Úterý, 23 dubna, 2024

Lékařská fakulta Ostravské univerzity slavnostně zahájila práce na novém děkanátu

Velkoprostorová učebna, nové studijní oddělení i moderní kancelářské zázemí. To vše přinese komplexní přestavba budovy ZW, ze které vznikne nový děkanát. Symbolickým poklepáním na stavební kámen dnes zahájila Lékařská fakulta Ostravské univerzity realizaci stavby.

Protože v budově původního děkanátu lékařské fakulty vzniklo moderní Simulační centrum SIMLEK, nachází se stávající děkanát už několik let v dočasných prostorách. Nový děkanát vyroste namísto budovy ZW, ve které dříve sídlil například Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví. A právě před budovou ZW dnes symbolickým poklepáním neurologickými kladívky na stavební kámen zahájil rekonstrukční práce děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar společně s rektorem Ostravské univerzity Petrem Kopeckým, vrchní ředitelkou ekonomické a legislativní sekce MŠMT Pavlou Katzovou, starostou městské části Vítkovice Richardem Čermákem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem.

„V budově, která projde významnou rekonstrukcí jsem jako epidemiolog pracoval skoro 5 let. Dnes však už narušená statika neumožňuje její fungování, a proto jsme se rozhodli proměnit jí na děkanát odpovídající požadavkům moderní fakulty. Klíčové referáty LF OU se aktuálně nacházejí ve třech budovách a přenášení mnoha dokumentů vnějším prostorem na stovky metrů není ideální. Zaměstnanci i studenti už brzy najdou důležitou administrativu pod jednou střechou. A vzhledem k růstu fakulty a akreditaci nových studijních programů nám pomůže i nový velkokapacitní přednáškový sál,“ říká děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.   

Nová budova děkanátu se bude pyšnit moderní velkoprostorovou učebnou pro více než 130 studentů. Své zázemí v ní nově najde také studijní a projektové oddělení, oddělení vědy a výzkumu, zahraničních vztahů i specializačního vzdělávání. Celkem osmadvacet kancelářských prostor doplní také tři jednací místnosti, respirárium a visutá zahrada. Komplexní přestavba potrvá zhruba 16 měsíců a vyžádá si investici ve výši 63,5 miliónu korun. Převážnou část finančních prostředků poskytne fakultě Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy díky dotaci z programu „Rozvoj a obnova materiálně technické základy lékařských a pedagogických fakult veřejných vysokých škol“ a také Moravskoslezský kraj.

Budova ZW byla postavena ve 20. letech minulého století. V době, kdy v areálu sídlila původní „zábřežská“ krajská a následně fakultní nemocnice sloužila zaměstnancům hlavně jako jídelna. Nacházelo se v ní ale i technické zázemí nebo šicí dílna. V roce 2002 si objekt převzala Ostravská univerzita, která v prostorách vybudovala učebny pro studenty a mimo jiné v ní sídlil i zmíněný Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví a svého času moderní velkokapacitní přednášková místnost.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity prochází v posledních letech dynamickým rozvojem. Velkým úspěchem pro fakultu bylo například otevření nového Simulačního centra, které studentům pomáhá připravit se co nejlépe na své budoucí povolání zejména po praktické stránce. Má formu cvičné nemocnice, kde nechybí například urgentní příjem, porodní či operační sál, jednotka intenzivní péče nebo vlastní operační středisko záchranářů. Roli pacientů pak vykonávají dokonalé celotělové pacientské trenažéry. Dalším významným projektem, který by měl lékařskou fakultu postavit do popředí zájmu v Česku i v zahraničí, je plánované vědecko-výzkumné centrum Ostravské univerzity LERCO. Vzniknout by mělo v následujících letech opět v areálu lékařské fakulty, a to díky podpoře z Fondu spravedlivé transformace (JTF) EU. Pracovat by v něm mělo celkem 9 výzkumných týmů v oblasti biomedicíny, přírodních věd a behaviorálního zdraví.

Zdroj: TZ LF

RELATED ARTICLES