Pátek, 22 listopadu, 2024

VŠB-TUO poskočila v prestižním žebříčku THE World University Rankings

VŠB-TUO si vylepšila pozici v mezinárodním žebříčku THE World University Rankings. V letošním vydání renomovaného rankingu se vyhoupla z loňského umístění 1501+ na sdílené místo 1201 až 1500. A to i přesto, že letošní žebříček zahrnoval 1904 univerzit ze 108 zemí, což je o více než o 100 vysokých škol více než v roce předchozím.

THE World University Rankings patří spolu s takzvaným Šanghajským žebříčkem a QS World University Rankings k nejprestižnějším a nejsledovanějším globálním hodnocením vysokých škol.

I když máme určitě ještě velký prostor pro zlepšení, meziroční vzestup VŠB-TUO v tomto prestižním rankingu mě těší, protože se snažíme v této oblasti systematicky pracovat na strategických oblastech fungování univerzity,“ zhodnotila výsledek prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová. 

Žebříček vydává od roku 2010 britský list Times Higher Education. V letošním roce došlo k mírné změně metodiky. Hodnocení  probíhalo podle 18 indikátorů v pěti tematických oblastech – výuka, výzkumné prostředí, kvalita výzkumu, průmysl a internacionalizace. Pět indikátorů je zcela nových, čtyři z nich se zaměřují na hodnocení kvality výzkumu. Nejlepší umístění – 828. pozice ve světě – zaznamenala VŠB-TUO v oblasti výzkumného prostředí, kde v roce předchozím obsadila 889. místo. Ještě výraznějšího zlepšení dosáhla v oblasti výuky. Zatímco před rokem v ní figurovala na 1229. pozici ve světě, v letošním vydání je na 882. místě. Mezi prvními 900 univerzitami se pohybuje rovněž v oblasti internacionalizace (892), což je obdobné postavení jako před rokem (902. místo).

V kategorii průmysl obsadila VŠB-TUO 1156. místo ve světě a meziročně si pohoršila. Je ale třeba podotknout, že loni se v oblasti „industry income“ s váhou 2,5 procenta hodnotil pouze příjem z průmyslu, letos byla tato oblast přejmenována na „industry“ a k indikátoru příjem z průmyslu (2 procenta) přibyl nový ukazatel „patenty“ (2 pct).  Na 1495. pozici je VŠB-TUO v oblasti kvalita výzkumu, meziročně si ale naopak polepšila (loni 1706. místo).

Celkovou pozici 1201. – 1500. místo sdílí s VŠB-TUO další tuzemští zástupci – Mendelova univerzita, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzita Hradec Králové a Západočeská univerzita v Plzni. Z českých univerzit si nejlépe vedla Univerzita Karlova, která se jako jediná z tuzemska umístila v první světové pětistovce (401. až 500.). Celkem žebříček hodnotil 18 českých univerzit, VŠB-TUO se pohybuje zhruba v polovině.

Na globální úrovni žebříčku stále vévodí anglosaské univerzity v čele s University of Oxford. Ranking je dostupný zde.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV

Zdroj: vsb.cz

RELATED ARTICLES