Vila Grossmann v Ostravě prošla rozsáhlou rekonstrukcí a od svého otevření v dubnu 2024 přitahuje nejen milovníky architektury, ale i kultury. Nabízí divadelní prohlídky, koncerty či pikniky a stále rozšiřuje svůj program. O zákulisí fungování vily hovoří její kurátor PhDr. Tomáš Rusek.
Co bylo nejtěžší – vymyslet program, zajistit financování, přilákat návštěvníky, nebo něco jiného?
Naším úkolem bylo vytvořit obsah vily. Primárně jsme museli navrhnout prohlídkový okruh interpretující dějiny domu a jeho vlastníků se zaměřením na život Františka Grossmanna. Díky rozsáhlé medializaci rekonstrukce a zájmu zvídavých sledujících jsme si v prvních měsících na návštěvnost rozhodně nemohli stěžovat. Současně probíhalo mnoho typických „porodních“ procesů – od zavedení prodejního softwaru, vytvoření grafiky, vícejazyčného webu až po nastavení revizních procesů techniky, doplnění zahradního nábytku a okrasných prvků, jako jsou treláže, květináče atd.
Myslím, že jsme našli vhodný balanc mezi památkovou ochranou a kulturním
využitím objektu.
Jak jste hledali rovnováhu mezi tím, aby vila zůstala historickým objektem a zároveň se stala živým kulturním prostorem?
Od začátku jsme věděli, že k památce chceme přistupovat s patřičnou úctou a co jak nejvíce chránit původní prvky. I to je důvod, proč na prohlídkách nosíme látkové návleky šetrné k dobovým parketovým podlahám. Myslím, že jsme našli vhodný balanc mezi památkovou ochranou a kulturním využitím objektu. Ostatně sám František Grossmann žil bohatým společenským životem a měl vztah k umění a kultuře. Pořádání koncertů, přednášek, workshopů a výstav je tak navázáním na tuto část jeho života. Například původní reprezentativ ní hudební salon je i po sto letech skutečně hudebním místem a návštěvníci v něm mohou zažít komorní koncert v historickém prostředí – akustiku má výbornou.
Jak se od otevření změnila představa o tom, jakým směrem by se měl provoz vily ubírat? Bylo něco, co vás překvapilo?
Na počátku vytvořená představa je konstantní a nijak zásadně se nezměnila. Dlužno ovšem říci, že na ní stále pracujeme a původní koncept narativní prohlídky s digitálními prvky ještě není zcela hotov. Všechny pro story ještě nejsou zabydleny nábytkem a vše je dosud v živoucím procesu. Museli jsme se naučit, že vše chce svůj čas. Naštěstí máme spoustu nápadů, jak prostory
vily využít – například v místě původní kuchyně máme docela pěkné gastro zázemí a v hlavě několik myšlenek, jak toho využít k benefitu návštěvníků.

Máte do budoucna vizi, kam by se fungování vily mělo posunout?
Pečlivě vyhodnocujeme zpětnou vazbu od návštěvníků a vidíme, že roste zájem o divadelní prohlídky, koncerty nebo pikniky. Na tuto poptávku aktivně reagujeme. Rádi bychom rozšířili nabídku vlastních inscenovaných prohlídek a zároveň adaptovali některé slavné romány či divadelní hry, které bychom zasadili do prostředí vily. Nápadů na programovou náplň je bezpočet a každý týden přicházejí nové. Potýkáme se tak spíše s výběrem toho, co jsme v současné době schopni zvládnout a zajistit.
Aktuálně se soustředíme na dokončení prohlídkového okruhu, tedy dotvoření instalovaných interiérů, sbírek exponátů a digitálních prvků, stejně jako na přípravu reprezentativních tištěných materiálů. Do budoucna bychom rádi rozjeli i vlastní video-podcast.
Co v současnosti mohou návštěvníci v Grossmannově vile obdivovat? Jsou k vidění nové prvky nebozajímavosti? Jaké programy jsou nejvíce populární?
Kromě interiéru s vestavěným nábytkem jsme vilu vybavili koberci a prvními exponáty. Například v hudebním saloně máme pianino a skříňový gramofon. Různě po vile jsou rozmístěny zarámované fotografie interiérů z 20. let minulého století, aby návštěvníci mohli porovnat původní a současný stav. Na prohlídkách se návštěvníci seznámí s příběhem Františka Grossmanna a jeho rodiny mj. prostřednictvím rodinných fotografií. Pro zájemce o obnovu vily máme připravené fragmenty původního linolea anebo tapet, čímž nabízíme hmatatelné spojení s její minulostí.
Rádi bychom rozšířili nabídku vlastních inscenovaných prohlídek a zároveň adaptovali některé slavné romány či divadelní hry.
Je možné si prostory vily pronajmout na soukromé akce? Pokud ano, jaké typy událostí zde lze pořádat?
Lze si pronajmout zahradu a společenské přízemí, kde máme nejprostornější a nejreprezentativnější pokoje. Měli jsme zde tiskové konference, předávání ocenění, vyhlášení soutěží nebo různé kulturní akce, jako byl večer PechaKucha Night. Ale na svou první svatbu vila ještě stále čeká…
Děkuji za rozhovor.

Nenechte si ujít další zajímavé příběhy.
Nové číslo POSITIV Business & Style 1/2025 si přečtěte zde.