Larvy vážek jako vrcholoví predátoři vodních tůní i indikátor stavu životního prostředí. Zájem publika o fascinující svět krásných tvorů, které známe hlavně v jejich okřídlené životní fázi, vzbudila bioložka Eva Bílková z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Při úterním finálovém večeru Český Vševěd 2022 získala dav Univerzitního kina Scala v Brně bez výjimky na svoji stranu a s 264 hlasy zvítězila. Patří jí titul nejlepší popularizátorky v soutěži v science slamu Noci vědců Český Vševěd.
Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze. Večerem provázela moderátorská dvojice složená z rozhlasové moderátorky Petry Pifkové a televizního publicisty Vladimíra Kořena.
Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, v letošním roce do svého tvůrčího portfolia přidala nový formát Český Vševěd. Více než tři desítky vědců a vědkyň z českých univerzit a vědeckých institucí měly v popularizační soutěži během jara a léta možnost svým maximálně dvou a půl minutovým videem představit publiku sebe i své vědecké téma. Diváci a divačky hlasovali pro ta videa, která je nejvíce zaujala, až nakonec do finále poslali šest z nich. Na vědce a vědkyně čekal třídílný workshop pod taktovkou Science slam MUNI, aby nejpozději na finálovém večeru předvedli maximálně profesionální výkon.
„Cílem akce je, stejně jako u Noci vědců, bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat, že dělají práci přínosnou pro společnost, dokážou ji poutavě představit, ba dokonce vědou dovedou bavit,“ představuje myšlenku akce tisková mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava Petra Halíková, která vede tým národního koordinátora Noci vědců.
„Koncept science slamu mi sedl od samého začátku a já jsem opravdu přesvědčená, že věda je zajímavá a zábavná a že je naprosto nutné ji takto veřejnosti zprostředkovávat. Myslíte, že bych šla studovat Biologii, kdyby Steve Irwin (Lovec krokodýlů) seděl za stolem a popisoval zajímavosti ze světa plazů v sedě?“ Říká o popularizaci vědy první držitelka titulu Český Vševěd Eva Bílková.
Srozumitelně, zábavně, a přesto odborně popsali finalisté a finalistky vesmír i svět energií. Ukázali, že roboty lze naučit létat a spolupracovat ku prospěchu světa. Vysvětlili, jak méně plýtvat potravinami.
A co říká o svém tématu bioložka Eva Bílková?„Pro mě jsou vážky ambasadorky popularizace hmyzu, a to hlavně vztahu lidí a hmyzu. Veřejnost často vnímá hmyz negativně, ale pokud si zblízka prohlídnete vážku, nebo shlédnete její proměnu v dospělce už se jí nejde bát. Fandíte jí, líbí se vám a pokaždé když jdete k rybníku budete hledat, jestli ta vaše velká modrá pořád létá nad hladinou. A o tom to je, pokud máte rádi vážky, máte rádi vodu a budete se chovat tak, abyste ji na vašem rybníčku potkali příští rok znovu. A to je pro mě to největší poselství, které chci předat,“ vzkazuje bioložka z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Eva Bílková.
Zdroj: osu.cz