Středa, 12 února, 2025

Chytré domácnosti v Česku rostou: Jaké technologie Češi nejčastěji využívají?

Technologie chytrých domácností se stále častěji objevují v českých domácnostech. Světla, která reagují na přítomnost osob, automatizovaná regulace teploty, dálkově ovládané zabezpečovací systémy nebo propojení domácích spotřebičů s mobilní aplikací – to vše je již součástí moderního bydlení.

„Chytrá domácnost je koncept propojení elektronických zařízení a systémů, které lze vzdáleně ovládat nebo automatizovat pomocí internetu. Typicky zahrnuje funkce jako chytré osvětlení, termostaty, zabezpečovací systémy, audio-video technologie, chytré spotřebiče a další zařízení, která usnadňují každodenní život, šetří energii a zvyšují bezpečnost. Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že počet Čechů využívajících chytrá zařízení ve své domácnosti meziročně stoupá. Zatímco v roce 2020 využívalo alespoň jedno takové zařízení sedm procent domácností, o dva roky později to už bylo 12 procent a v loňském roce 18. Tato čísla naznačují, že podíl chytrých domácností v České republice je zatím relativně nízký, ale s rostoucím trendem,“ uvádí Denisa Janatová, ředitelka společnosti smitio.

Nejčastěji využívané technologie v chytrých domácnostech

  • Chytré osvětlení – žárovky ovládané přes aplikaci nebo hlasového asistenta
  • Termostaty a klimatizace – automatická regulace teploty a optimalizace spotřeby energie
  • Zabezpečovací systémy – chytré zámky, kamery a senzory pohybu
  • AI spotřebiče – chytré lednice, pračky, myčky nádobí nebo robotické vysavače

„Mezi nejoblíbenější chytré technologie patří chytré osvětlení – například žárovky, které lze ovládat přes telefon. Velmi populární jsou termostaty a klimatizace, které optimalizují spotřebu energie. Zejména v rodinných domech jsou čím dál častěji využívány chytré zabezpečovací systémy. A zejména u mladší generace jsou velmi oblíbené spotřebiče s umělou inteligencí, jako jsou chytré lednice, pračky nebo robotické vysavače,“ doplňuje Denisa Janatová.

Výhody a výzvy chytrých domácností

Moderní technologie přinášejí řadu výhod, ale i několik výzev, se kterými se uživatelé potýkají.

Hlavní výhody:

  • Úspora energie a snížení nákladů
  • Vyšší bezpečnost domácností
  • Automatizace domácnosti a pohodlné ovládání

Výzvy a rizika:

  • Možnost hackerských útoků a riziko úniku dat
  • Problémy s kompatibilitou mezi různými značkami a zařízeními
  • Vyšší pořizovací náklady

„Řada odborníků varuje před zneužitím dat, kdy připojení k internetu může představovat riziko hackerských útoků. V současné době někteří lidé narážejí na problémy s kompatibilitou, ne všechna zařízení spolupracují hladce, což může uživatelům ztěžovat integraci do jednoho systému. Určitý problém představuje i technická náročnost, kdy někteří uživatelé mohou mít jednoduše problémy s instalací nebo používáním technologií. A v neposlední řadě je to cena. I když ceny postupně klesají, pořízení plně chytré domácnosti stále může znamenat vysoké vstupní náklady,“ upozorňuje Kateřina Marešová, ředitelka obchodního oddělení  a oddělení péče o zákazníky společnosti smitio.

Hodinoví ajťáci: Nová profese pro chytré domácnosti

I když chytré technologie často fungují automaticky, jejich údržba a správa vyžadují technickou podporu. S rostoucím počtem chytrých domácností se proto objevuje nový fenomén – hodinoví ajťáci.

„Koncept ‚hodinového ajťáka‘ má v Česku vzestup zejména u malých a středních firem, které nemají vlastní IT oddělení. V následujících letech lze očekávat, že se jejich činnost přesune i do domácností, kde budou nastavovat, aktualizovat a optimalizovat chytré technologie,“ vysvětluje Denisa Janatová.

Mezi nejžádanější IT specialisty v této oblasti patří:

  • Vývojáři IoT – zajišťují propojení chytrých zařízení
  • Kyberbezpečnostní experti – chrání data a zařízení před útoky
  • UX/UI designéři – zjednodušují ovládání chytrých aplikací
  • Datoví analytici – optimalizují provoz chytrých domácností

Vzhledem k tomu, že v oblasti informačních technologií panuje nedostatek kvalifikovaných odborníků, očekává se, že poptávka po těchto specialistech bude i nadále růst.

Zdroj: TZ smitio

Ilustrační foto vytvořila umělá inteligence

RELATED ARTICLES