Flexibilní pracovní doba a možnost práce z domova jsou podle průzkumu Grafton Recruitment druhým nejdůležitějším faktorem při výběru zaměstnání u uchazečů z generací Y a Z. Zaměstnavatelé, kteří na tuto rostoucí poptávku nereagují, mohou čelit vyšší fluktuaci a nižší produktivitě zaměstnanců.
Flexibilita je klíčová pro mladé generace
Zatímco mladší generace vnímá flexibilitu jako zásadní benefit, starší zaměstnanci ji řadí mezi méně důležité faktory:
- Generace Z a Y: flexibilita je na 2. místě mezi důvody pro přijetí pracovní nabídky.
- Generace X: staví flexibilitu na 3. místo.
- Boomers: považují flexibilitu za 4. nejdůležitější faktor.
Podle Jitky Kouby, marketingové ředitelky Grafton Recruitment, je signál trhu jasný:
„Zaměstnavatelé, kteří nebudou poskytovat dostatečnou flexibilitu, nenajdou potřebnou pracovní sílu. S rozmachem mladších generací na trhu práce se bude situace ještě přiostřovat.“
Jak flexibilita pomáhá firmám?
Výzkumy potvrzují, že zaměstnanci s flexibilní pracovní dobou jsou méně stresovaní a produktivnější. Například studie Harvard Business Review (2021) zjistila, že zaměstnanci s možností pružného rozvrhu práce zažívají o 30 % méně stresu. Podobně testování společnosti Gallup (2022) ukázalo, že zaměstnanci, kteří využili alespoň 80 % své dovolené, byli o 21 % produktivnější a méně náchylní k vyhoření.
Podle Jitky Kouby by to mělo být silným argumentem pro zaměstnavatele:
„Firmy, které podporují rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, mají až o třetinu nižší fluktuaci než je průměr v oboru.“
Dovolená a pracovní benefity hrají velkou roli
Vedle flexibility patří mezi nejžádanější benefity také:
✅ Dovolená 5 a více týdnů
✅ Zdravotní volno (sick days)
✅ 13. a 14. mzda
✅ Pravidelné revize mezd dle inflace
„Zaměstnavatelům radíme, aby nabízeli flexibilitu v co největším měřítku. Je jasné, že v kancelářských oborech je to snazší než například ve výrobě, i tam však lze nalézt řešení. Například v podobě možnosti volit si směny nebo alespoň začátku pracovní doby. Vhodný přístup je i zavedení „základní pracovní dobu“, během níž musí být všichni přítomni, ale zbytek dne je flexibilní,“ říká Jitka Kouba s tím, že význam flexibility v pracovním prostředí dále poroste. Svědčí o tom i závěry průzkumů Grafton Recruitment.
Jak mohou firmy nabídnout flexibilitu i mimo kancelářské profese?
Flexibilita práce není výsadou pouze kancelářských oborů. I ve výrobě lze nabídnout některé prvky, které přispívají k lepší rovnováze mezi pracovním a osobním životem:
✔ Možnost volby směn
✔ Základní pracovní doba s flexibilním rozvrhem
✔ Volno navíc za loajalitu
„Vhodný přístup je zavedení základní pracovní doby, během níž musí být všichni přítomni, ale zbytek dne je flexibilní,“ doplňuje Jitka Kouba.
Závěr
Flexibilita se stává klíčovým faktorem při rozhodování uchazečů o práci. Firmy, které nabídnou flexibilní pracovní podmínky, si mohou zajistit nižší fluktuaci, vyšší produktivitu a spokojenější zaměstnance.
📌 Celou studii Grafton Recruitment najdete na www.grafton.cz.
Zdroj: TZ Grafton Recruitment Czech Republic
Ilustrační foto vytvořila umělá inteligence
Grafton Recruitment, s.r.o. byla založena v roce 1994 a v současné době je zastoupena 14 pobočkami po celé ČR: v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Plzni, Zlíně, Liberci, Olomouci, Hradci Králové a Kolíně. Grafton Recruitment nabízí efektivní řešení v otázkách náboru, ať už se jedná o jednorázové vyhledání zaměstnance nebo velkoobjemové nábory pro soukromý i veřejný sektor. Specializuje se dále na agenturní zaměstnávání formou dočasného přidělování. Připravuje také na míru řešení outsourcingu nebo kompletní zajištění servisu náboru řízením celého procesu jako hlavní dodavatel.
Patří rovněž mezi přední poskytovatele outplacementových služeb a poradenství nebo výběru zaměstnanců pomocí assessment center, speciálních testů a dodatečně nabízí poradenský servis v oblasti lidských zdrojů. Grafton Recruitment je součástí Gi Group. Více informací na www.grafton.cz.