Nina Simeonova, projektová manažerka mobilní aplikace VŠB APP a studentka mezinárodních ekonomických vztahů, uvádí na trh se svým týmem intuitivní mobilní aplikaci s kvalitním designem.
Nino, můžete nám aplikaci v krátkosti představit?
Mobilní aplikace VŠB APP je intuitivní verzí desktopového serveru, jenž VŠB používá léta a jmenuje se EDISON. V podstatě kopíruje všechna potřebná data z tohoto serveru. Co myslím potřebnými daty? Před sestavováním aplikace jsme si udělali průzkum trhu, pomocí dotazníkového šetření napříč studenty VŠB. Ti v dotazníku měli možnost odpovědět i mimo jiné na otázku, co by v aplikaci nemělo chybět. Aplikace nyní disponuje šesti hlavními funkcionalitami, jimiž jsou: Osobní údaje, rozvrh, kontakty na zaměstnance fakulty, přihlašování ke zkouškám, výsledky zkoušek a samozřejmě nesmí chybět – harmonogram roku. Design aplikace je laděn do univerzitních barev – tyrkysová a bílá, avšak aplikace disponuje i možností přepnutí do dark mode – kde se aplikace zobrazuje v černé a tyrkysové barvě. Mimo jiné si můžete aplikaci přenastavit do anglického jazyka.
Co Vás vedlo k pořízení mobilní aplikace? A kdo všechno za vývojem aplikace stojí?
K pořízení mobilní aplikace nás vedl především osobní nedostatek tohoto softwaru. Po přechodu ze střední školy, kde jsme byli zvyklí na užívání konkurenčního systému, pro běžné fungování, jsme se rozhodli této mezery na univerzitě využít. Neříkáme, že VŠB mobilní aplikací v té době nedisponovala, avšak tato aplikace byla dostupná pouze na Android a nebyla plně funkční. My jsme uživatelé iOS, a proto jsme si tento vývoj vzali hrdě do svých rukou. Za vývojem aplikace stojí tým studentů, který se skládá z jedné projektové manažerky, dvou programátorů a dvou grafiků. Aktuálně je nás tedy pět, ale jsme otevřeni novým spolupracím. K vývoji aplikace samozřejmě přispívá velmi úzká spolupráce s Centrem Informačních Technologií VŠB, jelikož nám poskytují přístup ke všem datům. Taktéž k rozvoji přispívá i úzká spolupráce nejen s GreenLightem, ale i se skvělou mentorkou Renatou Valerií Nešporek.
Jak dlouho trval proces od prvotní myšlenky až po její vytvoření?
Proces od prvotní myšlenky k realizaci trval zhruba 19 měsíců. Prvotní myšlenka se zrodila na začátku října roku 2020. Aplikaci jsme zhotovili v květnu 2022. Promo k aplikaci děláme nyní, od 19. září.
Co bylo při vymýšlení nejtěžší?
Vymyslet aplikaci samo o sobě pro nás těžké nebylo, jelikož jsme s tehdejší kolegyní měly skvělý nápad. Těžkosti nastávají v případě, že si vývojem aplikace procházíte poprvé. To pak přichází mnoho komplikací, které musíte řešit za pochodu s ostatními záležitostmi. Úplný oříšek pro nás byl najít programátora. Mimoto, mít dohled nad celým týmem pro nás bylo zpočátku poněkud velmi náročné. Neměly jsme ani ponětí, jak dlouho může zadaná práce grafikovi či programátorovi trvat. V důsledku toho jsme špatně nastavovaly deadliny a vydání aplikace se stále oddalovalo. Když už aplikace byla připravená k vydání, museli jsme dlouho čekat na schválení od společnosti Google. Díky tomuto projektu jsme se všichni naučili trpělivosti!
Co je podle Vás hlavním přínosem mobilní aplikace?
V dnešní rychlé době je nejhlavnějším přínosem mobilní aplikace krátká doba procesu aneb rychlost nalezení nejdůležitějších funkcionalit. Potřebujete se podívat, jakou máte hodinu? Nezabere to déle než 15 sekund.. a to je přece prima! Aplikaci je možno přepnout tlačítkem anglického jazyka, tudíž si ji studenti z Erasmu+ mohou stáhnout. Věříme, že jim to usnadní studium na VŠB.
Jaké jsou Vaše vize a plány…
Aktuální plán je dodělat funkcionalitu: stav ISIC, kde se bude zobrazovat obnos na této kartě. Vize do budoucna máme různorodé, jsme velmi inovativní a určitě jsme si vědomi všech funkcionalit, které by se do aplikace hodily (například notifikace, změny v rozvrhu, možnost přidat si poznámku do rozvrhu, apod.) Musíme však brát v potaz ostatní zaměstnance VŠB, kteří by se do této inovace museli zapojit. Také záleží, jak daleko nás pustí API od VŠB.
Nino, děkujeme Vám za rozhovor a přejeme spoustu úspěchů!