Úterý, 29 dubna, 2025

Pojištění při pronájmu bytu: Co musí zajistit majitel a co nájemník?

Při pronájmu nemovitosti by měli mít jak pronajímatel, tak nájemník sjednané vlastní pojištění. Zatímco pronajímatel potřebuje pojistit samotnou nemovitost včetně stavebních součástí, nájemník by měl mít pojištěnou domácnost a odpovědnost za škody způsobené na pronajatém bytě. Nedostatečné pojištění může vést k nepříjemným finančním následkům pro obě strany.

Pronájem nemovitostí je v České republice stále populárnější, ať už z pohledu investorů či lidí, kteří preferují flexibilitu nájemního bydlení. S pronájmem však přichází i určitá rizika. Klíčem k ochraně majetku a finančních prostředků je správné nastavení pojištění jak na straně pronajímatele, tak nájemníka.

„Nejčastější chybou v nájemních vztazích je předpoklad, že pojištění nemovitosti automaticky kryje i majetek nájemníka nebo naopak, že odpovědnostní pojištění nájemníka pokrývá všechny škody na nemovitosti. Realita je taková, že každá strana by měla mít sjednané vlastní pojištění odpovídající jejím potřebám a odpovědnosti,“ vysvětluje Tomáš Klápa, pojišťovací specialista ze společnosti FinGO.

Co by měl pojistit pronajímatel?

Majitel pronajímané nemovitosti by měl vždy sjednat pojištění samotné nemovitosti. To zahrnuje stavební součásti jako jsou stěny, stropy, podlahy, rozvody, ale i vestavěné prvky – kuchyňské linky včetně spotřebičů, vestavěné skříně, vany nebo sprchové kouty.

„Pokud pronajímatel poskytuje byt vybavený nábytkem nebo spotřebiči, měl by do pojištění zahrnout i tyto předměty v rámci pojištění domácnosti. Důležité je pamatovat, že toto pojištění se vztahuje pouze na jeho vlastní majetek, nikoliv na věci nájemníka,“ zdůrazňuje Tomáš Klápa a doplňuje: „Pronajímatelům doporučujeme také sjednat pojištění ztráty nájmu, které pomůže řešit situaci, kdy nájemník musí byt opustit kvůli pojistné události.“

Pojištění odpovědnosti majitele

Nezbytnou součástí pojistné ochrany pronajímatele je i pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Pokud nemá s nájemcem smluvně ošetřeno, že nájemník musí mít vlastní pojištění odpovědnosti, měl by pronajímatel zvážit i rozšíření svého pojištění o krytí odpovědnosti nájemce.

Jaké pojištění potřebuje nájemník?

Nájemník by měl v první řadě pojistit svůj movitý majetek prostřednictvím pojištění domácnosti. To se týká nábytku, elektroniky, oblečení, sportovního vybavení a dalších věcí, které si do pronajatého bytu přinesl.

„V méně častých případech může nájemník na vlastní náklady pořídit některé stavební součásti, které jsou po dobu nájmu jeho majetkem. V takovém případě doporučujeme, aby si tyto součásti pojistil spolu s domácností,“ říká Tomáš Klápa.

Důležitost pojištění odpovědnosti nájemníka

Zásadní je pro nájemníka pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené na pronajatém bytě i vůči třetím osobám.

„Běžné občanské pojištění odpovědnosti může obsahovat výluku na škody způsobené na pronajatých nemovitostech. Proto by nájemníci měli věnovat pozornost detailům a sjednat si takové pojištění, které výslovně kryje škody související s pronájmem,“ upozorňuje Klápa.

Nájemník je také zodpovědný za běžnou údržbu bytu a musí kontrolovat funkčnost zařízení jako jsou radiátory, kotle, bojlery nebo vodovodní baterie. Při zanedbání této povinnosti může dojít ke škodám, za které bude nájemník finančně odpovědný.

„Ideální situace nastává, když mají obě strany jasně definováno v nájemní smlouvě, jaké pojištění by měl každý mít sjednané. Předchází se tak nedorozuměním a sporům v případě vzniku škody,“ uzavírá Tomáš Klápa.

Zdroj: TZ FinGO

Ilustrační obrázek vytvořila umělá inteligence

RELATED ARTICLES