Pátek, 22 listopadu, 2024

Na digitální ekonomiku dohlédne Český telekomunikační úřad

Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu schválila vláda koncepci, která pomůže zajistit jednotný dohled nad novými digitálními předpisy a posílí právní jistotu na trhu. Dohled a vymáhání evropských pravidel bude mít na starosti Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jako digitální koordinátor.

 „Nařízení o digitálních službách má za cíl sjednotit unijní pravidla pro digitální služby, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů. Dohledem nad ním mají členské státy do 17. února 2024 pověřit národní digitální koordinátory. Vláda proto určila, že v Česku bude digitálním koordinátorem Český telekomunikační úřad. Chceme k tomu přistoupit systémově, proto jsme navrhli, aby byl ČTÚ pověřen dohledem i nad dalšími novými předpisy upravujícími digitální oblast. Díky tomu tak můžeme sjednotit jak aplikaci, tak vymáhání těchto předpisů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Současná působnost ČTÚ v oblasti elektronických komunikací úzce souvisí s digitální ekonomikou, což ho činí vhodným kandidátem pro dohled nad touto oblastí. ČTÚ má již nyní kompetence v oblasti některých digitálních služeb, a to jako dozorový orgán pro evropské nařízení týkající se platforem a podnikatelů, ale také v systému potírání šíření teroristického obsahu online. V budoucnu to kromě dohledu nad nařízením o digitálních službách (DSA) bude také například dohled nad plněním povinností z nařízení o správě dat nebo nařízení o datech.

„Naším cílem bude v prvním kroku důsledně zmapovat český trh poskytovatelů zprostředkovatelských služeb a navázat s nimi aktivní diskusi. V první fázi budeme přednostně klást důraz na nezbytnou osvětu. I proto plánujeme brzy uspořádat setkání se zástupci sektoru, na kterém poskytneme prostor pro vzájemnou debatu nad optimálním nastavením dohledu. To je cesta, která se nám osvědčila i v dalších oblastech naší působnosti,“ říká předseda ČTÚ Marek Ebert.

Jako digitální koordinátor podle DSA bude po schválení adaptační normy ČTÚ například udělovat zájemcům, kteří splní zákonné podmínky, status důvěryhodných oznamovatelů, nebo prověřených výzkumných pracovníků, kteří budou moci například zkoumat algoritmy digitálních platforem.

„Vzhledem k tomu, že je digitální ekonomika dynamickou a rychle se rozvíjející oblastí, je nezbytné, aby byl Český telekomunikační úřad efektivním regulátorem s odpovídajícími odbornými a technickými kapacitami,“ říká vrchní ředitel pro řízení sekce digitalizace a inovací Petr Očko a dodává: „Proto je klíčové zajistit dostatečné personální a finanční zdroje tak, aby mohl ČTÚ plnit svou úlohu v digitální ekonomice – chránit uživatele služeb či spotřebitele a být adekvátním partnerem pro podniky.“

Tímto krokem Česká republika reaguje na výzvy digitální ekonomiky a chce zajistit, aby nová evropská pravidla byla správně uplatňována a uživatelé služeb, spotřebitelé a podniky měly právní jistotu a ochranu ve své digitální činnosti.

Zdroj: mpo.cz

Ilustrační foto: unsplash.com

RELATED ARTICLES