Ředitele Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, pana Jaromíra Javůrka, jsme se zeptali, čím v těchto dnech pracovně žije a co chystá v Roce české hudby 2024.
Až do 28. září 2023 probíhá 20. Svatováclavský hudební festival, před několika dny skončil další úspěšný ročník Ostravských dnů – festivalu hudby dneška, a já jsem teď uprostřed příprav Janáčkova festivalu 2024.
Rok 2024 bude nejen Rokem české hudby, ale také rokem 170. výročí narození geniálního hukvaldského rodáka – světového skladatele Leoše Janáčka. Česká hudba ale nejsou jen ta čtyři známá jména: Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů. Měli jsme a máme celou plejádu vynikajících autorů, na jejichž jména a skladby někdy zapomínáme. A právě náš festival je velmi rád a v reprezentativním vzorku připomene, a to ve skvostné interpretaci. Nemohu samozřejmě v tuto chvíli ještě nic prozrazovat, ale – na rozdíl od Cimrmanovců – naznačit mohu ☺.
Z předsmetanovské tvorby 18. století zaznějí díla Františka Xavera Richtra, Josefa Myslivečka, Jana Václava Hugo Voříška, a to vedle jejich známějších vrstevníků W. A. Mozarta, L. van Beethovena či Franze Schuberta. Velký prostor bude věnován nejen B. Smetanovi, ale také A. Dvořákovi a dalším autorům romantismu. Jestli se vše podaří, ožijí Hukvaldy opět folklórem, jednou z oper Leoše Janáčka a zcela mimořádným baletním představením s mezinárodním luxusním tanečním obsazením.
Všímáme si, že naše publikum vítá nová prostředí, ve kterých se festivalové koncerty odehrávají.
Touto cestou půjdeme i nadále a zkusíme vedle již osvědčených prostor nalézt některé nové, a to jak v industriálním prostředí, tak např. na hukvaldském hradě, kam se chceme po určité přestávce vrátit. Některá díla, která máme v úmyslu uvést, totiž nesnesou tradiční prostředí, klasické sály.
Festival Leoše Janáčka nabídne v příštím roce bohatou škálu doprovodných akcí. Od oblíbených Leošových tvůrčích dílen přes Mistrovské interpretační kurzy až po filmová představení či výstavy. A nebudou chybět ani velmi zajímavé přednášky.
Představíte nám něco konkrétního?
Naši pravidelní návštěvníci vědí, že dlouhodobým festivalovým programovým záměrem jsou pořady, jež propojují mluvené slovo s hudbou. A protože Jiří Antonín Benda patří k mistrům melodramu (ovlivnil v tomto směru i samotného W. A. Mozarta), rozhodli jsme se v Roce české hudby uvést jeho Médeu, a to v nastudování prezidenta festivalu, pana dirigenta Tomáše Netopila. V hlavní roli se představí na našem festivalu poprvé Zuzana Stivínová a partnerem jí bude člen souboru činohry ND Radúz Mácha jr.
A ještě jednu věc prozradím. Opět si budete moci vybrat ze tří koncertů, které vám nabídneme ve „Vánočním předprodeji“, a vstupenky na ně tedy můžete darovat jako vánoční dárek. Vlastní předprodej zahájíme 4. 2. 2024.
Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2023 ZDE.