Středa, 16 dubna, 2025

Češi a Slováci mohou u nás v Ostravě studovat medicínu také v angličtině

Lékařská fakulta Ostravské univerzity rozvíjí od roku 2012 projekty v africké Malawi, kde pomáhá zlepšovat dostupnost zdravotní péče. Děkan fakulty, doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, přibližuje navázanou mezinárodní spolupráci i připravované změny, které fakultu čekají v roce 2025. Fakulta nabízí nejen moderní výukové zázemí, ale také možnost studovat medicínu v angličtině, což otevírá dveře českým i zahraničním studentům.

Před několika dny jste se vrátili z mise v africké Malawi, kde má vaše fakulta dlouhodobé projekty. Co bylo hlavním cílem této cesty?

V Malawi máme projekty už od roku 2012. Země má populaci přesahující 20 milionů a patří k nejchudším na světě, zejména kvůli své geografické poloze a nedostatku nerostných surovin. Velká část území leží na náhorní plošině, což způsobuje výkyvy počasí negativně ovlivňující sklizeň. Lidé tam jsou pracovití a velmi milí, nikdy v historii tam nedošlo k válečnému konfliktu.

Před 12 lety jsme směřovali do oblastí, kde před námi nebyl bílý člověk. Objevili jsme místa s těžkou dětskou podvýživou a zanedbanými nemocemi kvůli nedostupné zdravotní péči. Zpočátku jsme ordinovali ve školních třídách či kostelích, jediných cihlových budovách, ale vážněji nemocné pacienty jsme neměli kam uložit. Rozhodli jsme se proto postavit malou česko-slovenskou nemocnici na zelené louce, dvě hodiny jízdy od nejbližší asfaltové cesty, jejíž chod zajišťujeme s místní vládou.

Kvůli pandemii covidu jsme několik let nemohli osobně do Malawi vycestovat. Nyní jsme se chtěli ujistit, že vše funguje, a zároveň poskytnout péči místním pacientům s léky, které jsme přivezli. A protože jsem se mezitím stal vedoucím Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví a současně děkanem lékařské fakulty, mým cílem bylo vytvořit podmínky i pro institucionální spolupráci. Zájem o ni projevili nejen ministři školství a zdravotnictví, se kterými jsme se setkali, ale i prezident Malawi dr. Chakwera. Znám se s ním 7 let, léčil jsem jeho rodinu a jsem rád, že ke mně stále přistupuje jako ke starému příteli.

V průběhu pobytu v Malawi jste podepsal Memoranda o spolupráci s několika institucemi. K jakým dalším krokům to povede?

Na základě podepsaného memoranda bude probíhat spolupráce s největší nemocnicí v zemi Kamuzu Central Hospital situovanou v hlavním městě Malawi Lilongwe, která má spádovou oblast 7,5 mil. obyvatel, a také s okresní nemocnicí v Mchinji. Memorandum jsem podepsal i s místní univerzitou University of Health Sciences vychovávající budoucí lékaře, stomatology a další zdravotnické profese. Tím se otevírá možnost výměny odborníků a studentů. Pro představu, největší nemocnice v zemi má jen 6 lůžek intenzivní péče, přitom na danou spádovou oblast by jich měla mít více než 100. Okresní nemocnice se spádem 700 tisíc obyvatel má jen 5 lékařů, mezi nimi i nezkušené bez atestace. Zároveň věřím, že se nám povede použít pro Malawi funkční přístroje z ČR, které u nás již byly nahrazeny novou generací. Tam by však ještě mohly zachraňovat lidské životy.

Souhrnně bych mohl říct, že jsme v Malawi otevřeli pro naši lékařskou fakultu a současně pro Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) několik detašovaných pracovišť. Je řada kolegů, kteří jsou připraveni do země vyjet a nezištně místním pomoci bez nároku na odměnu. Naučit je nové postupy, seznámit s novými pomůckami a technologiemi, a to vše ve prospěch pacientů.

Jaké výzvy čekají ostravskou lékařskou fakultu v roce 2025?

V těchto dnech zahajujeme stěhování do nové budovy děkanátu, to je hned první novinka. Konečně budou všechny struktury vedení fakulty a referáty pod jednou střechou. Intenzivně také v našem areálu pokračuje stavba univerzitního vědeckého centra LERCO. Hodně času budeme věnovat přípravě podkladů k reakreditaci všech lékařských studijních programů, všeobecného lékařství v češtině a angličtině i zubního lékařství. To využijeme i na určité změny v kurikulu výuky, plánujeme například jednotnou praktickou státní zkoušku a rozdělení anatomie na klasickou a klinickou ve vyšším ročníku. Nových věcí bude znovu víc než dost.

Počty zájemců o studium na vaší fakultě z roku na rok stoupají. Očekáváte rekordní zájem i v roce 2025?

Image fakulty se neustále zlepšuje, díky osobnímu přístupu ke studentům, skvělé cvičné nemocnici SIMLEK i výborné FNO. Nabízíme přes 20 studijních programů v atraktivních zdravotnických oborech s perspektivní budoucností. Největší zájem je o studium medicíny, zubního lékařství a fyzioterapie. Mezi další zajímavé zdravotnické obory, o kterých se možná tolik neví, patří například ergoterapie, radiologický asistent, zdravotnický laborant nebo ochrana veřejného zdraví. Pokud někdo touží studovat medicínu, ale má obavu, že v přetlaku zájemců o studium v češtině u přijímacího řízení neuspěje, může se přihlásit na studium medicíny v angličtině. Toto studium je otevřené nejen zahraničním studentům, ale i Čechům a Slovákům, a převis poptávky oproti nabídce míst v ročníku není tak velký. Studium je sice zpoplatněné jako nadstandard, ale tato praxe je v zahraničí běžná a ekonomicky za současných finančních podmínek dává rozhodně smysl. Více informací je možné najít na adrese: www.medicine-ostrava.com.

Pane děkane, děkuji za rozhovor.

Celý rozhovor si přečtěte v magazínu POSITITV Business & Style zde.

Foto: Rastislav Maďar


magazín POSITIV Business & Style

❄️Zimní číslo magazínu POSITIV Business & Style přináší pestrou škálu témat, která reflektují současné výzvy i příležitosti v byznysu, vzdělávání a inovacích. 🔥 Čtenáři se mohou těšit na exkluzivní rozhovory, analytické články i inspirativní příběhy osobností, které formují obory, v nichž působí.

RELATED ARTICLES