnictví. V nejbližší budoucnosti očekáváme rostoucí zaměření na udržitelnost a ekologickou stopu. To povede ke zvýšenému využití recyklovaných materiálů a vývoji nových, udržitelných plastových materiálů.

Další klíčovou oblastí do budoucna bude možná i implementace nanotechnologií, které mohou zlepšit mechanické vlastnosti materiálů, jejich tepelnou a chemickou odolnost nebo prodloužit jejich životnost.

Velký potenciál má také 3D tisk plastových stavebních prvků, který může urychlit vývoj nových výrobků a nástrojů, minimalizovat materiálové náklady na jejich odlaďování a testování a umožnit větší udržitelnost produktů.

Co víme jistě, pro úspěšnou budoucnost má zásadní význam „chytrá česká hlava“.

Děkujeme za rozhovor.

Zdroj: redakce

Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2024 ZDE.

RELATED ARTICLES