Pátek, 22 listopadu, 2024

Trendy 2022 – Maximalismus

Kdepak, není to překlep. Jedním z trendů, které za posledních 12 měsíců zaznamenaly prudký nárůst vyhledávání (dokonce o 5000%!) je maximalismus. A není se čemu divit, vždyť každé jídlo se časem přejí, ať je sebechutnější.

Dalo se proto očekávat, že se i křídově bílý a neutrální minimalismus za pár let (a po třech pandemiích) spoustě lidí omrzí a začne se z našich domovů zase pozvolna vytrácet. Je to zkrátka stejné, jako s každou jinou módou.

Proto pokud Vám činilo potíž zbavit se všeho přebytečného, hlavně divokých barev a hromady doplňků, a především rozvrhnout si bydlení dopředu a dát mu určitý koncept, nyní máte konečně prostor být kreativní!

Proč volit maximalismus?

  • Lidé volí maximalistický přístup zejména proto, že je o poznání veselejší, hravější a nesvazují ho žádná určitá pravidla.
  • Výborně se hodí také do malých prostor, které dokáže ozvláštnit a umožní Vám naplno využít jejich potenciál. A ač se to může zdát s podivem, někdy může dokonce zafungovat tak, že budou malé prostory působit větší.
  • Je v každodenním životě často praktičtější než minimalismus – který opravdu vynikne a působí tak, jak má, jen když máte zrovna uklizeno.
  • Umožní Vám experimentovat. Dává lidem svobodu vyjadřovat se prostřednictvím svého okolí.
  • Naše životy nejsou vždy jak z módního časopisu. S tímto směrem můžete být sami sebou a žít svůj život takový, jaký je – se všemi jeho nedokonalostmi, kýčovitými suvenýry z dovolené a neupravenými fotkami místo plakátů s hlubokými citáty. Takové jsou skutečné vzpomínky!
maximalistický obývací pokoj

lustrační foto zdroje: Esteban Cortez, John Lewis, House & Home – Donna Griffith

Jak na styl „více je více“

Přesto, že maximalismus v interiéru nemá žádná pevná pravidla, existuje několik triků, které Vám pomohou dosáhnout vytouženého efektu.

  1. VRSTVENÍ všeho se vším. Vzorů, barev na popředí (nábytek a doplňky) i na pozadí (barva zdí a dalších velkých ploch). Vrstvení je považováno za klasický trik maximalistického dekoru a dodává jednotlivým prvkům na zajímavosti. Vztahuje se také na prvky, u kterých by Vás to běžně nenapadlo – proč například nenavrstvit koberce?
     
  2. MĚŘÍTKO. Nebojte se velkých věcí, barevných ploch, nebo třeba robustního nábytku. Namísto malé vázy můžete mít dvě pořádně velké! Vyberte si postel s pořádně velkým čelem, nebo obložte barevnými panely celou zeď. Namísto spousty malých cetek uberte na množství a přidejte na velikosti dekorací a nábytku. Velké měřítko zajistí maximální maximalistickou atmosféru samo o sobě – rozhodněte se pro nadměrně velká svítidla, zavěšená na tmavém stropě pro větší drama, nebo pro křeslo, které si hraje s proporcemi a zdánlivě vypadá na daný prostor trochu velké.
     
  3. KOMBINUJTE vzory a barvy. Nebojte se vzorovaných tapetblokování sytých odstínů a kontrastů. Mohou to být opakující se vzory, květinové motivy, nebo samostatné geometrické obrazce. Více o metodě Colorblocking jsme se rozepsali v samostatném článku >>> Barevný trend Colorblocking
    Trik, jak dosáhnout maximalismu ve vašem malém prostoru, je zajistit, aby barvy, textury a vzory fungovaly společně – a ne proti sobě.
     
  4. ZAČNĚTE POMALU. Pokud s maximalismem začínáte, postupujte raději pomalu, než naráz. Do místnosti můžete přidat vždy jen jeden prvek a pak uvidíte, co dalšího by se Vám mohlo hodit. Pro začátek si vyberte takové předměty, které mají podobné vzory nebo tvary, aby se v prostoru vytvořil pocit soudržnosti. Například vaše pohovka a vaše knihovna mohou mít zaoblené hrany, nebo si můžete vybrat polštáře, které odpovídají vzoru na vašem koberci.
     
  5. DODEJTE LESK. Lesklé povrchy mají kromě schopnosti odrážet do jisté míry okolní předměty také své specifické kouzlo. Působí štědře a megalomansky. Snad právě proto jimi maximalističtí návrháři nešetří a ani Vy byste se jim neměli vyhýbat. Zrcadla, lakované doplňky (nebo cokoli lesklého – keramika, kovy) a dokonce i barevné nátěry na zdech, to všechno skvěle hraje s dalšími maximalistickými prvky. A opět – pomáhají opticky zvětšit prostor.
     
  6. ZÁŘIVÉ BARVY. Neonové a živé odstíny barev jsou pro tento směr typické. Maximalismus se samozřejmě dá uchopit i s tlumenou paletou barev, ale výsledek nikdy nebude tak překvapivý, jako u té zářivější. Navíc je tady riziko, že bude interiér působit poněkud stísněně.
     
  7. Nezapomeňte na KLIDNÉ ZONY. I maximalistické interiéry musí mít nějaký klidnější prostor, který zaručí, že místnost nebude působit až příliš rušně. Cílem rozhodně není přeplácat každý centimetr Vašeho obydlí. Zvláště v místnostech, které jsou primárně určeny k odpočinku – jako je obývací pokoj nebo ložnice, si vyhraďte neutrální území, kde trochu uberete a učiníte je v první řadě útulnými.

A co jednotlivé místnosti?

Kam se maximalismus hodí a jak ho včlenit do již funkčních pokojů? Pojďme se společně podívat na ty nejfrekventovanější:

Maximalismus v obývacím pokoji

Zařiďte se známého designérského pravidla ‚go busy or go big‘ (volně přeloženo jako ‚jdi do množství nebo do velikosti‘, busy je zde použito ve smyslu ‚frekventovaný,‘ nebo ‚obsazený‘). V obývacím pokoji skvěle uplatníte všechny výše popsané tipy. Udělejte z barevné nebo vzorované sedačky dominantu prostoru a zkombinujte ji s barevnými křesly, nebo taburetem! A nezapomeňte ani na strop – bílá je nudná!

Barvy v kuchyni

Přesto, že barevné kuchyně jsou hitem již pár let, stále se u nás s tímto trendem v praxi příliš nesetkáváme. Naopak, často volíme bílou nebo šedou, protože kuchyni a jídelní kout vnímáme především jako funkční prostory. Maximalistický design ale málokdy nechává něco v jedné barvě.

Vybočte z řady! Nebojte se hrát s kombinacemi, o kterých jste možná dříve ani neuvažovali. Zkuste zkombinovat pastelové barvy, jako je šeříková a mátová, se super jasnou základní barvou. Natřít barevně můžete i obložení, vnitřní stranu rámů oken a římsy jasnou, kontrastní barvou.

A i když si pro své stěny a podlahy nakonec vyberete praktický bílý základ, zvažte modře natřené police, zelené kuchyňské skříňky nebo dokonce jasně růžový kuchyňský ostrůvekJe čas sebrat odvahu! 🙂

maximalistická kuchyně

Ilustrační foto zdroje: Megan Zietz, Pinterest

Maxímální postel

Udělejte ze své postele maximalistický prvek tím, že zvolíte výrazné čalounění. Kombinujte nápadně barevnou postel spolu s dalšími prvky – ať už na polštářích, roletách, záclonách, umění nebo výmalbě. Natřete komodu, nebo noční stolek křiklavou barvou a nechte je tak vyniknout.

V ložnici se dá skvěle pracovat také s již zmíněnou metodou „colorblocking“ – což jsou výrazně barevné geometrické obrazce na zdech. Bloky barev dodají charakter každé místnosti, ale rozhodně nezůstávejte jen u obdélníků a pruhů. Zvolte klikaté, křivky a vlny zdobené různými barvami a nikdy, nikdy nezanedbávejte svou pátou stěnu – strop! 🙂

maximalistická ložnice

Ilustrační foto zdroje: Dazey Den, John Lewis, BarjiDesigns

A co třeba koupelna?

Každý praktický rádce Vás bude nabádat, ať máte koupelnu co nejsvětlejší.. a pokud možno bílou. V maximalismu se však s bílou ve stylu „all white“ (vše bílé) rozhodně nepočítá. Zatímco vana, sprchový kout, koupelnové skříňky nebo toaleta jsou obvykle v praktických, snadno čistitelných povrchových úpravách – a z dobrých důvodů, stěny a podlaha si o pořádnou dávku kreativity doslova říkají!

Udržujte paletu výraznou a jasnou, abyste z těchto vzorů vytěžili maximum a zároveň Vaši koupelnu nezahltili, nebo příliš neztmavili. Sázkou na jistotu jsou také oblíbené vzorované tapety – ve skutečnosti to byl největší koupelnový trend roku 2021. Zvolte klidně šestiúhelníky, cik-cak pruhy, skvrny nebo potisky s přírodními motivy, fantazii se meze nekladou a neřešte, co na to řekne návštěva. 😉

Pokud se příliš bojíte vzorů na zdech, oblečte do nich alespoň podlahu a vymalujte sytou barvou strop. Experimentovat můžete také s povrchovou úpravou, třeba barevně natřené zdivo je v maximalistickém interiéru často vyhledávaným zpestřením.

Častým místem pro realizaci maximalistického designu bývá také samostatná toaleta v přízemí. A když se nad tím zamyslíme, je to vlastně logické – vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o malý, a poměrně nenápadný prostor. Pokud si nejste jistí, jak s maximalistickým stylem naložit ve Vaší  koupelně, můžete se procvičit právě tady.

Maximalistická koupelna

Ilustrační foto zdroje: Renato Navarro, The Curious Department, Tracy Hardenburg designs

A to už je z dnešní dávky inspirace opravdu vše. Věříme, že byla MAXIMÁLNÍ.

Závěrem snad jen zopakujeme, že tento styl opravdu není vhodný pro všechny a každý milovník uspořádaného minimalismu se musí právem cítit zděšen. Nicméně – maximalismu přece jen nelze upřít určité osobité kouzlo. A když se to dobře vymyslí, může být takový interiér neobyčejně krásný.

Pokud Vás maximalismus zaujal, byla by škoda to alespoň nezkusit.

Myslete odvážně, velkoryse a nemůžete udělat chybu!

Zdroj: dona-shop.cz

RELATED ARTICLES