Úterý, 17 září, 2024

Ivana Češková: Můj život se točí kolem vzdělávání

Už když jsme se v mých deseti letech přestěhovali s rodiči do Bílovce, uvědomila jsem si, že mi Ostrava chybí. A pak jsem se z Olomouce, města mých vysokoškolských studií, vrátila žít do Ostravy. Chtěla jsem učit. Učit jinak, zajímavě, názorně, tak, aby to všechny bavilo – mě i děti. A snad se mi to i dařilo. Ve škole i doma, kde jsem se postupně věnovala svým dvěma synům. 

Za mého působení v ostravské redakci České televize jsem měla možnost vytvářet pozitivně motivované reportáže o aktivním přístupu k životu a k vlastnímu zdraví. Byla to úžasná zkušenost tvořící pestrou mozaiku mého pracovního života, kterou dále doplnila oblast geoinformatiky a svět marketingových komunikací. 

Když jsme v roce 2009 s rodinou zavítali do francouzského centra Le Cité v Paříži, byla jsem nadšená. Všechno to, co jsem si představovala jen ve snech, se zde stalo skutečností. Názorné pomůcky, interaktivní exponáty, obohacující expozice – to vše na jednom místě v úžasném prostředí. To jsem již působila v ostravském planetáriu a rázem sen dostal další rozměr – mít takové vzdělávací instituce i v Česku. A tato příležitost přišla. V roce 2014 se otevřela česká science centra a já byla při tom. Plni entuziasmu a elánu jsme tehdy s kolegy z celé republiky založili Českou asociace science center, abychom mohli společně efektivněji budovat tuto komunitu. Z planetária jsem přesídlila do Světa techniky v Dolních Vítkovicích, kde mám na starosti lektorský tým a aktivity jím produkované. Z osoby stojící při zrodu Asociace jsem se v roce 2020 stala její ředitelkou, protože chci tyto myšlenky prosazovat i nadále.

Moderní Ostravu vnímám jako město přerodu – od velmi tvrdé manuální práce do oblasti otevřených příležitostí. Jako centrum regionu, kde se stále méně mluví a více dělá, kde tvrdost lidských charakterů skrývá schopnost vydolovat skvělé nápady, realizovat chytrá řešení, poprat se s překážkami a nezdary přetavit v úspěchy. 

Místo, v němž je potřeba povzbuzovat zdravé sebevědomí lidí, zažehnout v nich jiskry pýchy na vlastní znalosti a dovednosti a nechat je hořet. I proto se prostřednictvím spolku Proxima věnuji podpoře mladých talentovaných lidí, kteří mají zájem na sobě pracovat a rozvíjet se. Nevím o jiném městě, které by mělo systematicky rozvíjený talentmanagement tak, jako Ostrava, a jsem hrdá, že tomu všemu mohu pomáhat. 

Celý článek si přečtete v magazínu POSITIV Business & Style 2/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES