Pondělí, 16 září, 2024

Obchod Rukodělka na Ostravici přináší zboží českých tvůrců a značek

Kateřina Šebestová je velkou fanynkou českých rukodělných tvůrců a značek. Na mateřské dovolené zjistila, že by ráda návštěvníkům a obyvatelům Beskyd nabídla vkusné dárky a suvenýry a zároveň poskytla prostor tvůrcům jako je ona sama. Na Ostravici tak před rokem otevřela prodejnu Rukodělka, kde najdete “něco dobrého, něco hezkého, hlavně českého”.

Rukodělka je sdílený obchůdek s autorskou, rukodělnou tvorbou na Ostravici. Popíšeš nám, jak jste se ocitli tady v areálu Beskydského pivovárku?

Já sama jsem tvůrkyně a strašně dlouho jsem chtěla otevřít nějaký podobný obchod. Hledali jsme pro něj různá místa, obhlíželi jsme také různé lokality ve městě. V momentě, kdy se objevil tento prostor, tak jsme neváhali a vzali jsme jej. Pochází odsud část naší rodiny a rodiče mají na Ostravici chalupu, kterou tady kdysi děda postavil, takže jsem tady vyrostla a mám k Ostravici vztah.

A název Rukodělka vznikl jak?

Dlouho jsme přemýšleli nad názvem. Nechtěli jsme nic anglického, nic cizího, chtěli jsme něco českého a zároveň výstižného a tak nás napadla Rukodělka. Spousta lidí v našem okolí na to slovo reagovalo se smíchem, přičemž když jsem ten název řekla v Čechách, tak tam je “rukodělka” úplně běžné slovo. Na Moravě to úplně běžné není, ale myslím si, že to výstižně popisuje naši činnost a zaměření.

Naše motto je:

“Něco dobrého, něco hezkého, hlavně českého!”

Zmiňovala jsi, že jsi sama tvůrkyně, co tvoříš?

Tvořím dřevěné dekorační stromečky, které vyrábím z podpalinek a dříví. Kromě Rukodělky mám ještě e-shop s názvem punčocháčky.com, ve kterém máme zboží tradiční české značky Loana. Loana byl tradiční výrobce ponožek a punčochového zboží z Rožnova pod Radhoštěm, s tradicí od roku 1889. Před nějakou dobou rušili své sklady a my jsme od nich odkoupili zásoby, takže něco z punčochového zboží máme v zimní sezóně i tady na prodejně.

Jsi velmi podnikavá, jaká je tvoje původní profese?

Začínala jsem jako mediální konzultantka v rádiu KISS, asi i proto jsem tak výřečná (smích) a posledních 12 let jsem pracovala ve zdravotní pojišťovně, kde jsem měla na starosti kontrolu zaměstnavatelů, kdy gŕo mé práce spočívalo v administrativě. Na rodičovské přišel impuls zkusit rozjet něco vlastního. Před mateřskou jsem totiž za prací dojížděla do Ostravy a to jsem si teď s dětmi a časovými nároky už nedokázala představit. Přeci jen, děti jsou ještě malé, syn bude mít 6 a dcera 4 roky a rodina je pro mě prioritou.

V nabídce obchodu máte opravdu velkou šíří produktů. Co všechno u vás najdeme?

Najdete u nás pochutiny, dobrůtky, domácí sirupy, dekorační věci od svíček po šperky, až po oblečení. Oblečení máme jak dětské, kdy jsou například velmi oblíbené softshellové kalhoty a bundičky nebo čepice, tak dospělácké. Najdete u nás také originální dámskou módu, kdy spolupracujeme pouze s českými značkami, ale hlásí se k nám již také tvůrci se Slovenska.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Je to opravdu mix. Vyberou si u nás malé děti, maminky, babičky, ale také muži-cyklisti, co se jedou projet na kole a u nás se staví pro dárek.

Začínají chodit také místní? 

Ano, už si pomalu zvykají na to, že u nás najdou pěkné věci. Otevřeli jsme loni 30. září, takže na konci září slavíme roční výročí. Největší skupinu zákazníků asi pořád tvoří turisté. Turisté byli také důvodem, proč jsme v únoru spustili e-shop na našem webu Spousta turistů, kteří tady přišli, nám totiž říkali “škoda, že nejste v Plzni, škoda že nejste v Brně”, takže jsme spustily s kolegyní Luckou i e-shop a posíláme zboží do celé ČR.

Předpokládám, že Beskydský pivovárek, v jehož areálu sídlíte je magnetem, který táhne turisty.

Ano, turisté se často po túře zastavují právě v pivovárku na jídlo a pivo, které je opravdu vyhlášené a kvalitní. A potom se zastaví také u nás, kouknout, co vlastně prodáváme.

Kdo tvoří tým Rukodělky?

Já a kolegyně Lucie. S Luckou jsme se původně potkaly na jednom jarmarku, protože ona sama dělá macrame a od začátku jsme si sedly. Lucka je tady se mnou od začátku a doufám, že tady se mnou zůstane i nadále. Obě sice do obchodu dojíždíme, ale práce nás baví, takže nám to dojíždění až tak nepřijde.

S kolegyní Luckou často neodoláte a zboží si koupíte i pro sebe domů. Co je vaše srdcovka?

Spousta tvůrců, kteří nám věřili už v samém počátku, když jsme přišly s bláznivým nápadem otevřít si takovou prodejnu. Například paní, která vyrábí dekorační domečky, a která je s námi od úplného začátku. Také barefoot boty, což je moje srdcová záležitost nebo třeba svíčky.

U těch barefootových bot se zastavím, protože vidím, že nabízíte možnost ušití. Popíšeš nám, jak ten proces funguje?

Barefoot boty, které u nás vidíte, jsou ručně šité boty, přičemž u nás fungujeme jako showroom nebo vzorkovna. Boty si u nás vyzkoušíte a pokud si nevyberete velikost a vzor na místě, poznačíte si délku stélky a zkontaktujete se s paní, která vám dá na výběr ze vzorníku látek a boty vám ušije. A pak už záleží, jestli si je necháte poslat k nám a u nás si je zase vyzvednete anebo necháte poslat domů.

Rukodělka

Pokud bych byla tvůrce a vyráběla nějaké zboží, jaké jsou s vámi formy spolupráce?

Máme dvě formy spolupráce. Máme spolupráci nájemní, kdy nám prodejci platí měsíční nájem. To je třeba zrovna případ barefoot bot, o kterých jsme se bavily, v tomto případě fungujeme jako vzorková prodejna nebo minishowroom. A pak jsou samozřejmě tvůrci, se kterými spolupracujeme na principu komisního prodeje s procentní odměnou pro nás.

Jaké jsou plány do budoucna?

Plánů máme hodně. Jednak bychom rádi zvelebili prostor venku kolem prodejny, abychom tady v létě mohli mít programy pro děti. Přeci jen přes letní sezónu jsou tady chataři, tábory, školy v přírodě a zázemí pro dětskou tvorbu by bylo výborné. A co určitě chystáme jsou jarmarky. Ostravici by kromě rozsvícení vánočního stromu takový vánoční jarmark s lokální tvorbou určitě slušel.

Děkuji za rozhovor.

Text: Kamila Smutná
Foto: Lucie Deutsch

Rozhovor vznikl v rámci série Diář podnikatele, ve které se představuje 10 vybraných podnikatelů z Beskyd. Jednotlivé rozhovory také postupně najdete na webu www.progresko.cz. Akademie pro podnikatele je díky podpoře obcí Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pro účastníky ZDARMA. Do aktivit akademie se mohou zapojit nejen podnikatelé, ale i zájemci o daná témata.

Zdroj: progresko.cz

RELATED ARTICLES