Čtvrtek, 13 června, 2024

Markéta Baginská vybudovala milionový business. „Pokud to nezkusíš ty, zkusí to někdo jiný,“ říká

Rodačka z Českého Těšína, které se během dvou let podařilo vybudovat projekt Podnikání pro holky s milionovými obraty. Hnací motor ale musela objevit v sobě. To, co jí v životě chybělo. A možná proto je to právě ona, kdo podporuje a pomáhá ženám vybudovat jejich podnikání.

Markéto, povězte nám prosím, jak jste se dostala k tomu, co dnes děláte. Prvotní impuls, výhody, nevýhody… 


Od útlého dětství jsem měla tendenci dělat věci po svém, později tedy pro mé rodiče nebylo překvapením, když jsem se vydala na cestu podnikání. Vlastně jsem nikdy nebyla opravdu zaměstnaná, a s odstupem času si uvědomuji, že toto rozhodnutí mělo své výhody i nevýhody.

Mezi výhody patří, že jsem nikdy nemusela následovat žádný konkrétní vzorec nebo pravidla v podnikání. To mi umožnilo nezavírat se před vlastní kreativitou a dělat věci opět po svém. Na druhou stranu, nevýhodou bylo, že jsem nevěděla, jak by se věci ‚měly‘ dělat. Musela jsem se hodně naučit, udělat spousty chyb a projít si klasickou cestou ‚pokus omyl‘, kterou ale s odstupem času vnímám jako pozitivní.

Mou první zkušenost s podnikáním jsem získala v 16, 17 letech, kdy jsem získala trenérskou certifikaci a začala vést ve fitness skupinové i individuální lekce. To mi umožnilo vykročit na cestu trenérství, kterému jsem se věnovala několik let.

Ale cítila jsem, že chci od života víc. Lákala mě především online sféra a její možnosti. Když moje sportovní kapitola skončila, bylo pro mě téměř jasné, jakým směrem se chci ubírat. Z toho se zrodila myšlenka a následně firma „Podnikání pro holky s.r.o.“, jejímž hlavním posláním je propojovat, podporovat a společně růst.

Markéta Baginská

Jaká část vašeho podnikání vás baví nejvíce?

Jsem hodně kreativní a miluji, když můžu tvořit. A to ať už jde o podcast, nahrávání videí nebo tvorbu obsahu na sociální sítě.

Na druhou stranu mě ale velmi baví i inovace, technologie a strategické plánování větších projektů, nad kterými potřebuji smýšlet opravdu komplexně.


Mimo tohle vše hraje v mém podnikání velkou roli samozřejmě i práce s našimi studenty nebo přímo mými klienty, kteří jsou pro mne tou největší motivací.

Věděla jste vždy, že bude podnikání Vaši celoživotní kariérou?

Vždy tomu tak bylo, a myslím si, že tomu tak vždy i bude. Stojím si za tím, že se jako podnikatelé tak trochu rodíme, a i přesto, že se dají některé dovednosti naučit, potřebujeme mít toho hladového podnikatelského ducha už v sobě. I já dnes totiž vidím, že bez něj by to šlo opravdu těžce.

Byly nějaké překážky, které jste musela zvládnout v průběhu cesty za podnikáním?

Každý den se s nějakými potkávám. Nevnímám je ale jako něco, co by mě mělo zastavit, ale naopak se je vždy snažím oslavovat. Vím totiž, že každá lekce si v sobě nese svého učitele, který nám dává dovednost, kterou budeme do budoucna ještě potřebovat. Beru je tedy vždy pozitivně, a to i přesto, že třeba v daný moment bolí.

Projekt The ŽENY vznikl s vizí ukázat dětem a mladým dospělým, co je možné a nemožné. Primárním cílem je redukovat dědičnou chudobu v sociálně či jinak znevýhodněných rodinách, motivovat k seberozvoji a podpořit psychickou kondici a sebedůvěru dětí a mladých dospělých. A to skrze příběhy žen, které překonaly obdobné překážky a dosáhly nevídaného úspěchu.

Co Vás vedlo k tomu připojit se do projektu The ŽENY?

Podpora ostatních pro mě hrála vždy velkou roli. Sama jsem ji totiž na své cestě neměla, a o to větší vášeň cítím, když jí můžu předávat dále, a to kterýmkoli způsobem.

V momentě, když jsem tedy byla oslovena, abych se stala ambasadorkou tohoto úžasného projektu, neváhala jsem. S celou filozofií The ŽENY jsem se totiž tělem i duší ztotožňovala a pokud by má přízeň v tomto projektu mohla pomoci alespoň jednomu člověku, splní to svůj účel.

Co se o Vás můžeme dozvědět v rámci The ŽENY? Jaký je váš příběh? 


Mám za sebou již několik rozhovorů. S čistým srdcem ale můžu říct, že tento patří jednoznačně mezi mé nejoblíbenější. Vindy, ředitelka tohoto projektu, mi pokládala otázky, na které se mě veřejně snad nikdo nikdy předtím nezeptal, což posluchačům jednoznačně umožní mě poznat blíže, a to tak trochu z odlišné stránky.

V konverzaci jsme se bavily převážně o mém dětství, o tom, jak mě formovalo, a také, jak jsem byla schopná překlopit právě ty těžké chvíle v pozitivní myšlení, které mám dnes. Věřím tedy, že bude tato epizoda pro ostatní nejen inspirací, ale i impulsem k tomu přijmout, že některé věci se na naší cestě dějí pro nás, nikoli nám.

Markéta Baginská a Vindy Krejčí Šmehlík

Co byste vzkázala ženám, které si nevěří jít do vlastního podnikání?

„Pokud to nezkusíš ty, zkusí to někdo jiný.“ A nehledě na to, jak tvrdě to bude znít, je to fakt. Buď se budeme bát a držet zpátky, nebo v sobě najdeme odvahu vykročit a udělat ten svůj první krok. Není tady nic mezi tím a je jen na vás, kterou z cest si vyberete. Já věřím, že tu správnou. 

Děkujeme Vám za rozhovor a ať se vám daří.

Zdroj: redakce


Ambasadorka: Markéta Baginská

Fotograf: Martin Řezáč

Styling: Luděk Šmehlík

Makeup: Kristina Dittrich

Hairstyle: Ellen Sýkorová, Oksana Bezyk

Backstage: Petr Klempa, Sab Lauren

Video/rozhovory: Adam Michna

www.thezeny.cz

RELATED ARTICLES