Úterý, 23 dubna, 2024

Ostrava hraje nejvyšší ligu! Primátor vyhlásil válku nepravdivým mýtům o svém městě

Jan Dohnal převzal vedení moravskoslezské metropole ve chvatu, který přinesly rychlé změny na tamním magistrátě. V primátorské funkci však někdejší dlouholetý zastupitel a místostarosta nejlidnatějšího městského obvodu Jih působí klidně a jistě. Vzkázal, že nechystá žádnou revoluci a zasadí se o to, aby nasmlouvané klíčové projekty zdárně pokračovaly. Jako hlavní úkol si předsevzal práci na výrazném zmírnění odlivu obyvatel a celorepublikové změně vnímání Ostravy.

Přestože primátorský post zastáváte teprve od konce letošního dubna, magistrátním nováčkem nejste. Už v předcházející koalici jste byl náměstkem pro sport a dopravu. Sport si v gesci ponecháváte i nadále. Co Vás k tomu vedlo?

Sportovní odvětví představuje součást mého plánu na celkovou změnu ostravské image za hranicemi regionu. Pořádání špičkových mezinárodních turnajů proslaví město už samo o sobě, především ale přitáhne do Ostravy velké množství návštěvníků odjinud. Ti se pak na vlastní oči přesvědčí, že to údajně „černé město“ je ve skutečnosti zeleným městem se spoustou zajímavostí. Městem, které vypadá úplně jinak, než jak ukazují přežívající mediální klišé nebo uměle sestavená rádoby temná panoramata z prvoplánově komerčních „krimi seriálů“. 

V tomto směru máme dobře vykročeno. Ostrava je dějištěm prestižních sportovních akcí již nyní. Namátkou zmíním Zlatou tretru, Czech Indoor Gala, Ostrava Beach Open – což je mimochodem naprostý unikát, plážový volejbal v industriálním areálu – tenisový Ostra Group Open a řada dalších. Přesto si však myslím, že je kam se dále posouvat a chtěl bych, aby tyto skutečnosti byly více vidět. Mimochodem, příští rok se k nám po roce 2015 vrací hokejové mistrovství světa. Rád bych tedy všechny pozval na tento sportovní svátek.

Jak ale do Ostravy přivést natrvalo nové lidi?

Hlavně rozvíjet nabídku kvalitního vzdělání v návaznosti na příslib dobrého zaměstnání. V tomto bodě musím ocenit práci Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Úzce s nimi spolupracujeme a přispíváme k jejich úsilí. Například loni Ostravská univerzita otevřela unikátní kampus, na který město věnovalo pozemky a jeho vznik podpořilo rovněž finančně. Kampus dnes propojuje vzdělávání se sportem a kulturou. Neslouží jen studentům, ale i široké veřejnosti. 

Přesně tohle je naše představa. Nabídka vzdělání, kvalifikované práce, kultury, sportu a volnočasových aktivit. Pokud budou lidé v České republice vědět, že toto vše v Ostravě najdou, máme vyhráno. A oni vlastně také.

Život ve městě výrazně ovlivňuje doprava. Jak si Ostrava stojí z tohoto pohledu?

Soudím, že náš dopravní podnik je na špičkové úrovni, a to nejen v rámci České republiky. Má moderní vozový park, je nositelem řady inovací a poskytuje vynikající servis. Rádi bychom ale provedli racionalizaci nákladů, aby se nám neustále nezvyšovaly a hospodaření bylo trochu efektivnější. 

Pokud jde o dopravní infrastrukturu, musíme dostavět ulici Místeckou a Severní spoj, který by odlehčil přetížené Rudné a Opavské. Na obou klíčových projektech pracujeme a v běhu je i několik menších.

Při rozhodování, kde se usadit, hraje roli také bydlení…

Proto dlouhodobě zastavujeme proluky a přišli jsme s plány na skutečně komfortní a dostupné nájemní bydlení. Některé už byly uvedeny v život, příkladně bytové rezidence Střelniční a Janáčkova, jiné právě vznikají, jako třeba rezidence Nové Lauby. Další jsou ve stádiu projektu, například rezidence Stodolní.

Do budoucna bych si přál více zapojit soukromé investory…

Celý rozhovor naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 2/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES