Pondělí, 12 května, 2025

Pila na Ostravici znovu ožívá. Kde dřív řezali dřevo, dnes roste kultura a sport

Ostravice: Brána do Beskyd s bohatou historií

Když se řekne Ostravice, mnohým se vybaví nádherná příroda – brána do Beskyd, malebné cyklostezky, golfový areál a nekonečné turistické možnosti. Z tohoto místa vyráží každoročně kolem 250 tisíc lidí na Lysou horu, ale cesta odtud vede i na další vrcholy, k vodní nádrži Šance či k místním památkám. Ostravice má bohatou historii – z oblasti pochází známí umělci, a za první republiky si zde úspěšní podnikatelé a významné osobnosti z Ostravy stavěli rekreační domy a vily, které dodnes dokládají tehdejší prosperitu a zájem o tento region.

Obnova brownfieldu: Z arcibiskupské pily vzniká WOODARÉNA Ostravice

Vedle železniční zastávky Ostravice se nachází 6,5hektarový prostor – areál bývalé arcibiskupské pily, která vznikla ještě za dob Rakouska-Uherska. Měla dlouholetou tradici, postupně byla rozšiřována a přestavována, až se stala centrem dřevařského průmyslu a poskytovala práci stovkám lidí. V roce 2008 pila řezala poslední kusy dřeva a následně začala chátrat. Postupně se proměnila v nevzhledný brownfield, který byl jen stínem své slavné minulosti.

Strategická poloha a potenciál rozvoje

Díky strategické poloze a výbornému dopravnímu napojení má areál značný potenciál pro další rozvoj. Pokud se podaří do tohoto místa vrátit život, přinese to rozvoj služeb, pohostinství, obchodu a podnikání. Celá oblast tak získá nový impuls k prosperitě a dlouhodobému udržitelnému růstu.

Po uzavření výroby v roce 2010 byl areál ve velmi špatném technickém stavu a hrozila mu demolice. Pro jeho zachování a další fungování bylo nejprve nutné přistoupit k rekonstrukci a výměně klíčových nosných prvků, jako jsou pilíře, vazníky a kleštiny, a de facto k celkové opravě objektu.

Areál dnes patří do skupiny Ridera a.s. a zásadní je fakt, že veškeré aktivity související s jeho záchranou, obnovou a novým využitím jsou financovány výhradně z vlastních zdrojů této skupiny – bez jakýchkoli dotací či veřejné podpory. Přestože pandemie a další překážky zpomalily realizaci ambiciózních plánů, brownfield dnes znovu ožívá. Po třinácti letech kontinuální práce, trpělivosti a investic vznikla WOODARÉNA OSTRAVICE.

Projekt obnovy brownfieldu od samého počátku stojí na myšlence propojení minulosti s budoucností. Zároveň je vedle historického odkazu kladen důraz na jasnou vizi dalšího rozvoje, tak aby mohl skutečně sloužit lidem.

Industriální charakter a surovost dřeva. Sport, kultura a historie pod jednou střechou

Postup projektu byl rozdělen do několika etap, které se zaměřily na jinou část komplexu. Při obnově byl důraz kladen na zachování co nejvíce původních prvků, tak aby byl zachován industriální charakter a mohla vzniknout WOODARÉNA Ostravice.

Kulturní hala s historickým odkazem

V roce 2024 byla zkolaudována mladší hala, která nyní slouží jako kulturní sál. Její součástí je pódium, které v sobě uchovává kus historie – stojí na původních základech omítacího stroje, jenž byl využit jako nosná konstrukce. Výsledkem je pódium o rozměrech 10 × 5 metrů, které vzniklo z bývalé technologie pily, což je skvělý příklad recyklace průmyslového vybavení do nového funkčního prostoru.

V tomto sále se konají různé společenské akce, vyhlašování výsledků sportovních závodů i oficiální zasedání, například obecního zastupitelstva. Moderní osvětlení, sociální zařízení a samostatný východ zajišťují maximální komfort a nezávislý provoz haly. Celý prostor je navržen tak, aby se dal otevřít do venkovního prostředí, kde vznikne klidová zóna s upraveným trávníkem určená pro relaxaci a odpočinek. Díky rozsáhlému zázemí, včetně velkokapacitních stanů a kompletního vybavení, je zde možné pořádat velké akce.

Sportovní hala ze zachráněných trámů

Druhá hala WOODARÉNY Ostravice, jejíž rekonstrukce se blíží ke konci, má krovy z původních trámů, které kdysi nesly podlahu pily, a stejně tak byly využity veškeré dřevěné prvky, jež bylo možné uchovat a znovu použít. Sportovní hala s půdorysem 44 × 27 metrů a hrací plochou 40 × 20 metrů nabízí prostor, kde se mohou konat zápasy v hokejbalu, in-line bruslení nebo jiné sporty a zároveň splňuje regulativní rozměry pro pořádání oficiálních zápasů. Díky své variabilitě ale neslouží pouze sportu – její velký otevřený prostor umožňuje i konání kulturních akcí, koncertů či jiných společenských událostí.

Součástí haly je i galerie, kde vznikla dětská herna. Ovšem na první pohled zaujme netradiční zábradlí – tvoří je původní ostnaté listy z pily, což je dalším výrazným odkazem na historii tohoto prostoru. Nosnou konstrukci galerie nese strom, který symbolicky propojuje přírodní materiály s celkovým konceptem haly a podtrhuje její jedinečný industriální ráz. Hala je v patře spojena chodbou s ubytovacími prostory, které rovněž procházejí rekonstrukcí a nabídnou ubytování nejen pro sportovce, ale také pro pořadatele akcí. Zde se nachází také šatny a sociální zařízení pro sportovce, což umožní pohodlný přístup do prostoru mezi sportovní halou a zázemím.

Velkou výhodou je možnost propojení haly s druhým sálem, čímž vznikne jedinečný multifunkční prostor, který nabídne široké možnosti využití pro sportovní i kulturní akce.

Technický unikát a historická atmosféra

Jedním z nejzajímavějších prvků celého areálu je rozsáhlá sklepní část, která se rozprostírá pod malou i velkou halou. Nabízí se díky tomu obrovský prostor s úžasnou atmosférou. Částečně bude zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídkového okruhu, kde návštěvníci uvidí pozůstatky původní hřídele, jež poháněla pilu nejprve vodním a později parním pohonem. Hlavní dominantou je však skutečný technický unikát – plně funkční katr, vyrobený Královopolskou strojírnou. Tento dochovaný exemplář je jeden ze dvou vyrobených, avšak osud druhého stroje zůstává neznámý.

Od nevzhledného brownfieldu k multifunkčnímu centru

V Ostravici tímto vzniká multifunkční komplex WOODARÉNA OSTRAVICE, který propojuje minulost s budoucností a dává nový život prostoru, jenž dlouhá léta chátral. Bývalý areál pily, kdysi významné centrum dřevařského průmyslu, se po vyklizení původními majiteli proměnil v nevábný brownfield. Dnes se však mění v místo plné sportu, kultury a historie, které nabídne nové možnosti nejen místním obyvatelům, ale i návštěvníkům Ostravice.

Zdroj: redakce

Nenechte si ujít další zajímavé příběhy. 📖 Nové číslo POSITIV Business & Style 1/2025 si přečtěte zde.

RELATED ARTICLES