Sobota, 23 listopadu, 2024

Bez lidí okolo sebe bych nemohl být úspěšný, říká výkonný ředitel LIBERTY Ostrava

Liberty Ostrava pracuje Pavel Šedivý neuvěřitelných 39 let. Do ostravské hutě nastoupil po škole, začal jako čistič vagónů, vystřídal řadu pozic, až byl loni v prosinci jmenován výkonným ředitelem společnosti. „Pokud bych neměl okolo sebe své kolegy, bylo by jedno, kdo tu huť vede. Nepohnul bych s ničím,“ říká Pavel Šedivý.

Čtyřicet let v jedné firmě, to je pořádná porce. Co zásadního se za tu dobu v huti podle vás změnilo? 

Huť od doby, kdy jsem v ní začínal, funguje zcela jinak. Jsme nesrovnatelně energeticky úspornější a hlavně zásadně ekologičtější. Během osmi let, kdy jsem byl na investičním oddělení, jsme investovali 10 miliard do ekologických projektů. Když jsem v Ostravě začal pracovat, tak huť emitovala 33000 tun prachu ročně. To číslo jsme postupně snížili o 99 %. Což je obrovský skok. Celkově to posunulo, jak naši huť, tak i město. Ostrava by nebyla tak zelená a čistá jako je dnes a pro mě je velkým potěšením se na tom se skvělým týmem lidí v Liberty podílet.

To ale není všechno. Liberty má svojí velkou „zelenou“ vizi . Jaký je váš konkrétní plán?

Naší vizí je stát se do roku 2030 uhlíkově neutrálním výrobcem surové oceli. V plánu je, že to bude stát 8,6 miliardy korun, což je pro naši huť jednoznačně největší investice všech dob. Klíčová bude výměna stávajících čtyř tandemových pecí za dvě hybridní elektrické pece. V té probíhá tavící proces teplem elektrického oblouku a tím pádem není potřeba koks, který je bezesporu největší zátěží pro životní prostředí.

To jsou ohromné investice. Neznevýhodní to Liberty oproti konkurenci ze zemí mimo Evropskou unii, kde mají tu ekologickou laťku níž?

Ano, celkově jsme už teď ve velké nevýhodě, protože evropský průmysl je aktuálně zelenější než ten ve zbytku světa. Konkurovat dovozům z třetích zemí, kde mají významně nižší požadavky na ekologii, je velmi složité. Proto si myslím, že by Evropská unie měla svůj strategický průmysl mnohem víc podporovat a chránit tak tisíce pracovních míst. Tím spíš, že plánujeme další masivní investice do zelené transformace. Měli bychom udělat vše pro to, abychom byli soběstační.

Pokud vím, snažíte se už teď na budoucnost připravit. Podepsali jste spolupráci se Střední školou elektrotechnickou v Ostravě, kde budete mít celou třídu elektrikářů. Sledujete to osobně?

Sleduji to a stejně jako nadace GFG Foundation, se kterou na tom projektu spolupracujeme, tomu dávám velkou prioritu. Hybridní pece jsou sice otázkou peněz, ještě důležitější ale je, že musíme mít kvalifikované lidi, bez nich to nikdy nepojede. Už dlouho se snažím prosadit nějaké naše malé střední odborné učiliště, protože v nedostatku kvalifikovaných lidí vidím největší ohrožení našeho průmyslu. Chápu, že mladí se spíš vidí jako influenceři, ale pořád věřím tomu, že je jich spousty, kteří budou mít chuť nám pomoct s transformací firmy směrem k zelené budoucnosti. Pořád platí, že ocel bude pro naši budoucnost stěžejní, udržitelné budovy nebo větrné turbíny potřebné pro obnovitelné zdroje energie, tam všude se bez ní neobejdeme. Naše nové vzdělávací a komunitní programy proto mají za cíl najít novou generaci, říkejme jim třeba „zelení oceláři.“

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES