Firmy i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) občas pro své podnikání potřebují finanční injekci. Liší se však tím, po jaké částce sahají a na co ji používají. Zatímco 55 % OSVČ si naposledy půjčilo maximálně do 200 000 Kč, více než polovina s.r.o. (52 %) si vzala půjčku nad 500 tisíc Kč a 21 % dokonce více než 1 milion Kč. OSVČ si nejčastěji půjčují na nákup auta, provozní výdaje, zařízení firmy nebo na vykrytí dočasného nedostatku hotovosti. U s.r.o. patří k hlavním účelům půjčky získání nebo rozjezd nové zakázky, rozšíření výroby a nákup strojů. Ukázal to průzkum společnosti Home Credit, který realizovala agentura Perfect Crowd mezi českými podnikateli, kteří si v posledních pěti letech brali na svůj byznys půjčku.
OSVČ: Nejčastěji na auto a hotovost, méně na rozvoj podnikání
Nové auto nebo jiný vůz potřebný k podnikání si vzalo na úvěr 28 % oslovených OSVČ. Další důvody:
- 26 % zaplatilo z půjčky provozní výdaje
- 22 % využilo finance na zařízení firmy
- 21 % pokrylo dočasný nedostatek hotovosti
Začínající podnikatelé řeší úvodní investici půjčkou jen výjimečně – pouze 9 % OSVČ, a to zejména proto, že „začínajícím podnikatelům bez historie často banky ani nechtějí půjčku poskytnout“. Na rozšíření výroby si půjčilo jen 7 % OSVČ, zatímco u s.r.o. je tento účel jedním z nejčastějších (24 %).
Mezi OSVČ patří i řemeslníci, kteří se často potýkají s opožděnými platbami od klientů. „Například zedníci a pokrývači potřebují, aby jim zákazník zaplatil za odvedenou práci, a z peněz pak financují nákup materiálu pro dalšího klienta. Pokud jim první klient fakturu neuhradí, mohou se dostat do problémů. Právě v tomto okamžiku se hodí podnikatelská půjčka, která pomáhá podobné potíže překlenout. V posledních pěti letech ji k tomuto účelu využilo 21 % OSVČ,“ uvádí Jaromír Formánek, garant podnikatelské půjčky ve společnosti Home Credit.
OSVČ si obvykle berou spíše menší úvěry:
- 20 % OSVČ si naposledy půjčilo méně než 50 000 Kč
- 34 % OSVČ volilo úvěr mezi 50 000 až 200 000 Kč
- Více než 1 milion Kč si trouflo půjčit jen 3 % OSVČ
Firmy díky půjčkám expandují a investují do technologií
Firmy využívají úvěry především k růstu. „Náš průzkum potvrdil, že v posledních 5 letech si firmy půjčily hlavně na získání či rozjezd nové zakázky (30 %). To s sebou totiž nezřídka nese nutné investice, například nákup strojů či zavedení robotizace. Tento účel úvěrem pokryla třetina z oslovených firem. Dalších 27 % pokrylo své provozní výdaje, časté jsou i nákupy vybavení či obecně rozšíření výroby,“ vysvětluje Jaroslav Ondrušek, analytik Home Creditu.
Zatímco OSVČ se s půjčenou částkou drží více při zemi, firmy často sahají po vyšších úvěrech:
- 31 % firem si vzalo úvěr 500 000 až 1 milion Kč
- 20 % firem si půjčilo více než 1 milion Kč
![](https://positiv.cz/wp-content/uploads/2025/02/20250210_TZ_HC_Pruzkum-Home-Creditu-OSVC-vykryvaji-nedostatek-hotovosti-s.r.o.-rozsiruji-vyrobu-1-1024x371.png)
Alternativy financování: OSVČ si pomáhají sami, firmy spoléhají na banky
Pokud podnikatelé neuspějí s žádostí o podnikatelskou půjčku, hledají jiné cesty. „Osoby samostatně výdělečně činné ve 28 % volí půjčku na svou vlastní osobu, ve 24 % se zajímají o kontokorent nebo kreditku,“ říká Jaroslav Ondrušek. Často využívají vlastní úspory nebo si půjčují od blízkých.
Firmy se naopak spoléhají na instituce. „S.r.o. více spoléhají na finanční instituce, koneckonců jejich výdaje se často pohybují v jiných řádech než u OSVČ. Jako alternativu tak ve 30 % zvažují provozní úvěr, ve 28 % investiční úvěr nebo chtějí použít firemní peníze. Nezanedbatelných 21 % by ale bylo ochotno použít pro firmu své vlastní finance,“ dodává Jaroslav Ondrušek.
Zdroj: TZ HOME CREDIT
Ilustrační foto vytvořila umělá inteligence
Společnost Home Credit a.s. byla založena v roce 1997 a dnes je dceřinou společností Air Bank a.s. Home Credit pomáhá lidem nejen při nákupech na splátky přímo v obchodech a na internetu, ale nabízí také hotovostní úvěry a úvěry na auta, konsolidaci stávajících půjček nebo kreditní karty. V Česku poskytl Home Credit a.s. v roce 2024 úvěry v celkové výši 18,2 miliardy Kč. Více na www.homecredit.cz
Skupina PPF působí ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do řady oborů, jako jsou finanční služby, telekomunikace, média, e-commerce, nemovitosti, biotechnologie či dopravní strojírenství. Skupina vlastní aktiva ve výši více než 44 miliard eur a zaměstnává celosvětově 47 tisíc lidí (k 30. 6. 2024).