Slezskoostravský hrad je dnes víc než jen památka – je živým kulturním a společenským centrem, které láká podnikatele, umělce, filmaře i rodiny s dětmi. Kastelánka hradu paní Čechová, která zde působí čtvrtým rokem, přibližuje nejen jedinečné kouzlo tohoto místa, ale také odhaluje novinky letošní sezóny.
Působíte jako kastelánka na Slezskoostravském hradě, co pro vás tato pozice osobně znamená?
Především krásnou, inspirativní a kreativní práci, která s sebou zároveň nese spoustu zodpovědnosti nejen za provoz hradu, ale také za všechny aktivity, které se zde konají.
I když má náš hrad bohatou historii, je dnes zejména živým kulturním a společenským centrem. Organizujeme tradiční akce pro veřejnost, konají se zde festivaly, koncerty, divadelní představení nebo i soukromé oslavy či firemní akce. Pořádáme výstavy, přednášky, ale také například edukační programy pro školy a dílničky pro děti. Je důležité, aby každá z těchto akcí měla bezproblémový průběh a lidé odcházeli spokojení. S tím vším mi pomáhá skvělý tým lidí, se kterými je pro mne radost spolupracovat.
Převzít vedení místa, které je ikonické pro Ostravu, není malý úkol. Jaké výzvy jste zatím musela řešit a co vás naopak mile překvapilo?
Musím přiznat, že pro mě jako ženu byly asi největší výzvou první týdny, kdy jsem se s hradem jako takovým teprve seznamovala, a to nejen po provozní, ale také po technické stránce. Přeci jen náš hrad není úplně malý domeček. Ale jak nás učili na škole, není důležité hned vše znát, ale vědět, kde, co najdete, vyčtete a na koho se obrátit. Takže jsem si vždy nakonec nějak poradila a myslím, že dnes jsme s hradem víc, než kamarádi a jen tak něco mě už nezaskočí, i když menším či větším výzvám čelím při své práci téměř každý den.
A co mě mile překvapilo? To, jak velký potenciál hrad má, jaké možnosti využití nabízejí jednotlivé prostory. Jak moc se zde člověk může realizovat, tvořit a vymýšlet. A v neposlední řadě také, že hrad není jen to, co je uvnitř hradeb, ale patří k němu několik hektarů krásného okolí. Já miluji přírodu, miluji zeleň a mile mě překvapilo jak rychle si mě hrad a jeho okolí získalo. Mám to tady opravdu ráda.
Máte už nyní jasnou vizi, kam by se měl Slezskoostravský hrad v následujících letech posunout?
Byla bych ráda, kdyby se Slezskoostravský hrad dostal ještě více do podvědomí lidí nejen v Ostravě a nejbližším okolí, ale také turistům či návštěvníkům z ostatních měst a krajů. Troufám si říci, že ještě stále spousta lidí netuší, že Ostrava svůj hrad má, a přitom jeho historie sahá až do 13. století. Nejstarší dochovaná je věž ze 16. století, část hradního paláce, část zdí a hradeb, novodobá historie hradu se začala psát s jeho rekonstrukcí od roku 2004. Podobně jako celý náš region měl i Slezskoostravský hrad svůj nelehký osud zahrnující střídání vlastníků, požár, poddolování nebo válečné a politické otřesy. Během pohnuté historie z něj jednu dobu zbyly pouze ruiny, ale postupně byl znovu rekonstruován. Dnes tak můžeme návštěvníky nalákat právě na pestré akce všech možných žánrů a na krásné okolí spojené s odpočinkem. Díky ideální poloze, na soutoku řeky Ostravice a Lučiny, vybízí k pěkným procházkám po nábřeží a do centra města se odtud lidé dostanou pěšky jen za pár minut. V okolí jsou navíc vybudované pěkné cyklostezky. Zároveň se nacházíme i v blízkosti dalších turistických atraktivit jako je radniční věž, krásná ZOO, halda Ema nebo unikátní Dolní Vítkovice. To vše, a nejen to, dělá hrad pro turisty a návštěvníky atraktivním a zaslouží si, ať se o něm ví.
Kouzlo hradu je nepochybně v jeho energii a atmosféře.
V čem podle vás spočívá kouzlo Slezskoostravského hradu, které přitahuje umělce, filmaře i návštěvníky, kteří hledají víc než jen pěkné místo?
Kouzlo hradu je nepochybně v jeho energii a atmosféře, která vzniká propojením historie a současného společensko-kulturního dění. Díky tomu, že ve své historii prošel naprostým úpadkem a následnou obnovou, je jeho genius loci nenahraditelný. Dnes hrad nabízí rozmanité prostory pro focení, natáčení, výstavy a akce všeho druhu – prostorné nádvoří, kamenné zdi, tajemné místnosti, vnitřní prostory i krásnou zeleň, která jej obklopuje, ale zároveň také infrastrukturu nezbytnou pro realizaci jakékoliv akce.
Podnikatelská veřejnost často hledá výjimečná místa pro své akce. Čím může právě hrad oslovit ty, kdo chtějí spojit byznys s příběhem, atmosférou a kulturní hloubkou?
Zvýšený zájem o firemní akce, teambuildingy i akce pro obchodní partnery v poslední době opravdu pociťujeme. Jeho devízou je překrásné a zároveň netradiční prostředí. Stojí v místě, které není zatíženo intenzivním ruchem města, a přitom je jen pár minut od centra. Má dobrou dostupnost, ať už pěšky, na kole, autem, nebo i tramvají, která má zastávku jen pár desítek metrů od hradu. Každé akci dokáže dodat uvolněnou a neformální atmosféru, ale výjimkou nejsou ani akce s vysokou mírou důležitosti.
Hrad také disponuje dobrým zázemím – vysokou variabilitou vnitřních i venkovních prostor. Máme zde k dispozici malý a velký sál, ale také terasy nad velkým sálem a v paláci, nebo prostorný amfiteátr. To nabízí možnost vytvořit si zde program dle vlastních představ – soukromé koncerty, divadlo nebo i různé teambuildingové aktivity.
Nad rámec vlastní produkce spolupracujeme s agenturou, která je schopna vytvořit na míru program korespondující s hradní tematikou. Návštěvníci se tak mohou setkat s rytíři, šermířskými souboji, fakíry, historickými tanci i dobovou hudbou. V neposlední řadě je v sezóně možné si na nádvoří jen něco ugrilovat či si na ohni upéct špekáček. Myslím si, že v dnešní hektické době lidé uvítají takovéto zastavení, odpočinek a zábavu mimo rušnou civilizaci.
Spolupracujete i s lokálními podnikateli, umělci nebo kreativci? Je to směr, který plánujete více rozvíjet?
Spolupráce a podpora ostravských a regionálních umělců je pro nás jedním z hlavních cílů a já jsem za to velmi ráda. Mimo pěkné stálé expozice vztahující se k historii hradu, které návštěvníci naleznou ve sklepení hradního paláce, pořádáme pravidelně také výstavy v hradní galerii a ve věži. Nedávno zde například proběhla úspěšná výstava paní Lenky Kocierzové, místní výtvarnice, ilustrátorky dětských knížek, grafičky a designérky, která zasvětila svou uměleckou tvorbu zejména Ostravě. Tuto interaktivní výstavu pro všechny generace navštívilo několik tisíc lidí. Měli jsme tu také vystavena krásná díla známého malíře a sochaře pana Oldřicha Haroka, rodáka ze Šenova. Před hradem stále najdete sochy Petra Gerycha a takto bych mohla jmenovat dál a dál. Mimo to pořádáme tradiční akce, jarmarky a kreativní dílničky pro děti i dospělé, kde se také snažíme dát prostor místním podnikatelům a řemeslníkům, kteří mohou představit své řemeslo a originální výrobky veřejnosti. Na hradních akcích můžete potkat místní a regionální soubory a skupiny. V Ostravě a našem regionu je spousta talentovaných a kreativních lidí a mě těší, že jim můžeme nabídnout prostor a dát příležitost, aby jejich práce byla viděna a oceněna veřejností a aby zároveň naše návštěvníky potěšila.




Co podle vás nejlépe vystihuje atmosféru letošní sezóny? Máte tip, který rozhodně nelze vynechat?
Asi bych jednou větou řekla, že je to propojení historie, kultury a zábavy, pestrost, veselí, relax a pohoda. Jmenovat pouze jedinou akci, kterou bych doporučila, je takřka nemožné. Snažíme se, ať si u nás každý najde svůj oblíbený žánr. Ať už se vydá na prohlídku hradu, nebo za kulturou.
Z divadelních představení určitě nemohu nezmínit tradiční oblíbené Shakespearovské slavnosti a Bílou paní na vdávání, která se bude pod širým nebem po loňském úspěchu hrát hned třikrát. Návštěvníci mohou nově shlédnout muzikálový příběh pro celou rodinu Lotrando a Zubejda, či koncertní verzi muzikálu Rebelové.
Věřím, že spoustu zážitků si odnesli z nedávno proběhlých festivalů jako je Sorfest a Jazz Open a jinak tomu nebude ani u připravovaného festivalu Barrák music hrad. Velkým lákadlem je pro mnoho fanoušků nepochybně plánované vystoupení Marka Ztraceného v rámci jeho tour 2025 a kapely Mirai v rámci Mirai Summer Festu. Pro milovníky vína nemohu opomenout plánované moravské vinobraní s živou cimbálovou muzikou.
Najde se letos v programu akce, kterou byste sama označila jako „srdcovou záležitost“?
Mezi mé největší srdcovky patří akce, které si produkujeme přímo my sami. Patří k nim Masopust, Velikonoce, Hodokvas nebo Vánoce. Tyto akce jsou vždy spojené s bohatým programem, prodejním jarmarkem, dílničkami pro děti a zejména s příjemnou uvolněnou atmosférou. Těší mě, když vidím, že se lidé napříč všemi generacemi přijdou k nám pobavit, odpočinout si od každodenního shonu, zazpívat si a veselit se. Z těch, které hostíme, patří mezi mé oblíbené akce například nedávno proběhlý tradiční sraz veteránů, který před hradem vytváří neopakovatelnou atmosféru přehlídkou stovek historických aut, motorek a kol ve spojení s pohodovou hudbou, tančírnou a piknikem. Na pomyslné přední příčky by se pak ještě určitě dostal oblíbený Jazz Open festival, určitě Shakespearovské slavnosti, Circulum-festival nového cirkusu a pouličního divadla. Já mám těch srdcovek opravdu hodně.
Plánujete nějaké novinky, které by mohly překvapit pravidelné návštěvníky?
Po nedávné rekonstrukci hradního nádvoří jsme před pár týdny zkolaudovali novou visutou terasu včetně hradního občerstvení. Je na krásném místě s výhledem do zeleně a na řeku Lučinu. Slouží jako místo pro odpočinek, kde si návštěvníci mohou po prohlídce hradu posedět u kávy, čaje, relaxovat, nebo si dát něco malého k snědku. Terasa samotná je ve tvaru malého amfiteátru a rádi bychom ji tak časem využili také například pro malá vystoupení, edukační programy pro školy či přednášky pod širým nebem.
Dále máme v plánu upravit vstupní bránu hradu a již máme také připravený projekt na možnou úpravu zeleného prostranství z boční strany hradu, které by sloužilo jako hradní sad a relaxační místo s možným využitím také pro edukační programy či venkovní výstavy. Plánů tak máme mnoho, vše je samozřejmě otázkou času a dostupných financí.
Co se týče programových novinek – do konce července mohou návštěvníci shlédnout unikátní multimediální výstavu Rudolf II. ožívá, věnovanou legendárnímu českému králi a římskému císaři. Před pár dny jsme otevřeli výstavu Svět modelů, která potrvá až do 2. listopadu. A v současné době jednáme s Českou televizí také o možné výstavě Večerníčku, která by určitě potěšila naše nejmenší návštěvníky, ale nepochybně také nás dospěláky. Co se týče vzdělávací činnosti, rozšiřujeme nabídku edukačních programů pro školy, které jsou cílené nejen na historii hradu, ale také na jeho okolí.
Přeji si, ať je Slezskoostravský hrad místem, kde se lidé cítí dobře, kde si odpočinou od každodenního shonu a kam se budou s radostí vracet.
Zavedla jste v rámci svého působení něco, co bylo vaší vlastní vizí?
Řeknu to asi zase trochu z mého ženského pohledu-já mám ráda spíše volné prostory, kde to dýchá, nerada se obklopuji nepotřebnými věcmi, a i zde jsem si po nástupu dala za úkol trochu hrad “pročistit”. Přece jen za těch více než 20 let od znovuotevření veřejnosti se zde nahromadila spousta věcí, které bylo třeba odklidit, vyměnit, opravit. A to nejen v místech, která jsou viditelná návštěvníkům, ale i v zázemí a ve skladovacích prostorech. Myslím, že se nám to celkem podařilo. Díky této „očistě“ se podařilo najít i pár zajímavých kousků, které jsme využili například na našich výstavách. Mám také radost, že se nám podařilo kompletně vyměnit a instalovat nový navigační systém, sjednotit všechny cedule, popisky a vitríny.
Je něco, o čem víte, že byste chtěla na hradě zanechat jako svůj otisk?
Musím říci, že asi nejsem člověk, který má potřebu po sobě zanechávat velké stopy. Osobně se těším z každého povedeného dne, z každé vydařené akce a rozvoje hradu jako takového. Stačí mi, když na hradě a hradních akcích vidím usměvavé lidi všech generací, kteří se baví, radují, odpočívají a odcházejí spokojeni. Mě i mé kolegy těší každá pozitivní zpětná vazba, která nás naplňuje pocitem, že to, co děláme, dává smysl.
Přeji si, ať je Slezskoostravský hrad místem, kde se lidé cítí dobře, kde si odpočinou od každodenního shonu a kam se budou s radostí vracet.
Děkuji za rozhovor.
Rozhovor spolu s dalšími zajímavostmi naleznete již brzy v letním vydání magazínu POSITIV.
Foto: úvodní foto Štefan Špic, foto akcí v rozhovoru Jan Král