Doktorand Filozofické fakulty Ostravské univerzity Wojciech Święs se podílel na realizaci putovní výstavy Životice 1944. To bylo impulzem k představení výstavy široké veřejnosti na půdě Ostravské univerzity. Vernisáž proběhne před City Campusem OU 12. 5. 2025 ve 13:00 h. Po ní bude následovat beseda a autogramiáda s Karin Lednickou, na kterou srdečně zveme širokou veřejnost.
Putovní výstava dorazila do Ostravy
Na prostranství před City Campusem Ostravské univerzity bude v průběhu května a června 2025 k vidění putovní výstava „Životice 1944“, která připomíná tragédii v Životicích – masakr 36 civilistů nacistickými jednotkami v srpnu 1944. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí této události ve spolupráci Muzea Śląska Cieszyńskiego v polském Těšíně a české spisovatelky Karin Lednické.
Výstava s podporou univerzity i veřejnosti
„Letos v srpnu uplyne 81 let od životické tragédie, považuji za užitečné si tuto temnou část naší historie připomínat. Proto oceňuji, že se kolegům z Filozofické fakulty OU povedlo vypůjčit sbírku Životice 1944 od Muzea Śląska Cieszyńskiego. Na prostranství před City Campusem OU bude k vidění pro širokou veřejnost, kterou tímto zvu, aby se přišla podívat na kus regionální historie!“ řekl Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity.
Historická a morální hodnota expozice
„Expozice zachycuje nejen samotný akt násilí, ale i širší historické souvislosti života na Těšínsku za druhé světové války. Zvláštní důraz je kladen na osobní příběhy obětí, jejich rodin a dopad tragédie na celé poválečné generace. Jsem pyšný, že se na této výstavě podílel i náš student historie, doktorand Wojciech Święs. Je naší povinností udržovat živou paměť na oběti válek a připomínat si okamžiky, kdy lidská práva a důstojnost byly brutálně pošlapány. Výstava Životice 1944 má nejen historickou, ale i hlubokou morální hodnotu.“ řekl Robert Antonín, děkan Filozofické fakulty Ostravské univerzity
Význam výstavy očima Karin Lednické
„Upřímně mě těší, že výstava, kterou jsme v loňském roce připravili s Muzeem Śląska Cieszyńskiego k důstojnému upomenutí osmdesátého výročí životické tragédie, bude nyní instalována v prostorách Ostravské univerzity. Vnímám to jako další a tolik potřebný krok k vyzvednutí (po)zapomenutých témat regionální historie z nepaměti či zpod nánosu ideologických nánosů dřívějších dekád.“ Doplnila Karin Lednická, spisovatelka, spoluautorka výstavy Životice
Expozice v Ostravě je jednou z prvních v Česku
Výstava Životice 1944 vznikla v roce 2024 v Polsku a byla slavnostně uvedena v Muzeu Śląska Cieszyńskiego. Následně byla nabídnuta k putovní prezentaci v různých institucích na české i polské straně hranice. Ostrava je jedním z prvních měst v České republice, kde je možné si výstavu prohlédnout.
Výstava je umístěna pod širým nebem a je volně přístupná veřejnosti od 12. 5. do 20. 6. 2025. Návštěvníci se mohou seznámit s bohatým obrazovým materiálem, autentickými citáty, archivními dokumenty a stručnými historickými výklady, které usnadňují pochopení tragických událostí i jejich následků.
Zdroj: TZ Ostravská univerzita