V bývalém obchodním domě Ostravica-Textilia buduje společnost Ivančice Property a.s. unikátní centrum kreativního dění a otevírá tak novou kapitolu tohoto kultovního místa.
Boutique Business Inkubátor Ostravica (BBIO) nabízí prostory pro tvůrce, kreativce i startupy. Najdete zde kanceláře i zázemí pro jednotlivce a velké firmy, coworking, akustické laboratoře včetně profesionálně vybaveného nahrávacího a podcastového studia. Do podzemního klubu můžete zajít na akci, na střeše si z proskleného šišoidu vychutnáte výhledy na město. V přízemí bude food zóna a oblíbená kavárna Cokafe. Jako doma je v BBIO kultura, umění i dobré nápady. To vše v krásném designu, který respektuje architekturu i historii budovy.
O cestě proměny tohoto jedinečného objektu jsme se bavili s Danielem Zemanem, projektovým manažerem BBIO.
Jaká byla vaše cesta k regeneraci ostravského brownfieldu, bývalého obchodního domu Ostravica-Textillia? Co vás k ní přivedlo?
Jsem původem Havířovák a polovinu života jsem prožil v Ostravě. Dnes již mám rodinné zázemí v Praze, ale firma i spousta přátel mi v Ostravě zůstala a „černá“ krev mi v žilách bude kolovat navždy. Zkázu Ostravice jsem těžce prožíval, v roce 2012 jsem podepsal petici za její záchranu a společně s ostatními Ostraváky doufal, že tento ikonický dům znovu ožije. Přání dostalo konkrétní obrysy v roce 2014, kdy se mi shodou náhod naskytla příležitost Ostravici koupit. Tenkrát jsem do toho šel se smíšenými pocity, protože míra destrukce zvenku i zevnitř byla brutální. Ze střechy rostly pětimetrové stromy, uvnitř kvetly plísně a v suterénu jsem se brodil po kolena ve vodě. Jednoznačně ale zvítězil pocit zodpovědnosti a odhodlání dát tomuto domu, který se dokázal zotavit i z bombardování za 2. světové války, další šanci.
Léta 1960-1970, foto: F. Bittner
Kdy u vás nastal ten moment, kdy jste si řekl, že tady pro vás vidíte potenciál a jdete do toho? Co vás přesvědčilo?
Když jsem se ocitl ve zdevastované Ostravici poprvé, postavil jsem se před točité schodiště a zespoda sledoval impozantní prostor završený světlíkem. Tehdy mi došlo, že i přes všechen zmar si dům zachovává jedinečného ducha. A zdaleka to není jen můj dojem. Ať jsem do Ostravice přivedl kohokoli, vždy zůstal stát v němém úžasu. Ostravica inspiruje. Platilo to v minulosti, kdy bývala vyhlášeným módním domem, a dokonce i v temných časech, kdy chátrala. A teď děláme vše proto, aby inspirovala také budoucí generace. Ale pokud se ptáte na konkrétní moment, od kdy vím, že Ostravica bude fungovat i byznysově, tak ten nastal až přibližně v době covidu. Tehdy jsem dokázal přesvědčit i investory o tom, že Ostravica a to, co jsme v ní naplánovali, je funkční a moderní obchodní model a že nová generace tvůrců a kreativců jej uživí.
Z Ostravice se pomalu stává Boutique Business Inkubátor, co vše „nová Ostravica“ nabídne?
BBIO bude kreativním centrem, které poskytne špičkové zázemí tvůrcům, kreativcům, startupům a firmám s jedinečným know-how. Kromě flexibilních kanceláří, coworkingových prostor a zasedaček zde budou také unikátní prezentační a eventové prostory, akustické laboratoře, studio virtuální reality či nahrávací a podcastové zázemí. Členové BBIO klanu, jak interně říkáme novým nájemcům, budou mít k dispozici kromě tohoto hi-tech vybavení i ultrarychlý internet, ale taktéž například příjemné klima díky inteligentní vzduchotechnice. To vše v krásném prostředí, v němž se snoubí historie s moderní architekturou.
Unikátní prostory jsou ovšem pouze jedním pilířem BBIO. Tím druhým je komunita, která se bude potkávat na společných akcích, kooperovat na projektech, a díky tomu se vzájemně inspirovat, podporovat a obohacovat. V Ostravici bude vítaná také široká veřejnost. Běžně přístupná bude kavárna a food zóna s gastro specialitami, v době konání akcí také další prostory, např. klub v suterénu. Více jak třetina domu bude tímto způsobem sloužit i široké veřejnosti.
Jak vnímáte propojení mezi Ostravicou a rozvojem města a regionu?
Ostravica patří mezi symboly Ostravy. Je branou do centra města a s architekty jsme hledali řešení, jak dům co nejvíce propojit s okolím. Výsledkem jsou velkoryse prosklené partery, díky kterým je Ostravica otevřená do okolních ulic. Izolovaná nezůstala ani strana od náměstí E. Beneše, kde vznikly zcela nové okenní otvory protažené až k zemi. Tyty architektonické prvky nahrávají tomu, aby dům mohl přirozeně fungovat jako součást veřejného prostoru. Vize je, aby Ostravica byla platformou pro sebevědomé firmy s dobrými nápady, místem pro svobodné sdílení myšlenek i zázemím pro nové zajímavé projekty. Zároveň by měla fungovat jako nezávislá scéna, kde se mohou realizovat kreativní jedinci. To je úkolem do dalších let, a pokud se to podaří, Ostrava získá další zdroj energie pro svůj rozvoj.
Společně s MSID, jste se pustil do uspořádání konference ještě v procesu regenerace Ostravice, jak hodnotíte celou akci zpětně a vidíte potenciál tohoto místa pro další podobné akce v budoucnosti?
Osobně souzním s myšlenkou vidět brownfieldy jako příležitost a bylo příhodné o tomto tématu mluvit právě v Ostravici, která je na počátku své nové éry. Budu se opakovat, ale tenhle dům inspiruje a budu rád, pokud si účastníci konference odnesli kus této energie s sebou. Steve Jobs nazýval takové momenty „ostrovy pozitivní deviace“ a podle ohlasů cítím, že tato konference ostrovem pozitivní deviace byla. Tato akce byla vůbec první, která se ve zrekonstruované Ostravici konala a těším se na další. Ostatně rozmanité projekty se v Ostravici realizovaly v provizorních podmínkách ještě před zahájením stavebních prací, nyní to již bude se vší parádou.
Zdroj: msid.cz