Ing. Jakub Lukšík působí ve společnosti ROYAL VISION, která vystupuje jako vázaný zástupce investičního zprostředkovatele. Věnuje se zprostředkování produktů od regulovaných poskytovatelů. V rozhovoru přibližuje svou cestu k financím, postřehy z praxe i to, jak se mění přístup veřejnosti k investování.
Profesní cesta a motivace
Jakube, můžete nám představit svou profesní cestu? Co vás přivedlo do světa financí a investic, a co vás v něm stále drží? Jak se udržujete ve střehu, aby vaše informace i přehled zůstávaly co nejaktuálnější v tak dynamickém prostředí financí?
Zajímal jsem se o to, jak fungují trhy a jak lidé přemýšlejí o svých penězích. Před deseti lety byla úroveň finanční gramotnosti nižší než dnes, a tak jsem se postupně vzdělával a sbíral zkušenosti. To mě přirozeně přivedlo ke zprostředkování. Jakmile jsem se dostatečně vzdělal a hlavně získal zkušenosti, tak mě v oboru drželo a stále drží hlavně osobní naplnění v tom, že svým klientům pomůžu přinést hodnotu, využít příležitosti na trhu a ochránit je před nástrahami, které se na trhu vyskytují. Díky rozvoji sociálních sítí, potažmo „finfluencerů“, a dnes i umělé inteligence je sice snazší dostat se k informacím, ale je těžší mezi nimi vybírat. Mně se v tomhle dlouhodobě osvědčila pro někoho možná konzervativnější cesta, ale je to práce s ověřenými informacemi a sledování trhu z různých úhlů, zejména ze strany makroekonomie a správy aktiv.
„Vnímáme zvýšený zájem o témata spojená se zdravotnictvím, energetikou nebo technologickým vývojem.“
Jak přistupovat k investování dnes
Jste investičním specialistou ve společnosti ROYAL VISION. Jak vnímáte aktuální investiční příležitosti na trhu? Které sektory podle vás nyní dává smysl sledovat?
Z našeho pohledu vnímáme zvýšený zájem o témata spojená například se zdravotnictvím, energetikou nebo technologickým vývojem. Vedle toho jsou i případy, kdy investoři sledují nabídky zavedených investičních skupin. Obecně lze říci, že srozumitelnost a diverzifikace patří mezi časté požadavky. A to je dobře. My Češi máme velmi dobrý vztah k nemovitostem. Vnímáme také to, že čím dál tím větší část investorů dnes hledá kolektivní formy účasti, například prostřednictvím nemovitostních fondů, které spravují licencované subjekty.
Oblasti zájmu: technologie, nemovitosti a fondy
Mluví se hodně o investicích do technologií. Zajímají se vaši klienti o tuto oblast? Jaký v nich vidíte investiční potenciál a s čím je potřeba počítat?
Tento trend je určitě nepřehlédnutelný. Oblasti jako fintech, umělá inteligence nebo kyberbezpečnost rezonují nejen v médiích, ale i mezi investory. Ovšem s větším zájmem se objevují čím dál tím častěji otázky nejen ohledně jejich stability a vývoje, ale hlavně dlouhodobého výhledu. Obecně bych řekl, že je zde velká pozornost trhu, ale jsou vnímané jako dynamické a někdy i kolísavé. Tento typ investic je obecně určen pro klienty, kteří chápou jeho dynamický vývoj a možnou volatilitu, jsou schopni akceptovat související rizika a disponují odpovídající rezervou.
Dlouhodobý vztah s klienty jako základ spolupráce
Jak ROYAL VISION přistupuje ke klientům v rámci své činnosti?
Naše činnost spočívá v investičním zprostředkování. Zprostředkováváme produkty od regulovaných poskytovatelů, které odpovídají cílovému trhu produktu i informacím, které nám klient poskytne v rámci investičního dotazníku – tedy jeho cílům, znalostem, zkušenostem a vztahu k riziku.
Základem je ovšem důvěra. Může se to zdát jako klišé, ale pokud chceme opravdu poskytnout maximální kvalitu služby, je potřeba, aby jak klient, tak konzultant věděli, co mají od sebe očekávat. Proto ze začátku hlavně stanovujeme vzájemné očekávání a postup tak, aby byl komfortní pro obě strany při práci s klientovými cíli, znalostmi a zkušenostmi.
Hlavně chceme, aby klient pochopil, že s ním ideálně pracujeme dlouhodobě. Poté je pro nás opravdu důležitá kvalita procesů v rámci například pravidelného vyhodnocování naší práce, informování o možných příležitostech, ale i možnosti neformálních setkání a informativních prezentací, které mají pro klienty i hodnotu nad rámec naší práce.

Kyberbezpečnost, trendy a obavy investorů
Jaké trendy a obavy momentálně nejvíce rezonují mezi vašimi klienty, pokud jde o investice?
Všímáme si čím dál většího zájmu klientů o oblast kyberbezpečnosti. Dnes, kdy je e-mailová adresa pomalu více důležitá než adresa trvalého bydliště, se lidé stále více zajímají o ochranu svých dat.
Přístup k investicím ve společnosti ROYAL VISION
Jak klientům vysvětlujete, že peníze nejsou vše, ale že je důležité s nimi umět pracovat strategicky?
Nejlepší je si ukázat praxi. Historie dobře ukazuje rozdíl mezi impulzivními rozhodnutími a těmi, která vycházejí z dlouhodobého přístupu. Investoři, kteří si vytvoří základní přehled o fungování trhu, obvykle lépe reagují na kolísání nebo nejistotu. Právě informovanost, trpělivost a práce s dostupnými daty bývají častými faktory, které přispívají k větší spokojenosti s výsledky.
Networking jako nástroj sdílení i byznysových synergií
Jak funguje networking, který v ROYAL VISION pro partnery organizujete? Kdo se akcí účastní, co si z nich odnáší a jak se mění témata?
Jelikož mezi naše klienty patří z významné části majitelé firem, manažeři a osoby z vedoucích funkcí, snažíme se, aby tyto akce přinášely hodnotu. Témata vymýšlíme tak, aby byla využitelná napříč obory. Osobně mě velmi těší, když se také naši hosté díky nám propojí a vzájemně se inspirují nebo navážou byznysovou spolupráci. To je hodnota, kterou si za peníze úplně nekoupíte.
Nedávno jsme pracovali s tím, že velká část našich klientů jsou majitelé nemovitostí, a proto jsme měli dobrou zkušenost s tématem právní ochrany majitelů nemovitostí. Do budoucna chystáme novinku, a to je akce zaměřená na účetnictví.
„Rychlost je u investic důležitá, ale nesmí vést k tomu, aby se investor bezhlavě vrhal do věcí bez ověření parametrů.“
Technologie a zázemí jako konkurenční výhoda
Jak ROYAL VISION reaguje na rychle se měnící prostředí financí, technologií a legislativy? Máte konkrétní plány, jak chcete své služby dále posouvat?
Významnou roli hraje zázemí silných partnerů. Spolupracujeme s makléřskou společností Chytrý Honza, která dlouhodobě investuje do technologií, a jsme součástí investiční skupiny DRFG. Díky tomu máme k dispozici moderní nástroje pro správu dokumentace, komunikaci i přehled klienta o jeho smlouvách – například prostřednictvím aplikace Chytré finance. Tato aplikace nejen umožňuje rychlý přehled portfolia našich klientů z telefonu, ale také jeho živou aktualizaci nezávisle na tom, kde se investice nachází.
Nejčastější chyby a rady začínajícím investorům
Jaká je podle vás dnes největší chyba, které se lidé při investování dopouštějí?
Řekl bych podlehnutí trendům. Dnes opravdu můžou být všichni z nás bombardováni tím, jak lze rychle a zaručeně zbohatnout. Rychlost je také u investic důležitá, ale určitě by neměla vést k tomu, že se investor bezhlavě vrhne do věcí, u kterých si neověří základní parametry, jako je míra rizika, poměr investice vůči celkovému majetku a zejména to, jestli se vůbec jedná o regulovaný produkt.

Na co si mají dát osobní investoři nebo vedení firem pozor při výběru finančního poradce?
Nedávno jsem slyšel frázi – přinést brzy, slibovat pozdě. Myslím si, že v oblasti financí to platí dvojnásob. Určitě stojí za to poptat si reference daného zprostředkovatele. Proto bych určitě dnes doporučil ověřit si, zda je daný subjekt zapsán v registru vedeném Českou národní bankou. Důvěra je důležitá, ale její ověření na základě veřejně dostupných údajů pomáhá předejít nedorozuměním.
Jakou jednu radu byste dal začínajícím investorům, kteří chtějí ochránit svůj kapitál a zároveň jej dlouhodobě zhodnocovat?
Začátečníci často hledají srozumitelné informace, které jim umožní zorientovat se v základních pojmech. Za důležité považuji věnovat pozornost rozdílům mezi jednotlivými typy finančních nástrojů, rizikovému profilu a časovému horizontu. Každý má jiné cíle i zkušenosti – je důležité, aby měl prostor a čas rozhodovat se vlastním tempem.
Na druhou stranu není dobré čekat dlouho. Dnes jsou investice v podstatě nutností a jistotou dobré budoucnosti, kde se může jedinec spolehnout sám na sebe. Proto je dobré tohle téma neodkládat, vzdělávat se a postupně získávat zkušenosti.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Karel Juchelka
Tento a další inspirativní rozhovory najdete v letním magazínu POSITIV zde.