Neděle, 24 listopadu, 2024

Příroda v interiéru: Vyzkoušíte biofilický design?

Biofilický design, který přináší do interiérů přírodní prvky, je stále větším trendem nejen ve firemních prostorách, ale i v domácnostech. Nemusíte mít přitom doma rovnou celou stěnu obloženou mechem. Mnoho prvků spojujících bydlení s přírodou pravděpodobně používáte ve své domácnosti už dnes.

Pokojové rostliny a vertikální zahrady

Biofilický design vychází z přesvědčení, že lidé mají přirozenou potřebu spojení s přírodou. Tento designový přístup se snaží vnést do interiéru prvky živé přírody, případně používá materiály, které živou přírodu napodobují či připomínají. Pobyt v biofilických interiérech má příznivý vliv na naši duševní pohodu a zdraví.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak přivést přírodu do interiéru, jsou zelené rostliny a vertikální zahrady. Živé rostliny prostor nejen vizuálně oživují, ale také zlepšují kvalitu vzduchu a přinášejí do domova pozitivní energii. Zelenou rostlinu v květináči má přitom doma téměř každý.

Vertikální zahrada pak může zabírat celou stěnu, ale dá se do bytu zabudovat i v podobě menšího truhlíku o velikosti jen několika desítek centimetrů na každé straně. Není potřeba se jich bát, mají prakticky samé výhody: zvlhčují a čistí vzduch, zbavují vás oxidu uhličitého, v létě interiér ochlazují a absorbují hluk. Zelené stěny mohou být jen okrasné, ale využijete je také jako miniaturní zahrádku. Stačí si jen vybrat.

Přírodní barvy a materiály

Pocit spojení s přírodou podpoříte použitím přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen nebo pravá kůže, s maximálním zachováním jejich přirozených povrchů a textur. Doplňky mohou být keramické nebo látkové, přirozeně budou působit i sušené květiny. Důležitou roli hraje i volba barev: základem pro vytvoření klidného a harmonického prostoru jsou zemité tóny, odstíny zelené a modré.

Můžete zajít i o krok dále a využít v biofilickém domově také přírodní zvuky a vůně – ať už pomocí přirozených zvuků tekoucí vody v interiérových fontánkách, pomocí nahrávek se zvuky přírody nebo difuzéru či aromalampy s přírodními aromatickými oleji.

Přístup přirozeného světla

Dostatek přírodního světla je klíčovým prvkem biofilického designu – zelená stěna osvětlená zářivkami působí poněkud paradoxně. Volný průnik světla do interiéru zajišťují velká okna a propustné stínění, například plisse žaluzie nebo japonské stěny. Měkké a příjemné světlo ve spojení s ostatními biofilickými prvky v interiéru pomůže snížit stres a pomůže nám, aby pro nás domov fungoval jako oáza klidu a pohody.

Zdroj: isotra.cz

RELATED ARTICLES